Si të humbni peshë në një javë: një dietë e thjeshtë por efektive për 7 ditë me KBZHU dhe receta

Rekomandimet e dietologëve për humbjen e peshës

Nutricionistët profesionistë veprojnë si një front i bashkuar kundër humbjes drastike të peshës. Fakti që ne po flasim për humbjen e 10 kg ose më shumë shkakton një valë indinjatash tek mjekët. Ata paralajmërojnë për rreziqet e shumta që sjell një reduktim dramatik i marrjes së kalorive të ushqimit.

Çfarë është PP? A kontribuon në humbjen e peshës

PP është një lloj i veçantë i të ushqyerit të duhur, i cili siguron zhvillimin dhe rritjen normale të trupit, ruajtjen e funksioneve vitale dhe forcon shëndetin e njeriut.

Dieta PP përfshin respektimin e një diete të duhur dhe marrjen e ushqimit. Ai ka për qëllim marrjen e ushqimeve të shëndetshme që janë të pasura me elementë gjurmë, vitamina dhe yndyrna bimore, si dhe eliminimin e ushqimeve jo të shëndetshme (të skuqura, të tymosura, ushqime të shpejta, produkte të pjekura, patate të skuqura, etj. ).

Parimi i ushqyerjes së duhur

Parimet e ushqyerjes së mirë për humbjen e peshës janë si më poshtë:

 • marrja e pjesshme e ushqimit-5-7 herë në ditë me një interval prej 2. 5-3 orë;
 • hani vetëm kur ndjeni një ndjenjë të lehtë urie;
 • mungesa e ngrënies së tepërt. Mos harroni se ndjenja e ngopjes vjen vetëm 20 minuta pas ngrënies, kështu që ngrihuni nga tryeza me një ndjenjë të ngopjes së lehtë;
 • darka duhet të bëhet jo më vonë se 3 orë para gjumit;
 • numërimi i kalorive. Mundohuni të kontrolloni sasinë e proteinave, karbohidrateve dhe yndyrave në dietën tuaj të përditshme;
 • Ushqimi duhet të bëhet ngadalë dhe me qetësi pa shikuar TV ose shpërqendrime të tjera. Isshtë e nevojshme për të përmirësuar tretjen, funksionimin e zorrëve, dhe gjithashtu për të zvogëluar sasinë e ngrënë;
 • konsum i mjaftueshëm i ujit të filtruar (1-2 litra) dhe lëngje të tjera gjatë ditës. Uji shpesh kënaq urinë dhe përshpejton metabolizmin, duke ndikuar pozitivisht në mëlçi;
 • refuzimi i yndyrave të ngopura dhe karbohidrateve të shpejta: të skuqura, produkte mielli, ushqime të shpejta, sheqerna, pije të gazuara, produkte të qumështit yndyror, derri, vaj vegjetal, etj. Duhet të përpiqeni t'i zëvendësoni me kos, mjaltë, viçi (pulë), vaj ulliri, etj. ;
 • kur gatuani, përdorni metodat e mëposhtme: avullimin, zierjen, zierjen dhe pjekjen. Eliminoni skuqjen;
 • ushqimet e pasura me karbohidrate duhet të hahen në gjysmën e parë të ditës, dhe ushqime proteinike në të dytën;
 • refuzimi nga alkooli. Përveç përmbajtjes së lartë të kalorive, pijet alkoolike rrisin shumë oreksin. Por herë pas here kompania lejohet të llastojë veten me një gotë verë të kuqe, pasi ajo ka një efekt pozitiv në enët e gjakut dhe gjendjen shpirtërore.

Pajtueshmëria me të gjitha këto rregulla kur mbipesha do t'ju ndihmojë të humbni 10 kg në muaj në shtëpi, në varësi të rritjes së aktivitetit fizik. Në fund të fundit, sistemi PP është një zëvendësim i ushqimeve me shumë kalori me një vlerë ushqyese të parëndësishme për ato të shëndetshme.

Sa mund të humbni peshë në 2 javë

Njerëzit priren të shqetësohen se si duken para ngjarjeve të rëndësishme dhe stinës së verës. A do të arrini të humbni peshë në 2 javë dhe të humbisni një kilogram byrek "të dhuruar"? E gjitha varet nga kombinimi i humbjes së peshës që keni zgjedhur për veten tuaj: dieta, sistemi i të ushqyerit të shëndetshëm, stërvitja. Dy javë janë një kohë e shkurtër, prandaj, për të marrë një rezultat të vlefshëm, duhet të stërviteni intensivisht dhe gjithmonë në kompleksin "ushqim plus sport".

Si të humbni 10 kg në 2 javë

Një aplikim për minus 10 kg në 2 javë është i realizueshëm, por do të duhet shumë punë. Çështja nuk do të bëjë vetëm me një kufizim nga produktet e dëmshme. Ju duhet të ndryshoni shumë nga zakonet tuaja në mënyrë që pesha e grumbulluar të largohet më shpejt. Çfarë duhet të bëni për të humbur 10 kg në 2 javë:

 1. Pak para ngrënies (dhe me stomak bosh), pini një gotë ujë të pastruar (mineral, por jo të gazuar). Nëse nuk ka probleme me traktin gastrointestinal, atëherë është më mirë të shtrydhni më shumë lëng limoni në një gotë.
 2. Mëngjesi është një pjesë e detyrueshme e dietës. Duke ngrënë vaktin tuaj të mëngjesit, nuk do të ndjeni uri të tmerrshme gjatë ditës. Gjithashtu hani në mënyrë të pjesshme.
 3. Mos hani para gjumit, dhe nëse vërtet dëshironi, atëherë pini 200 ml kefir (nëse përmbajtja e tij e yndyrës është e ulët).
 4. Pije të dëmshme (sode, alkool, lëngje të blera), ushqime të shpejta, produkte të pjekura, mish të tymosur, ëmbëlsirat duhet të përjashtohen. Kur humbni peshë, e gjithë kjo është tabu.
 5. Zgjidhni proceset e duhura të përpunimit të ushqimit: zierja, zierja, pjekja pa vaj, zierja në avull, tiganisja është më e mirë sesa skuqja ose skuqja e thellë.
 6. Hani pak, por digjni në mënyrë aktive kalori me ngarkesa të rritura.
respektimi i regjimit të pirjes në një dietë

5 kg në 2 javë

Perspektiva për të humbur 5 kg në 2 javë është joshëse. Kjo është një detyrë e realizueshme. Duke vendosur disa kufizime në ushqim, duke shtuar sporte, do të jeni në gjendje të heqni qafe pesë kilogramët shtesë, pa u lodhur veçanërisht. Zhvilloni zakonet për të humbur 5 kg në 2 javë:

 1. Para mëngjesit, pini një gotë ujë të pastruar me limon (me kusht që të mos ketë gastrit me aciditet të lartë).
 2. Për mëngjes - grejpfrut ose portokall, arra mund të përdoren.
 3. Dreka - 100% proteina (pulë, kos, gjizë).
 4. Snacks duhet të jenë vetëm të shëndetshme. Hani pak sallatë ose fruta në vend të patateve të skuqura.
 5. Mbani darkën herët dhe të thjeshtë, pa karbohidrate.
 6. Kryeni trajnime, duke përpunuar jo vetëm zonat "problem", por edhe të gjitha grupet e muskujve.

Si të humbni 7 kg në 2 javë

Nëse nuk ishte gjithmonë e mundur të kufizoni veten, dhe centimetra shtesë janë të dukshëm në anët, ijet, belin, atëherë do të duhet të punoni në mënyrë aktive. Falë aktiviteteve sportive dhe kufizimeve të ushqimit, do të jeni në gjendje të humbni 7 kg në dy javë, dhe kur të dilni nga dieta, do të kurseni edhe rezultatin. Si ta bëni:

 1. Mos e tejkaloni normën e konsumit në ditë - 1000 kcal. Kjo është një sasi e vogël ushqimi, por është më e lehtë të humbësh tepricën në 2 javë. Ajo që hani ka rëndësi. Ju nuk mund të humbni peshë duke ngrënë një tortë me çokollatë për 1000 kalori në ditë: në këtë mënyrë ju mund të vini re më shpejt një prishje dhe kilogramët shtesë nuk do të largohen.
 2. Hani një dietë të shëndetshme, mbani një ditar të stërvitjeve dhe menutë tuaj.
 3. Shkoni në sport me moderim: do të konsumoni pak ushqim, prandaj, është më mirë të preferoni notin, ecjen e matur të gjatë dhe vrapimin në ngarkesa të rritura.
 4. Pini shumë ujë, dhe gjatë natës, për të "vrarë" ndjenjën e urisë, pini një filxhan çaj të ngrohtë pa mjaltë, stevia dhe sheqer. Për të humbur peshë në 2 javë, të gjitha ëmbëlsuesit nga lëngjet duhet të hiqen.
 5. Mos u përpiqni të përqendroheni në humbjen e peshës, të angazhoheni në aktivitete të dobishme, t'i kushtoni kohë hobi, punës.
vrapim për humbje peshe

Pjesa më e vështirë e humbjes së peshës është fillimi

Gratë dhe burrat që duan të heqin peshën e tepërt trupore nuk e kanë idenë ku të fillojnë:

Faza fillestare përfshin introspeksionin dhe përcaktimin e shkakut.

Përshtateni mendërisht për të humbur peshë. Nutricionistët këshillojnë të mbani një fletore, fletore ose libër ushtrimesh. Prezantoni rregullisht qëllimet, detyrat dhe rezultatet e arritura. Për krahasim para dhe pas, kërkohet të regjistrohen treguesit personal: pesha deri më sot, beli, gjoksi dhe ijet, pesha e vlerësuar dhe e dëshiruar e trupit, nxjerrin në pah arsyen e peshës së madhe.

Shtë e rëndësishme të përshtateni psikologjikisht. Për njerëzit mbi 50 vjeç, rekomandohet të zvogëloni peshën e trupit nën mbikëqyrjen e një nutricionisti.

Në këtë moshë, të gjitha proceset në trupin e njeriut ngadalësohen, prandaj, heqja e depozitave të yndyrës ndodh ngadalë.

Vendosni saktë një qëllim për veten tuaj - figura e peshës së dëshiruar. Objektivi dhe data e synuar duhet të jenë realiste dhe të arritshme. Ulja e peshës trupore në muaj me 3-4 kg nuk do të bëjë asnjë dëm.

Theshtë e nevojshme të vendosni një dietë gradualisht. Pra, trupi përshtatet shpejt me kushtet e reja dhe nuk do të përjetojë stres.

Pothuajse të gjithë nutricionistët rekomandojnë kombinimin e ushqyerjes së duhur me stërvitjen. Me shumë peshë të tepërt, është e nevojshme të stërviteni në palestër me një instruktor i cili do t'ju ndihmojë të zgjidhni ushtrimet e duhura dhe të ndiqni teknikën e zbatimit të tyre.

Dieta më e thjeshtë

Mënyra më e lehtë për të humbur peshë është të heqësh qafe zakonet e këqija të të ngrënit. Duke i dhënë përparësi vetëm ushqimit të shëndetshëm çdo ditë, mund të arrini rezultate mahnitëse. Një numër rregullash të tjera rekomandohen për pajtueshmëri:

 1. Hani deri në orën 18: 00. Çdo gjë që ka hyrë në trup më pas depozitohet automatikisht në formën e rezervave të yndyrës.
 2. Organizoni katër vakte në ditë. Kur ushqimi merret shpesh dhe në pjesë të vogla, është shumë më e lehtë për trupin që të përballojë tretjen dhe thithjen e lëndëve ushqyese. Pushimi optimal midis vakteve është 3-3. 5 orë.
 3. Uluni në tryezë vetëm kur ndiheni të uritur. Në këtë rast, është e gabuar të mbështetesh në ushqim sapo stomaku të përgjigjet me një përgjigje zhurmuese. Ndoshta ai është i etur. Dhe në këtë rast, mjafton të pini një gotë ujë.
 4. Mos ha shumë. Nëse ndiheni të ngopur, është më mirë të lini mënjanë një pjatë ushqimi, edhe nëse pjesa duket e vogël.
 5. Përgatitni ushqimin në mënyra të shëndetshme. Kjo do të thotë që skuqja e ushqimit në perime ose gjalpë është e ndaluar. Gatimi, zierja, zierja në avull do të ndihmojë në ruajtjen e vetive të dobishme të ushqimit.
 6. Normalizoni regjimin e pirjes. Pini të paktën 1. 5 litra ujë të pastër në ditë.

Për humbje peshe pa dhimbje, rekomandohet të përjashtoni të gjitha drithërat nga dieta, përveç bollgur, hikërror dhe elb margaritar. Bananet dhe rrushi janë të ndaluara. Duhet të harroni alkoolin dhe ushqimet që stimulojnë oreksin tuaj (para së gjithash, këto janë pjata pikante).

humbje peshe efektive në fruta

10 kg

Shumë pyesin se si të humbasin dhjetë kilogramë në 14 ditë? Nutricionistët sigurojnë që detyra është e vështirë, por e realizueshme. Në këtë rast, një dietë e rreptë, me pak karbohidrate është e mirë. Gjithashtu duhet të zbatohet sipas rregullave për të dy javët:

 1. Ndani dietën në 5-6 vakte. Çdo racion nuk duhet të kalojë kufirin 200 gram. Për shembull, merrni 2-3 rostiçeri midis tre vakteve standarde.
 2. Burimi i vetëm i lejuar i karbohidrateve (pasi trupi nuk mund të ekzistojë siç duhet pa to) janë frutat, për shembull, mollët ose agrumet.
 3. Të gjitha ushqimet e gatuara duhet të jenë të pakushtëzuara, përfshirë vajin vegjetal, kripën dhe piperin. Dalja: mbushni ushqimin me lëng limoni.

Pra, si mund të humbni peshë në 2 javë duke përdorur një dietë me karbohidrate të ulët dhe çfarë mund të hani:

 1. Shpendë ose peshk të ligët. Mënyra më e mirë për të dalë është avullimi ose zierja e këtyre produkteve - në këtë mënyrë ata nuk do të humbasin të gjithë lëndët ushqyese dhe nuk do të dëmtojnë figurën.
 2. Perime të papërpunuara. Produkte të tilla praktikisht nuk përmbajnë karbohidrate (përveç patateve). Ndonjëherë mund të gatuani perime me avull.
 3. Frutat. Ato mund të konsumohen gjatë ushqimeve në mënyrë që trupi të mos ndiejë uri të rëndë.
 4. Ujë. Para çdo vakti (për gjysmë ore), duhet të pini të paktën një gotë ujë të distiluar të pastër. Fillon procesin e tretjes, kështu që ushqimi i ngrënë do të absorbohet më shpejt.

7 kg

Para se të humbni peshë me 7 kg në 14 ditë, duhet të pyesni veten: "a mund ta ruaj regjimin e përshtatur pas kohës së dietës? "Për të konsoliduar rezultatin dhe për ta mbajtur atë është detyra më e rëndësishme, përndryshe pesha do të kthehet në sasi të dyfishuar. Për të humbur 7 kg në dy javë, dieta me 1000 kalori është e përsosur. Kuptimi është i thjeshtë: do të jetë e nevojshme të vendosni një regjim konsumi prej jo më shumë se një mijë kcal në ditë. Opsioni i menusë për një ditë për të humbur peshë:

 1. Mëngjesi: kefir - 100 ml, një copë bukë thekre.
 2. Dreka: fruta e zgjedhjes suaj (mollë, kumbull (2 copë), Dardhë, portokall, etj. ).
 3. Dreka: shpezë ose peshk i zier pa yndyrë - 80 g, çaj / kafe, çdo perime të freskëta - 200 g.
 4. Rostiçeri pasdite: një gotë qumësht, një sanduiç me djathë.
 5. Darka: perime të ziera - 200 g, mish pule të zier / gjeldeti - 100 g.
kefir për humbje peshe në një dietë

Si të humbni 5 kg

Shumë njerëz pyesin veten se sa mund të humbni peshë në 2 javë? Nëse detyra është të humbni 5 kg, atëherë mund të zgjidhni jo dietën më të ngurtë. Të gjitha rregullat e tjera gjithashtu mbeten në fuqi: klasa fitnesi, pirja e shumë ujit dhe kufizimet e ushqimit, shpërndarja e dietës për 4-5 vakte. Dieta "dy javore" do të duket kështu në 7 ditët e para (java e dytë me të njëjtin grup ushqimesh):

 1. E hënë: vezë të ziera, qull me shije, çaj / kafe pa sheqer.
 2. E martë: viçi i zier - 100 g, sallatë me domate dhe kastravec, kefir me pak yndyrë.
 3. E Mërkurë: mish - 100 g, bukë e zezë - disa feta, mollë
 4. E enjte: vezë të ziera butë-2 copë. , Bukë thekre, kefir me yndyrë të ulët, mollë.
 5. E Premte: pulë e zier - 300 g, disa tranguj, çaj pa sheqer.
 6. E shtunë: kefir, oriz me perime të ziera, fruta, kafe.
 7. E diel: mish i ligët - 400 gram, çaj, fruta, perime.

15 kg

Për ata që bëjnë pyetjen: "sa mund të humbni peshë në 2 javë? "Rregullat themelore nuk ndryshojnë përsëri. Menu për një ditë:

 1. Mëngjesi i hershëm: çaj, dardhë, një copë djathë.
 2. Mëngjesi i vonshëm: gjizë me pak yndyrë me fruta.
 3. Dreka: hikërror me peshk të avulluar, sallatë me perime ose supë të nxehtë.
 4. Rostiçeri pasdite: një gotë qumësht me një përqindje të ulët yndyre.
 5. Darka: pulë e zier me oriz.
bollgur me fruta për humbje peshe

Mendimet e mjekëve dhe kundërindikimet për dietat e shpejta

Çdo dietë prish ritmin normal të jetës së trupit, një ndërhyrje e tillë nuk është gjithmonë pa pasoja. Një kategori e caktuar mjekësh janë kategorikisht kundër kufizimeve, ata janë për ushqimin e duhur.

Mjekët paralajmërojnë për rreziqet:

 • vazhdimi i dietës për më shumë se koha e rekomanduar;
 • kundërindikuar tek gratë shtatzëna;
 • është rreptësisht e ndaluar në rast të çrregullimeve metabolike, kancerit, diabetit mellitus, sëmundjeve kardiovaskulare dhe të tjera serioze.

Dietologët dhe mjekët e familjes ndonjëherë u rekomandojnë pacientëve dietat 7-ditore për të ndihmuar në menaxhimin e peshës së tepërt. Kilet e humbura risjellin shëndetin dhe gëzimin e jetës.

Nutricionistët theksojnë aspektet pozitive:

 • karbohidratet përjashtohen - shkaku kryesor i obezitetit;
 • ushqimi pranohet lehtësisht nga trupi;
 • humbje e shpejtë e peshës dhe çlirim i trupit nga toksinat.

Të ndihesh keq gjatë çdo sistemi të humbjes së peshës është një thirrje zgjimi. Ndaloni menjëherë nëse ka një shkelje serioze. Në rast të problemeve shëndetësore, është më mirë të abstenoni ose të konsultoheni me specialistë.

Dieta efektive për humbje peshe

Ju urgjentisht duhet të futeni në një fustan të bukur dhe nuk dini ku të vendosni disa kilogramë shtesë, kushtojini vëmendje ushqimit tuaj. Nga një tepricë e kalorive dhe mungesa e stërvitjes në bel, shfaqen shpejt centimetra të rinj

Nëse tashmë po mendoni se si mund të humbni peshë në një javë, atëherë ka ardhur koha për humbje urgjente të peshës. Ju do të duhet të kufizoni menunë tuaj për të marrë një figurë të hollë shpejt.

A është më e lehtë për ju të humbni peshë sipas një menuje specifike? Ne ofrojmë një dietë të përafërt për një javë, e cila shpejt ndihmon për të humbur 7 kg.

Orari i humbjes së peshës Produktet Pije
E hënë: dita e perimeve perime të ziera, të pjekura ose të papërpunuara çaj xhenxhefil, ujë
E martë: dita e mishit 3 herë në ditë mish i ligët, 250 gram (fileto pule ose lepur i zier) ujë, çaj bimor
E mërkurë: dita e karbohidrateve fruta, kos ujë, çaj, kafe me sheqer
E enjte: dita e supës supë elbi margaritar, borscht, supë me perime ujë mineral, ujë, çaj ose kafe
E Premte: dita e peshkut peshk dhe disa perime kefir
E shtunë: dita e miellit byrekët dhe simite në masë ujë
E diel: dita e perimeve patate të ziera, perime, erëza xhenxhefil Kafe çaji

Receta të thjeshta për ushqimin dietik

Ju mund të zgjidhni nga receta të ndryshme në mënyrë që dieta të mos duket shumë monotone.

Qull kungulli pa zhavorr

qull kungulli pa drithëra për humbje peshe

Përbërësit:

 • tul kungulli - 500 g;
 • qumësht - 0. 5 lugë gjelle;
 • gjalpë për shije;
 • sheqer - 1 lugë;
 • kripë - në majë të thikës.

Përgatitja:

 1. Pritini tulin e kungullit në copa të vogla.
 2. Qumështi derdhet në një tenxhere, nxirret, kungulli, kripa dhe sheqeri hidhen atje.
 3. Llokoçis.
 4. Gatuani për 20-30 minuta, duke e trazuar herë pas here, pasi qullja digjet lehtë.

Sapo kungulli të jetë i butë, rrihni me një blender dhe shtoni vaj, mund ta spërkatni me një majë kanelle.

Vinaigrette klasike

venegrette të ligët për humbje peshe

Përbërësit për 1 racion:

 • panxhar - 0. 5 copë;
 • lakër turshi - 150 g;
 • patate, karrota, turshi, qepë - 1 copë;
 • bizele jeshile - 1. 5 lugë. l
 • ullinj - opsional.

Përgatitja:

 1. Karotat, patatet dhe panxhari zihen së bashku me lëvozhgën, vetëm atëherë ato qërohen dhe priten në kube.
 2. Pritini qepën dhe kastravecin në gjysmë unaza të holla.
 3. Në fazën përfundimtare, shtoni lakër turshi dhe bizele të njoma.
 4. Sezoni me vaj perimesh.
 5. Llokoçis.

Sallatë italiane me karkaleca dhe makarona

Për sallatën do t'ju duhet:

 • çdo makarona nga gruri i fortë ("pendët" dhe "harqet" duken bukur) - 50 g;
 • karkaleca - 100 g;
 • domate qershi - 4-5 copë ; ;
 • ullinj për shije;
 • rozmarinë - 1 degë;
 • qepë e vogël - 1 pc.

Përgatitja:

 1. Makaronat zihen al dente (kur janë gatuar por ende jo të ziera).
 2. Karkalecat janë të shkrirë, të qëruar dhe të skuqur lehtë në vaj perimesh me hudhër dhe rozmarinë.
 3. Kur makaronat të jenë ftohur, shtoni domate dhe ullinj qershi të përgjysmuar, qepë me gjysmë unaza, karkaleca dhe një salcë të bazuar në gjalpë, hudhër dhe rozmarinë.
 4. Spërkateni sallatën me barishte të freskëta sipër.

Kungull i njomë i mbushur

kungull i njomë i mbushur për humbje peshe

Përbërësit për 1 racion:

 • kungull i njomë i mesëm - 1 copë;
 • pulë e grirë - 150 g;
 • qepë - 1 copë;
 • domate - 1 copë;
 • karrota të vogla - 1 copë;
 • Barishte provansale për shije;
 • arrëmyshk - një majë;
 • djathë i butë - 25-30 g.

Përgatitja:

 1. Pritini karotat në një rende, copëtoni imët qepën, skuqeni lehtë me karota dhe domate.
 2. Spërkateni me barishte provansale.
 3. Mishi i grirë është i kripur, i përzier me perime të ziera.
 4. Kungull i njomë pritet për së gjati dhe bërthamë.
 5. Në vend të kësaj, vendosni mishin e grirë dhe piqni në fletë metalike në furrë për 10 minuta.
 6. Fleta hiqet, piqet për 10 minuta të tjera.
 7. Spërkateni me djathë dhe ziejini për 2-3 minuta të tjera.

Përveç kungull i njomë i mbushur, një pjatë e ngjashme mund të përgatitet nga patëllxhanët dhe speci zile.

Sallatë me karota dhe mollë

sallatë me karota dhe mollë për humbje peshe

Përbërësit:

 • karrota - 2 copë ; ;
 • mollë - 1 copë;
 • vaj perimesh - për karburant;
 • zarzavate për shije;
 • lëng limoni - pak në mënyrë që gjellë të mos errësohet.

Përgatitja:

 1. Molla zhvishet dhe pritet në feta të holla, karotat priten në një rende.
 2. Sezoni me vaj perimesh, shtoni barëra.
 3. Spërkateni me lëng limoni.

Dieta më e thjeshtë e proteinave

Dieta më e thjeshtë proteinike për humbje peshe është krijuar për 2 javë dhe nuk do t'ju ndihmojë të humbni peshë shpejt, por do të sigurojë një rezultat më të qëndrueshëm dhe më të shëndetshëm.

Nëse ndiqni të gjitha rekomandimet, sportet aktive, mund të humbni peshë edhe me 10 kg nëse përdorni versionin e fortë të tij, duke zvogëluar sasinë e racioneve, por duke mos ndryshuar raportin e produkteve në mënyrë që t'i jepni trupit gjithçka që i nevojitet. Përndryshe - 6 kg për 7 ditë, edhe kur kufizoni sasinë e ngrënë. Në të njëjtën kohë, menuja do të përmbajë vetëm ushqim që do të sigurojë një mundësi për të bërë një jetë të kënaqshme.

Zakonisht në dietën njerëzore, proteinat përbëjnë deri në 12%. Por nëse ndiqni një dietë, numri i tyre rritet shumë për faktin se proporcioni i yndyrave dhe karbohidrateve zvogëlohet. Ju duhet të hiqni dorë nga produktet e pjekura, djathrat yndyrorë, ëmbëlsirat, disa perime dhe fruta.

Në këtë kohë, stërvitja dhe regjimi i pirjes janë të rëndësishme. Fitnesi, noti dhe vrapimi jo vetëm që do të ndihmojnë në ndërtimin e masës muskulore, por gjithashtu do të zvogëlojnë barrën e veshkave që siguron kjo sasi e proteinave. Ju duhet të pini të paktën 1. 5 litra ujë të pastër në ditë.

Parimet e dietës

Dieta bazohet në parimet e mëposhtme (mund të hani çdo ditë për një javë, duke zgjedhur çdo mundësi për shije):

Koha e marrjes

Ushqimi (opsional)

Opsionet e mëngjesit

 • gjizë me pak yndyrë pa sheqer, por me manaferrat ose një mollë;
 • omlet me spinaq ose selino me kërcell;
 • bukë e thekur bukë e thekur me djathë, gjoks pule të zier dhe sallatë jeshile

Opsionet e drekës

 • gjizë tofu me sallatë perimesh dhe petë me drithëra;
 • sallatë me karkaleca;
 • supë me thjerrëza me perime;
 • gjeldeti i pjekur me perime dhe sallatë jeshile

Opsionet e darkës

 • lepuri i zier me një pjatë anësore me perime (disa nutricionistë këshillojnë quinoa, kjo është një drithëra e shëndetshme, por nuk është e lirë);
 • peshk i ligët në salcën e domates;
 • peshk i gatuar me fasule jeshile;
 • fileto pule e zier me rrënjë selino

Perimet e lejuara përfshijnë:

 • tranguj;
 • kungull i njomë;
 • karrota;
 • selino

Kripa përdoret në një sasi minimale. Yndyrnat janë gjithashtu të kufizuara. Ato tashmë përmbahen në mish, megjithëse në sasi të vogla, dhe jo më shumë se 1 lugë gjelle i shtohet sallatave. lvaj perimesh. Menuja e proteinave mund të përmbajë karbohidrate, por vetëm në gjysmën e parë të ditës. Kjo, për shembull, është dolli e bërë nga bukë ose qull me drithëra - hikërror, bollgur, por vetëm nga drithërat, dhe jo nga thekon.

Dieta efektive për humbje të shpejtë të peshës në një javë

Ushtrimet e fitnesit për formësimin e trupit dhe djegien e yndyrës është një metodë e pjesshme për të arritur këtë qëllim. Dietat ekspres do t’ju ndihmojnë të humbni peshë deri në 10 kg në një kohë të shkurtër. Rezultati përfundimtar i humbjes së peshës varet nga dieta e zgjedhur, durimi dhe vullneti për të qëndruar në menunë e propozuar për kohën e kërkuar, si dhe një dalje e arsyeshme nga dieta. Ne sjellim në vëmendjen tuaj një dietë efektive për humbjen e peshës, në fund të së cilës do të jeni të kënaqur me rezultatin.

Dieta në hikërror - minus 7 kg

hikërror për humbje peshe në një dietë

Buckwheat është një produkt me kalori të ulët, por i kënaqshëm, i cili do t'ju lejojë të mos ndjeni uri në një dietë hikërror. Minus 7 kilogramë ju presin deri në fund të javës. Racioni i ditës përbëhet nga qull hikërror pa kripë, sheqer, vaj. Këshillohet që të diversifikoni menunë me kefir (1 l). Sigurohuni që të pini të paktën 1. 5 litra ujë në ditë. Trajtojeni veten me disa kumbulla të thara deri në fund të javës. Në ditën e tretë, rezultati i humbjes së peshës do të jetë i dukshëm. Dieta e hikërror është efektive dhe nuk ka kundërindikacione. Dietat e humbjes së shpejtë të peshës janë të ndaluara për gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji.

Në kefir - minus 10 kg

dietë efektive me kefir për humbje peshe

Mono-dieta Kefir është veçanërisht e popullarizuar në mesin e atyre që duan të humbin peshë. Ju duhet të pini deri në 50 ml kefir me yndyrë të ulët në ditë. Këshillohet që të diversifikoni dietën në ditën e parë 4 copë. patate "me uniforma" pa kripë, në të dytën - 400 g gjizë, e treta - 500 g çdo frut, e katërta - gjoks pule i zier, i pesti - 400 g perime. Dita e gjashtë plotësisht shkarkuese për trupin: vetëm ujë mineral. Në ditën e shtatë - 500 ml kefir plus 600 g fruta. Sigurohuni që të pini ujë deri në 2 litra në ditë. Ju duhet të dilni nga dieta duke futur gradualisht ushqime me kalori të lartë në dietën e trupit.

Në bollgur - minus 3 kg

dietë me tërshërë për humbje peshe

Ashtu si çdo dietë tjetër, është e ndaluar nga nutricionistët të vëzhgojnë një dietë në bollgur për më shumë se 1 javë: do të fillojnë keqfunksionimet e trupit. