Dieta për gastrit: rregulla ushqyese dhe receta për pjatat dietike

fruta dhe perime për gastrit

Gastriti është një sëmundje që kërkon trajtim. Dhe një fushë e rëndësishme e terapisë efektive është dieta. Ushqimi i duhur është gjithashtu i nevojshëm për pankreatitin, si dhe për sëmundjet e tjera të traktit gastrointestinal, kështu që disa receta për ushqimet dietike për gastritin do të jenë të përshtatshme për pacientët që vuajnë nga sëmundje të tjera gastrointestinale.

Shkaqet e gastritit

Gastriti është një sëmundje e karakterizuar nga inflamacioni i mukozës së stomakut. Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jenë të ndryshme.

Disa prej tyre:

 • Infeksion bakterial. Kohët e fundit, u zbulua se agjenti shkaktar i gastritit është bakteri Helicobacter Pylori, i cili shumohet në mënyrë aktive në stomak dhe dëmton muret e tij mukoze.
 • Efekte të zgjatura kimike ose agresive në mukozën, për shembull, me përdorim të zgjatur të ilaçeve të caktuara, me abuzim me alkoolin.
 • Ushqyerja jo e duhur. Me përdorimin e ushqimeve të caktuara, aciditeti i stomakut rritet, dhe mukozat e tij acarohen dhe dëmtohen rëndë. Kjo mund të ndodhë me përdorimin e vazhdueshëm të ushqimeve pikante, të skuqura, turshi, shumë të yndyrshme, si dhe ushqime të nxehta ose të ftohta.
 • Gastriti mund të zhvillohet me pankreatitin dhe disa sëmundje të tjera të sistemit të tretjes.
 • Pirja e duhanit gjithashtu ka një efekt jashtëzakonisht negativ në muret e stomakut.
 • Një dietë e fortë ose agjërim.
ushqimet e lejuara për gastrit

Si të hani me gastrit?

Dieta për gastritin, pankreatitin dhe disa sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal ka disa karakteristika të rëndësishme.

Rregullat më të rëndësishme:

 1. Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm. Kjo do të thotë që ju duhet të hani sa më shpesh të jetë e mundur (të paktën pesë ose gjashtë herë në ditë), por porcionet duhet të jenë të vogla (rreth 200 gram).
 2. Nëse keni gastrit me aciditet të lartë, atëherë mos lejoni pushime të gjata midis vakteve, përfshirë ato të natës. Planifikoni darkë rreth orës 19: 00 dhe pini gota me kefir të freskët gjatë natës.
 3. Ushqimi duhet të jetë i rregullt. Vëzhgoni regjimin dhe përpiquni të hani në të njëjtën kohë për të përmirësuar funksionimin e sistemit tretës. Ky rregull vlen edhe për pankreatitin, si dhe për shumë sëmundje të tjera të sistemit tretës.
 4. Në mënyrë që ushqimi të shërojë gastritin, ushqimi duhet të përtypet tërësisht. Kjo do t'ju lejojë ta bluani sa më shumë që të jetë e mundur dhe ta përpunoni me pështymë, si rezultat i së cilës do të tretet shpejt dhe asimilohet siç duhet.
 5. Enët nuk duhet të jenë shumë të nxehta ose të ftohta. Temperatura optimale është temperatura e dhomës.
 6. Ushqimi duhet të jetë i freskët, pasi ushqimet e ndenjura shkaktojnë fermentim, gjë që është shumë e padëshirueshme për gastrit, pankreatit dhe sëmundje të tjera. Gjithashtu, mos ruani ushqimet e gatuara për një kohë të gjatë.
 7. Përdorni receta të veçanta diete për t'ju ndihmuar të hani siç duhet.
 8. Për pacientët me një sëmundje të tillë si gastriti me aciditet të ulët, enët do të jenë të dobishme, të gjithë përbërësit e të cilave janë grimcuar.
sallatë perimesh për gastrit

Cilat ushqime lejohen?

Me gastrit dhe pankreatit, ushqimet e mëposhtme mund të përfshihen në dietë:

 • Qumështi i fermentuar dhe produktet e qumështit: gjizë, djathëra me pak yndyrë, pa kripë dhe të butë, kos, qumësht i pjekur i fermentuar, kefir, salcë kosi me pak yndyrë, qumësht, kos, krem me pak yndyrë.
 • Perimet. Me gastrit me aciditet të lartë dhe pankreatit, është më mirë të përdorni avull, perime të ziera ose të ziera, dhe me aciditet të ulët, perimet e freskëta ose të pjekura do të jenë të dobishme.
 • Mish i ligët: gjeldeti, viçi, viçi, lepuri, pulë.
 • Peshk me pak yndyrë si merluci, trofta, polok.
 • Qull i lëngshëm në ujë nga bollgur, hikërror ose drithëra orizi.
 • Supa të lëngshme, veçanërisht supa me perime.
 • Manaferrat dhe frutat. Këshillohet që t'i piqni dhe t'i përdorni jo me stomak bosh.
 • Vezë (është më mirë të përdorni vetëm proteina).

Cilat ushqime janë të ndaluara?

Një dietë për gastrit ose pankreatit përfshin një ndalim të rreptë të ushqimeve dhe enëve të tilla si:

 • produkte gjysëm të gatshme,
 • mish yndyror dhe peshk,
 • proshutë ose sallo,
 • Ushqim i Shpejtë,
 • pikante,
 • i kripur,
 • turshi
 • rosto,
 • produkte buke,
 • drithërat,
 • kafe ose çaj të fortë,
 • pije të gazuara.
familja ha perime për gastrit

Çfarë të gatuaj?

Nëse keni gastrit, atëherë përdorni receta speciale për pjatat dietike, shumë prej të cilave lejohen për pankreatitin dhe sëmundjet e tjera të sistemit të tretjes.

Vakti i parë

Dieta duhet të përfshijë pjatat e para që janë të mira për stomakun, veçanërisht supa të ndryshme. Më poshtë janë recetat dietike më të suksesshme për gastritin.

Supë me oriz

Provoni të bëni supë orizi, e cila është e shijshme dhe e kënaqshme, dhe gjithashtu lejohet për sëmundje të tilla si gastriti.

Përbërësit:

 • 200 gram fileto pule;
 • 2 litra ujë;
 • 50 gram oriz;
 • 1 karotë;
 • 1 qepë;
 • 1 patate;
 • kripë për shije.

Metoda e gatimit:

 1. Zieni pulën derisa të zbutet dhe hiqeni nga tigani.
 2. Shpëlajeni orizin tërësisht dhe zhyteni në një tigan me supë të vluar.
 3. Qëroni qepën dhe copëtojeni imët. Lani karotat dhe grijini në një rende mesatare. Qëroni patatet, lajini dhe pritini në shirita.
 4. Zhytni të gjitha perimet në tenxhere.
 5. Ziejeni supën për 15 minuta, më pas copëtoni pulën dhe vendoseni në një tenxhere.
 6. Sezoni për shije.
supë me perime për gastrit

Supë me lakër

Nëse ushqimi juaj duhet të jetë i saktë dhe dietik, atëherë mund të gatuani supë me lakër, ato janë të dobishme për njerëzit që vuajnë nga një sëmundje e tillë si gastriti.

Do të duheshin:

 • 200-300 gram lakër të bardhë;
 • 1 patate;
 • 1 domate;
 • 1 karotë e vogël;
 • 1 qepë;
 • vaj perimesh;
 • kripë.

Përgatitja:

 1. Përgatitni së pari të gjitha perimet. Qëroni dhe lani patatet, pastaj pritini në shirita. Prisni lakrën, grijeni karotat, copëtoni qepën me thikë. Dhe domate duhet të lahet me ujë të valë, të qëruar nga ajo, dhe pastaj të copëtohet imët ose të copëtohet në një blender.
 2. Vendosni një tenxhere me ujë në zjarr dhe vendosni menjëherë patate dhe lakër në të.
 3. Ushqimi i duhur përfshin një ndalim të skuqur, kështu që ziejini domate, qepë dhe karota në një sasi të vogël vaji nën një kapak në një tigan ose tigan.
 4. 10 minuta pasi të keni zier ujin në një tigan, vendosni perimet e ziera në të.
 5. Gatuani supën me lakër për pesëmbëdhjetë minuta të tjera, kripë dhe hiqeni nga nxehtësia.

Kurse të dyta

Dieta mund dhe duhet të përfshijë kurse të dyta. Këtu janë disa receta interesante.

Tavë për gastrit nga mishi i grirë dhe patatet

Ushqyerja për gastritin nuk nënkupton përdorimin e kateleve të skuqura, por mishi i grirë dhe tavat e patates mund t'i zëvendësojnë ato.

tavë patate për gastrit

Do t'ju duhet:

 • 500 gram patate;
 • 500 gram mish të grirë;
 • 1 gotë qumësht;
 • kripë për shije.

Përgatitja:

 1. Qëroni patatet, ziejini derisa të gatuhen dhe pritini, përzieni me qumësht të ngrohtë dhe kriposini.
 2. Kripë mishin e grirë dhe ziej pak në ujë.
 3. Merrni një enë pjekje, lyejeni pjesën e poshtme të saj me vaj, vendosni purenë e patateve në një shtresë të barabartë. Shtroni mishin e grirë sipër. Dërgojeni mykun në furrë për gjysmë ore.
 4. Tava është gati!

Zierje perimesh

Dieta mund të përfshijë perime, kështu që është mjaft e mundur të përgatisni dieta të shijshme me bazë perimesh për gastrit, siç janë zierjet.

Për gatim do t'ju duhet:

 • 1 kungull i njomë i ri;
 • 2 patate;
 • 1 karotë;
 • 1 qepë;
 • 200 gram lulelakër;
 • vaj perimesh;
 • kripë.
zierja e perimeve për gastrit

Metoda e gatimit:

 1. Grini karotat, copëtoni imët qepën. Ziejini perimet në vaj perimesh për disa minuta.
 2. Qëroni patatet dhe copëtojini imët, dërgojini tek qepët dhe karotat, shtoni ujë.
 3. Qëroni dhe copëtoni kungullin, dërgojeni atë tek perimet e tjera.
 4. Pritini lakrën ose ndani atë në tufë lulesh të vogla me dorë, shtoni në zierje.
 5. Vendoseni kapakun në enën ku po gatuani zierjen. Ziejini perimet për 15 minuta, rregullojini me kripë, pastaj fikni zjarrin.

Sallata të lehta me perime

Kur zgjidhni perime për sallata, preferenca duhet t'i jepet brokolit, karotës, lulelakrës, kungullit, panxharit dhe kungujve të njomë. Për zbukurim dhe erëza, mund të përdorni majdanoz, kopër, cilantro ose borzilok. Para përgatitjes së sallatave, këto perime duhet të zihen paraprakisht.

Përdorimi i llojeve të tjera të perimeve dhe barishteve, të tilla si domate (pa lëkurë), kastravec, qepë jeshile duhet të diskutohen veçmas me mjekun trajtues, duke marrë parasysh formën e sëmundjes së pacientit.

sallatë perimesh për gastrit
 1. Sallatë festive "Kub". Përbërja:
  • Patate - 4-5 copë. ,
  • Karrota - 3-4 copë. ,
  • Panxhar - 2 copë.
  • Për veshjen - vaj luledielli ose ulliri. Përgatitja: Ziejini perimet në tigan të ndryshëm. Pritini përbërësit e përfunduar në sheshe të së njëjtës formë dhe vendosini në formën e një kubi në një pjatë, duke alternuar perimet me ngjyra të ndryshme. Për të parandaluar panxharët të njollosin patatet dhe perimet, është e nevojshme të lyeni të gjithë përbërësit e sallatës me vaj luledielli.
 2. Sallatë me karrota. Përbërja:
  • Karrota - 2 copë,
  • Krem kosi - 100 gr. ,
  • Gjysmë mollë jeshile (nëse lejon forma e gastritit). Përgatitja: Grini karotat ose copëtoni imët në shirita. Shtoni mollën e grirë dhe spastroni pjatën që rezulton me salcë kosi. Kombinimi i këtyre produkteve ngop trupin me vitamina esenciale.
 3. Sallatë me lakër shumëngjyrëshe. Përbërja:
  • Brokoli - 300 gr. ,
  • Lulelakër - 300 gr. ,
  • Djathë me pak yndyrë-50-60 gr.
  • Të gjelbër për shije;
  • Për karburant - vaj luledielli. Përgatitja: Zieni lulelakrën dhe brokolin dhe çmontojeni në tufë lulesh të vogla. Përzieni përbërësit, shtoni djathë të grirë dhe zbukuroni me barishte. Sezoni sallatën me çdo vaj vegjetal.

Ushqime të ftohta me dietë

 1. Perime xheloze "Ylber". Përbërja:
  • karrota,
  • kungull i njomë,
  • Piper i ëmbël,
  • domate (nëse është e mundur),
  • misër i konservuar,
  • zarzavate,
  • një qese xhelatinë. Përgatitja: Qëroni dhe pritni të gjitha perimet në forma të ndryshme (katrorë, yje, rrathë). Ziejini në ujë të valë për 8-10 minuta, duke u siguruar që të mos ziejnë. Kullojeni supën e perimeve dhe holloni xhelatinën në të sipas udhëzimeve. Vendosni perimet në pjesë në tasa ose në shtresa në një tas sallatë, derdhni përzierjen e përgatitur të ngrohtë të supës dhe xhelatinës, pastaj ftoheni për disa orë. Domate dhe barishte shtohen të papërpunuara. Ju mund të eksperimentoni me kombinime të ndryshme të perimeve të lejuara për të marrë të gjitha pjatat e reja të shijshme dhe festive.
 2. Sufle viçi. Përbërja:
  • Viçi - 400 gr. ,
  • Vezë - 3 copë,
  • Miell - 70 gr. ,
  • Krem - 80 ml,
  • Pluhur pjekje - 5 gr. ,
  • Kripë për shije
  • Gjalpë 5 gr. Përgatitja: Shpëlajeni viçin dhe rrotullojeni atë 2-3 herë në një mulli mishi. Shtoni vezë, miell, krem, pluhur pjekje, kripë në mishin e grirë që rezulton dhe përzieni në një masë homogjene. Mund ta gatuani pjatën në një kazan të dyfishtë ose në furrë në t 180 gradë, koha e pjekjes - 40-45 minuta, pasi të keni lyer më parë mykun me gjalpë. Shërbejeni të ftohur dhe zbukurojeni me barishte.
 3. Pate nga gjizë dhe karrota. Përbërja:
  • Gjizë 5% - 400 gr. ,
  • Karrota - 2 copë,
  • Vezë - 2 copë,
  • Sheqer për shije. Përgatitja: Ziejini karotat dhe grijeni. Përzieni gjizën, karotat e grira, sheqerin dhe vezët në një përzierje homogjene. Vendoseni përzierjen që rezulton në një myk dhe piqeni në furrë për 10-15 minuta.

Desserts

Nëse ju tregohet një dietë për një sëmundje të tillë si gastriti (ose pankreatiti), kjo nuk do të thotë që të gjitha ëmbëlsirat janë të ndaluara. Po, pjekja nuk rekomandohet, por mund të gatuani pjata të tjera dietike, por të shijshme.

Një opsion ideal do të ishte një tavë e bërë nga gjizë, manaferrat ose frutat. Të gjitha llojet e pudingave, pelte, marshmallows janë të lejuara.

Shembull menuje për një ditë

 • Mëngjesi - bollgur, vezë të ziera, çaj me qumësht ose komposto me fruta të thata.
 • Mëngjesi i dytë - mollë e pjekur me gjizë.
 • Dreka - supë me lulelakër, pure patatesh me një kek të avulluar.
 • Rostiçeri pasdite - komposto dhe sufle me gjizë.
 • Darka - gjeldeti i avulluar me perime, banane.
 • Darka e vonë - çaj kamomili ose një gotë kefir (nëse lejohet).

Këshilla të dobishme

Disa rekomandime:

 • Ushqyerja për gastritin, pankreatitin dhe sëmundjet e tjera duhet të jetë e saktë, por kjo nuk do të thotë që ushqimi duhet të jetë i butë dhe pa shije. Përdorni receta interesante për gastritin, diversifikoni menunë tuaj.
 • Për ta mbajtur dietën të mos ndihet shumë e ashpër, përdorni erëza, por jo ato pikante. Ata do t'i japin çdo produkti një aromë unike dhe shije të këndshme.
 • Mos e teproni, por gjithashtu mos lejoni që të shfaqet ndjenja e urisë.

Ndiqni rregullat e thjeshta për të shmangur telashet dhe për të përmirësuar funksionimin e sistemit tretës.