Dieta Maggi - parimet bazë dhe menuja për 4 javë

Problemi i peshës së tepërt shqetëson çdo banor të dytë të planetit. Sipas statistikave, pothuajse 25% e popullsisë vuan nga obeziteti.

Për të hequr qafe kilogramët e tepërt, janë shpikur shumë dieta. Një prej tyre është dieta Maggi. Ajo mori emrin e saj falë një prej grave më me ndikim - kryeministres britanike Margaret Thatcher. Sot, gratë në mbarë botën i drejtohen një ushqimi të tillë.

Sipas mbështetësve të dietës, nga një ushqim i tillë, kilogramët e panevojshëm "shkrihen para syve tanë", ndërsa një person nuk ndjen uri dhe nuk është i detyruar të numërojë kalori.

Në këtë artikull do të gjeni tabela me një menu të detajuar për javën e parë, të dytë, të tretë, të katërt, të mësoni se si të ndiqni dietën Maggi, sa shpesh ta përsërisni, sa mund të humbni kilogramët e tepërt, a ka efekte anësore? a është e mundur të pini alkool gjatë ndjekjes së një diete të tillë.

Mos u vetë-mjekoni! Sigurohuni që të konsultoheni me një mjek të kualifikuar. Informacioni është vetëm për qëllime informative dhe nuk zëvendëson këshillën mjekësore.

Thelbi i ushqimit të duhur për humbje peshe, një përshkrim i opsioneve të vezës (proteinës) dhe gjizës

Produktet e Margaret Thatcher për humbje peshe

Maggi është një vakt me pak karbohidrate për 4 javë.

Sistemi u zhvillua për Margaret Thatcher nga specialistë nga Klinika Amerikane Mayo.

Recetat u mbajtën në konfidencialitetin më të rreptë dhe u deklasifikuan vetëm pas vdekjes së Zonjës së Hekurt.

Fillimisht, dieta Maggi ishte projektuar për 14 ditë, më pas shkencëtarët modernë përmirësuan dietën dy-javore dhe e zgjeruan atë në 4 javë.

Të ushqyerit përfshin kufizimin e sasisë së karbohidrateve dhe rritjen e numrit të ushqimeve proteinike në dietë.

Për shkak të mungesës së karbohidrateve në trup, shkaktohen reaksione kimike komplekse që kontribuojnë në djegien e yndyrës. Trupi përdor yndyrnat e tij si lëndë djegëse.

Nuk është e nevojshme të kufizoni përmbajtjen kalorike të pjatave.

Parimet themelore të të ushqyerit:

 • Minimizimi i karbohidrateve dhe yndyrave në dietë.
 • Pajtueshmëria me regjimin e pirjes (të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë). Kafeja, çaji, supat nuk përfshihen në këtë sasi.
 • Respektimi i rreptë i orarit. Nuk mund të anashkaloni drekën, mëngjesin apo darkën, t'i zhvendosni në një kohë të mëvonshme.
 • Respektimi i rreptë i menusë. Vaktet duhet të konsumohen sipas rendit të rekomanduar nga dietologu. Një produkt nuk mund të zëvendësohet me një tjetër.
 • Kafeja dhe çaji pa sheqer mund të pihen në çdo kohë.
 • Pjatat përgatiten pa vaj, kripë. Qepa, hudhra, barishtet lejohen si erëza.
 • Ushqimet e lejuara mund të konsumohen pa kufi, derisa të ndiheni të ngopur.
 • Nëse dieta ndërpritet, duhet rifilluar.
 • Për të përmirësuar rezultatet, duhet të angazhoheni në edukimin fizik.
 • Kërkohet një gjumë i plotë prej të paktën 8 orësh.

28 ditët e ushqyerjes korrespondojnë me katër faza:

fruta dhe perime për dietën maggi
 1. Fillimi i rrugës.
 2. Varësisht.
 3. Të ushqyerit si mënyrë jetese.
 4. Vlerësimi i rezultateve.

Më e vështira është java e parë, atëherë një person mësohet me një regjim të tillë, nuk përjeton urinë për shkak të mungesës së karbohidrateve.

Gradualisht, ushqimi me proteina bëhet një mënyrë jetese. Tani janë të njohura dy lloje dietash: veza dhe gjiza.

Cila nga këto dy dieta Maggi është më efektive - veza apo gjiza? Secili ka të mirat dhe të këqijat e veta, zgjedhja varet nga preferencat e humbjes së peshës.

Vezët përmbajnë shumë elementë gjurmë të vlefshëm: selen, jod, hekur, niacinë. E bardha e vezës tretet më shpejt se të tjerat.

Kur humbni peshë, kur hani vezë, masa e muskujve ruhet, hemoglobina normalizohet. Në menunë e dietës Maggi me gjizë, një produkt me përmbajtje yndyre deri në 5% përdoret si burim proteinash.

Gjiza ngop trupin me kalcium, fosfor, hekur. Produktet e qumështit përmbajnë metioninë dhe triptofan, të cilat janë të nevojshme për normalizimin e tretjes.

Pavarësisht se cili lloj ushqimi zgjidhet (proteina apo gjizë), pesha do të shkojë në të njëjtën mënyrë. Prandaj, humbja e peshës duhet të udhëhiqet nga shijet e tyre.

Të mirat dhe të këqijat e metodave të humbjes së peshës

Si çdo sistem energjetik, Maggi ka avantazhe dhe disavantazhe.

ushqime të shëndetshme dhe jo të shëndetshme për dietën maggi

Përparësitë e teknikës:

 • Asnjë kufizim i kalorive. Mund të hani derisa të ngopeni, të mos ndiheni të uritur gjatë ditës.
 • Lehtësia e gatimit, përdorimi i produkteve të njohura, të lira.
 • Një dietë e ekuilibruar që ju lejon të ngopni trupin me të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme.
 • I përshtatshëm për çdo moshë.
 • Humbje e dukshme në peshë (deri në 20 kg). Në të njëjtën kohë, nuk ka rënie të lëkurës, përkeqësim të flokëve.
 • Ruajtja e rezultatit për një kohë të gjatë.

Minuset:

 • Nevoja për t'iu përmbajtur rreptësisht orarit. Jo të gjithë mund ta përballojnë atë për shkak të punës.
 • Mungesa e karbohidrateve ndikon negativisht në mirëqenien, performancën e humbjes së peshës. Shumë ndiejnë letargji, humbje të forcës, apati.
 • Mbingopja me proteina ndikon negativisht në funksionimin e veshkave.
 • Për shkak të mungesës së fibrave, ushqimi tretet dobët, fillon të kalbet në zorrët. Si rezultat, një person fillon të ketë probleme me tretjen: fryrje, kapsllëk, diarre.

Për shkak të këtyre disavantazheve, nëse është e nevojshme, përsëritja e dietës lejohet vetëm pas 12 muajsh.

Dietë e detajuar për çdo ditë

Opsioni i vezëve përfshin të njëjtat mëngjese. Është e nevojshme të hani 1-2 vezë të ziera, ½ grejpfrut ose portokall dhe një filxhan kafe ose çaj pa sheqer.

Një shumëllojshmëri e vogël e menusë vërehet vetëm për drekë dhe darkë. Peshku dhe mishi hahen të zier ose të zier, djathi për dietën Maggi merret në varietete me pak yndyrë.

Janë 3 vakte gjithsej, mes tyre mund të pini kafe ose çaj, të hani kastraveca të freskëta. Dhe cilat perime mund të konsumohen me dietën Maggi, do ta shihni në tabelën e mëposhtme.

Menyja e mostrës së dietës Maggi për 7 ditë të javës, 1-7 ditë:

Ditë të javës e hënë e martë e mërkurë e enjte e premte e shtunë të dielën
Darka Sallatë me domate dhe tranguj pa salcë dhe kripë. Mish i gatuar Përzierje e bimëve të freskëta. Peshku i zier në çdo sasi Vezë e zier. Spinaqi. Kafe Kastravecat. Gjel deti i zier në avull. Çaj Peshku është i zier. Piper bullgar i freskët Mishi i lepurit i pjekur. portokalli Djathë. i dobët, dolli
Darka Sallatë me perime. 2 vezë të ziera të buta, portokalli Biftek viçi. Domate të freskëta. Çaj Gjoksi i pulës i zier. kastraveca të freskëta Sallatë me barishte të freskëta. Peshk i pjekur Veze e zier. Kungull i njomë i pjekur. Djathë me pak yndyrë Kungull i njomë i pjekur. Pulë e zier. Çaj Përzierje zarzavate. Kotele pule me avull

Dita 7-14:

Darka Vezë e zier e butë. Gjelbrit Mish viçi në avull. Fasule jeshile të ziera Çdo frut sipas zgjedhjes suaj: portokall, mollë, dardhë, kivi Peshku. Fasule të ziera me kunguj të njomë Gjizë. Gjelbrit Biftek gjeldeti. Spinaqi Omëletë nga 2 vezë me ujë. Sallatë me kastravec dhe domate
Darka Peshku. Kastravec Djathë. Spinaqi Pulë e zier. Domate Zierje me perime pa vaj. Çaj Djathë. Kastravec Fasule të ziera me domate Peshk i zier me avull. Gjelbrit

14-21 ditë (duke supozuar mono-ushqyerje gjatë ditës):

Darka Fruta në çdo sasi (përveç bananeve dhe rrushit) Perime në çdo sasi (përveç patateve) Fruta peshk i zier Mish me avull Fruta Fruta
Darka Kapërce Perimet Perimet Kapërce Perimet Kapërce Kapërce

21-28 ditë:

Darka Ton i konservuar pa vaj Mish i gatuar. Gjelbrit. Grejpfrut Gjizë. Gjelbrit. Dolli Djathi është me pak yndyrë. Perimet. portokalli Pulë e zier. Grejpfrut Gjizë ose djathë. portokalli Peshk i zier me avull. përzierje sallate
Darka Domate, tranguj, kunguj të njomë mollë ose dardhë Kastraveca të freskëta Sallatë me perime Domate, kastravec, qepë jeshile Një gotë kefir. marule jeshile Kos. Kastraveca, domate

Me variantin e gjizës për mëngjes, në vend të vezëve, konsumohet gjizë me pak yndyrë (deri në 200 g) dhe fruta (përveç bananeve dhe rrushit). Gjithashtu, gjiza duhet të hahet për drekë disa herë në javë.

Dieta e Maggi - menuja e saktë për katër javë:

Java 1:

Ditë të javës e hënë e martë e mërkurë e enjte e premte e shtunë të dielën
Darka Frutat e lejuara Pulë e pjekur Gjizë me pak yndyrë. Sallatë me perime Fruta Djathë. Kopër, marule Mollët Gjoksi i pulës i pjekur. Spinaqi
Darka Mish viçi në avull. Perimet Peshku është i zier. Domate. Dolli. portokalli Mish. Kungull i njomë në avull Zierje pule me perime Peshku. Grejpfrut Mish viçi i zier. Gjelbrit Zierje me perime

Java e 2-të:

Darka Gjizë 200 g Përzierje sallate Mish. Sallatë me piper dhe domate Kungull i njomë i zier me mish të grirë Djathë. Spinaqi Gjizë. Apple Karkaleca të ziera. perime të papërpunuara Pulë e zier në avull. portokalli. Domate
Darka Pollock. Gjelbrit Gjizë. gjethe marule Djathë. përzierje sallate Peshku. Smoothie me perime Gjel deti i zier në avull. Kastravec Frutat (nga lista e të lejuarve) Pulë e pjekur me perime. Grejpfrut

3 javë:

Gjithe diten fruta të lejuara Perime të ziera Perime + fruta Peshk i zier me perime Mish i zier + perime Fruta Gjizë

4 javë: Është më e ngurtë, sasia e ushqimit shpërndahet gjatë gjithë ditës, pavarësisht nga koha:

Gjithe diten Pulë 200 gr Domate 2 copë. Kastravec 2 copë. Dolli. portokalli Njësoj Gjizë 400 gr Domate 2 copë. Kastravec 2 copë. Tost 1 pc. Perime te ziera 200 gr Grejpfrut Pulë e pjekur 200 gr Domate 2 copë. Kastravecat 2 copë. Tost 1 pc. portokalli Njëlloj si të enjten + 150 g ton pa vaj 2 vezë të ziera. Fruta + perime në çdo sasi Gjizë 400 gr ton 150 gr Domate, tranguj, 2 copë. Tost 1 pc. Fruta

Çfarë mund dhe nuk mund të konsumohet, një listë e ushqimeve të ndaluara dhe të lejuara, përfshirë perimet

Lista e produkteve të lejuara dhe të ndaluara për opsionet e vezëve ose gjizës është e njëjtë. Me ndryshimin se me llojin e ushqimit të gjizës supozohet përdorimi i produkteve të qumështit të thartë, dhe në versionin e vezëve nuk janë (përveç gjizës dhe djathit).

ushqime për dietën maggi

Çfarë mund të hani:

 • Veza e pulës.
 • Gjizë me një përmbajtje yndyre deri në 5%.
 • Grejpfrut.
 • portokallet.
 • Produktet e qumështit: djathë me pak yndyrë (deri në 20% yndyrë), qumësht i thartuar, kefir, qumësht i pjekur i fermentuar.
 • Perimet: domate, tranguj, kunguj të njomë, karrota, panxhar, lakër, bishtaja, rrepka, rrepka, qepë, barishte.
 • Frutat: mollë, dardhë, ananas, kumbull, pjeshkë, kajsi, hurmë, kivi, pjepër, shalqi.
 • Manaferrat e thartë: rrush pa fara, mjedra, manaferra, manaferra, boronica.
 • Mishi pa dhjamë: viçi, pulë, lepuri, gjeldeti.
 • Ushqim deti: hake, polloku, karkaleca, kallamar.
 • Tost me grurë të plotë.
 • Kafe, çaj, lëng çikore, trëndafili.
 • Erëzat: kripë (minimumi), hudhër, piper, xhenxhefil, uthull, barishte.

