Dietë me kefir për 3 ditë - humbje peshe për të guximshëm

Një dietë me kefir do t'ju ndihmojë të humbni shpejt deri në 5 kilogramë shtesë dhe të zvogëloni vëllimet me disa centimetra. Megjithatë, para se të vendosni të provoni këtë mono-dietë popullore, këshillohet të mësoni për të gjitha nuancat që mund të lindin.

një gotë kos për humbje peshe

Avantazhet dhe disavantazhet

Dieta nuk i sjell dobi trupit, përveçse redukton volumin dhe numrin e kilogramëve. Por një tipar dallues i menusë së kefirit është efekti i tij pozitiv në organet e traktit tretës.

Fakte "për" dietën e kefirit:

 • produkti i qumështit të fermentuar ngop trupin me kalcium, baktere të dobishme dhe proteina;
 • ka një pastrim të zorrëve të mëdha dhe të vogla, peristaltika përmirësohet;
 • një dietë e shkurtër;
 • rezultati është i dukshëm pothuajse menjëherë, pas ditës së parë;
 • humbje e shpejtë e peshës nga dy deri në pesë kilogramë në tre ditë.
Rezultati i humbjes së peshës në një dietë kefir

Anët negative të monofuqive:

 • kufizim i rreptë për produktet e lejuara;
 • efekte anësore të mundshme nga trakti gastrointestinal, të tilla si fryrje, diarre, parehati;
 • jo të gjithë mund të përballojnë tre ditë në të njëjtin produkt;
 • disa kohë pas dietës, trupi do të rifitojë peshën e tij origjinale.

Për të cilët dieta nuk është e përshtatshme:

 1. Nënat infermierore ose në pritje janë kundërindikuar rreptësisht në kufizimet e ushqimit, dietat. Përndryshe, mund të praktikoni shkarkimin e kefirit një ditë në javë;
 2. Personat që vuajnë nga sëmundjet e sistemit të tretjes;
 3. Me përkeqësimin e sëmundjeve kronike;
 4. Nëse ka probleme me veshkat, kjo dietë nuk është e pranueshme;
 5. Për çdo lloj shqetësimi.

Nuk ia vlen të rrezikoni shëndetin tuaj për hir të një rezultati të shpejtë. Përdorimi i regjimit justifikohet në rastet kur ju duhet urgjentisht të hiqni qafe kilogramët ndërhyrës.

Në të njëjtën kohë, duhet të filloni vetëm me një gjendje të përgjithshme të shëndetshme dhe të ndiqni ndjesitë.

Gjatë dietës, është më mirë të mos e lodhni veten me stërvitje të vështira, ngarkesa. Gjithashtu është e dëshirueshme të jeni në shtëpi në këtë kohë, për shkak të efekteve anësore të mundshme nga stomaku. Nëse dieta është e vështirë, atëherë është më mirë të ktheheni në një regjim normal ose të diversifikoni dietën.

kefir për humbje peshe

Dieta me kefir: një program ushqimor tre-ditor

Le të flasim për menunë e dietës së kefirit për 3 ditë. Nga emri i tij është e qartë se asgjë tjetër përveç kefirit nuk duhet të konsumohet gjatë periudhës së humbjes së peshës.

Në të njëjtën kohë, rekomandohet të pini maksimum dy litra pije në një ditë. Është e nevojshme të ndani të gjithë vëllimin e lejuar në 6 ose 5 porcione, t'i konsumoni gjatë gjithë ditës. Ju do të merrni rreth një ose një gotë e gjysmë në dy orë.

Përmbajtja e yndyrës në një pije qumështi të fermentuar ka rëndësi. Sa më e ulët të jetë përqindja e përmbajtjes së yndyrës, aq më domethënës dhe më i dukshëm do të jetë rezultati. Në këtë rast, është e nevojshme të vazhdohet nga tregues individualë.

Pra, dikush do të ndahet lirshëm nga kilogramët e tepërt duke pirë tre për qind kefir, dhe dikush do të duhet të pijë një pije me një përmbajtje yndyre prej 1% të tre ditët.

Për sa i përket përdorimit shtesë të lëngjeve në formë uji ose çaji, këtu mendimet ndryshojnë. Përsëri, është më mirë të mbështeteni në përvojën personale. Për dikë, një ose dy litra ujë shtesë në ditë nuk do të jetë pengesë për humbjen e peshës.

Dhe ndodh që çdo përdorim i lëngjeve ju pengon të arrini rezultatin e dëshiruar. Është e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj dhe të analizoni ndjesitë. Vetëm në këtë rast do të keni dinamikë pozitive.

Vajza pi kefir për humbje peshe

Opsione të buta mono-dietash - kombinime efektive ushqimore

Nëse përdorimi i kefirit vetëm për tre ditë është një kufizim shumë i rëndë për ju, atëherë mund të diversifikoni menunë me produkte shtesë.

Variantet e një diete kefir për tre ditë:

 1. Kefir-oriz. Lejohet të shtoni një gotë oriz të zier në pije në ditë. Në të njëjtën kohë, ju gjithashtu mund të alternoni pritjet e orizit dhe kefirit ose t'i ndani porcionet në disa pritje dhe të hani në të njëjtën kohë;
 2. Kefir-hikërror me mollë. Opsioni më i kursyer, pasi dieta përfshin tre produkte të lejuara. Hikërrori i zier është i pasur me hekur, vitamina, karbohidrate të shëndetshme. Në kombinim me një pije qumështi të fermentuar dhe mollë, hikërror do të ndihmojë për të arritur rezultate të mira në heqjen e kilogramëve të padëshiruar;
 3. Kefir-panxhar. Këtu lejohet përdorimi i 1 kilogram panxhar të zier ose të papërpunuar së bashku me kefir. Në të njëjtën kohë, mund të bëni një lloj kokteji me panxhar të zier dhe kefir duke i përzier në një blender. Ose hani veçmas në vakte të ndryshme. Panxhari i papërpunuar ka veti të forta pastrimi, kështu që ju duhet ta hani me kujdes me kefir dhe të ndaloni në shenjën më të vogël të shqetësimit;
 4. Dietë kefir-mollë. Regjimi përfshin përdorimin e rreth dy litrave kefir me një sasi të vogël yndyre, të kombinuar me mollë të freskëta. Në këtë rast, lejohen maksimumi tre mollë në formë të papërpunuar ose të pjekur. Mund të shtoni fruta në vaktet kryesore ose ushqimet alternative;
 5. kefir dhe mollë për humbje peshe
 6. Kefir me hikërror të papërpunuar. Një opsion interesant diete që ju lejon të pastroni mirë stomakun dhe zorrët. Në të njëjtën kohë hidhni disa kilogramë shtesë. Hikërrori i larë në sasi prej disa lugë gjelle derdhet me një gotë kefir. Përzierja duhet të vendoset në frigorifer për një periudhë prej 3 deri në 10 orë në mënyrë që drithërat të ushqehen dhe të fryhen. Përdorni gruel tri herë në ditë ose një herë në vend të kefirit të pastër. Hikërrori vepron si një furçë, duke hequr të gjitha toksinat nga trakti tretës, ngop trupin. Kefiri zbut veprimin e tij, rikthen, përmirëson funksionimin e stomakut.

Rezultatet dhe rishikimet reale

Më shumë se gjysma e të gjithë atyre që janë të apasionuar pas dietave kanë përdorur ndonjëherë një dietë treditore me kefir. Disa komente nga ata që tashmë janë përpjekur të humbin peshë në kefir:

 • Recensioni i parë, vajzë, 22 vjeç: "Kam mbajtur një dietë për një javë, gjatë së cilës kam humbur pothuajse 4. 5 kg. Tani fustani im i preferuar më shkon përsëri në mënyrë perfekte! Dhe më e rëndësishmja, mund t'i blej vetes gjëra të reja që më pëlqejnë Dhe këto gjëra do të jenë pothuajse dy madhësi më të vogla se blerjet e mëparshme. Jam shumë i lumtur për këtë. "
 • Rishikimi i dytë, një grua, 41 vjeç: "Gjatë dietës së kefirit, unë pi 1 litër pije gjatë ditës, nëse vërtet dua të ha, atëherë i lejoj vetes rreth 4 mollë të vogla. Unë pi lëng në formën e Ujë i zakonshëm ose çaj jeshil. Unë pi 1 litër kefir, ha katër mollë të vogla, po ashtu pi ujë të thjeshtë ose çaj jeshil, nuk ndjej uri, ndërsa gjendja ime është normale, nuk ka rënie të presionit ose dobësi. koka nuk me dhemb. Edhe pse ka dukuri te tilla me disa dieta. Nje diete e tille brenda pak ditesh eshte absolutisht komode per mua. Rezultatet e mia jane shume te kenaqshme! Duhet te humbas pak peshe, pra pesha 1. 5 kilogram eshte një tregues shumë i mirë për mua. Më shpesh humbas deri në 1 kilogram. "
 • Rishikimi i tretë, një grua, 34 vjeç: "Kam gjetur informacione në lidhje me dietën e kefirit në internet. Pas një mendimi të vogël, vendosa ta mbaj dietën për 3 ditë dhe më pas një herë në javë të rregulloj shkarkimin për vete. Pas tre dite nga dieta e kefirit me kane dashur rreth 2. 5 kg. Dhe ne nje dite shkarkimi kefirit humbas rreth 1 kilogram. . . Jam i kenaqur me veten dhe zakonin tim te ri, sepse eshte e lehte dhe komode per mua pas shkarkimit. Periodikisht organizoj ditë që të pushoj nga ushqimi dhe të ulem në kefir, mundohem të pastroj në këtë mënyrë një herë në javë.
 • Rishikimi i katërt, një grua, 27 vjeç: "Sigurisht, e ashpër, por shumë efektive, dhe interesante, në dy ditë, që në thelb i trembin të gjithë, ishte disi më e lehtë për mua. Kuptova se gjëja kryesore është të përfundoj Dietë të saktë dhe të saktë në mënyrë që të mos ktheheni në peshën e mëparshme. Dhe më e rëndësishmja, duhet të përdorni vetëm kefir të freskët. Dhe më e mira, një pije natyrale e bërë në shtëpi, pasi është shumë më e shijshme, më e shëndetshme se i njëjti produkt nga. dyqan. . . "

Sigurisht, ka nga ata për të cilët një metodë kaq agresive e humbjes së peshës nuk është e përshtatshme. Prandaj, duke zgjedhur një program të rreptë ushqimor, duhet të vlerësoni forcën dhe gjendjen e shëndetit në mënyrë që të mos përkeqësoni situatën.

Shkrimtarja polake Jadwiga Rutkowska vuri në dukje një herë se "Dieta është një periudhë urie, që i paraprin shtimit të peshës".

Në mënyrë që kjo deklaratë të mos bëhet realitet për ju, është më mirë të mos alternoni periudhat e dietave dhe prishjeve.

Është vërtetuar se rikthimet pas dietës janë të natyrshme, ato çojnë në çrregullime të të ngrënit, madje edhe në depresion për shkak të peshës së shtuar pas dietës. Prandaj, është mirë të rishikoni dietën dhe dietën. Hani çfarë të doni, por mos e teproni. Hani ushqime "të shëndetshme". Dhe më e rëndësishmja, duajeni veten, pranoni trupin tuaj.