Çfarë nuk duhet të hani:

 • Produktet e qumështit të yndyrshëm.
 • Patate, misër.
 • Bishtajoret.
 • Drithërat.
 • Frutat: banane, rrush, fiq, qershi, mango, fruta të thata.
 • Mishi i yndyrshëm: mish derri, qengji, patë, rosë, sallo, të brendshmet.
 • Makarona.
 • Produktet e miellit.
 • Sheqeri.
 • Ëmbëlsira.
 • Salcice, salsiçe, pate.
 • Ushqim i Shpejtë.
 • Patate të skuqura, krisur, kokoshka.
 • Pije të ëmbla.
 • Alkooli.
 • Majonezë, ketchup, salcë soje.
 • Erëza me kripë dhe konservues.
 • Arra.
 • Kërpudha.
 • Gjalpë, yndyrë gatimi, margarinë.
 • Mishi i tymosur dhe produktet e peshkut.

Kundërindikimet

Pavarësisht mungesës së kufizimeve të kalorive, dieta e Maggi-t është goxha monotone. Jo të gjithë mund të hanë një sasi të madhe ushqimesh proteinike.

banane për dietë maggi

Sidomos nuk duhet të përdorni dietën Maggi gjatë shtatzënisë - nevoja për respektim të rreptë të orarit, mungesa e karbohidrateve dhe fibrave, teprica e proteinave, mund të ndikojë negativisht në mirëqenien.

Ky lloj ushqimi ka një numër kundërindikacionesh:

 • Alergji ndaj produkteve të lejuara.
 • Kolesterol i ngritur.
 • Sëmundjet e veshkave.
 • Probleme me organet e tretjes (gastriti, ulçera, koliti, kolecistiti).
 • Shtatzënia, laktacioni.

Edhe nëse një person nuk ka kundërindikacione të dukshme, para se të filloni një dietë, duhet të konsultoheni me një mjek dhe të bëni një test biokimik gjaku.

Rekomandimet e daljes - si ta ruani rezultatin

Efektiviteti i çdo diete përcaktohet jo vetëm nga numri i kilogramëve të rënë, por edhe nga aftësia për të ruajtur peshën.

centimetër dhe humbje peshe në dietën Maggi

Sipas nutricionistëve, nëse një person që po humbet peshë ndjek të gjitha rekomandimet, atëherë humbja e peshës është nga 10 deri në 20 kg, në varësi të asaj fillestare.

Ditët e para të dietës Maggi, kur pesha fillon të largohet për shkak të heqjes së lëngjeve të tepërta, disa humbin deri në 2 kg në ditë. Pastaj yndyra fillon të digjet, kështu që linjat e plumbave janë tashmë më të vogla - deri në 300 g.

Java e tretë karakterizohet nga një pllajë. Shumë ankohen se pesha është rritur. Kjo është për shkak të përshtatjes së trupit me regjimin e ri.

Duhet të vazhdoni dietën, pas disa ditësh humbja e kilogramëve do të rifillojë. Në një muaj, njerëzit mësohen me këtë regjim, porcione të vogla zvogëlojnë vëllimin e stomakut, kështu që në 4 javë nuk ka uri. Për të ruajtur rezultatin, dalja e saktë nga dieta Maggi është e rëndësishme.

Si të dilni nga dieta Maggi dhe të hani pasi të keni ndjekur këtë dietë për të mos humbur rezultatet e arritura? Karbohidratet duhet të futen në dietë gradualisht, pa rritur përmbajtjen e kalorive ditore.

Duhet të filloni me karbohidrate komplekse: drithëra, bukë me drithëra. Pra, zorrët do të kthehen gradualisht në regjimin e mëparshëm.

Që pesha të mos kthehet, ia vlen të hiqni dorë përgjithmonë nga pijet me sheqer, sheqeri, ushqimi i shpejtë dhe produktet e tjera të dëmshme. Atëherë do të jetë e lehtë të ruash rezultatin e marrë me një vështirësi të tillë.

Fatkeqësisht, një dietë efektive universale për humbje peshe ende nuk është shpikur. Zgjedhja e ushqimit varet nga shëndeti dhe aftësitë e personit.

Dieta Maggi është një nga më të njohurat, pasi nëse e ndiqni, nuk keni nevojë të numëroni kalori. Efikasiteti përcaktohet nga dëshira dhe përpjekjet për të humbur peshë, disiplina e tij.

Rezultatet pas dietës Maggi do të zgjasin për një kohë të gjatë nëse keni ndjekur më parë të gjitha rregullat që duhet të ndiqen gjatë dietës.

Tani ju e dini për të gjitha rregullat e dietës së Maggi-së me gjizë me vezë, si dhe se si funksionon dhe çfarë rezultatesh jep. Nëse ndiqni me përpikëri të gjitha rregullat dhe kombinoni ushqimin me aktivitetin fizik, atëherë në vetëm një muaj do të mund të gjeni një figurë ëndrrash.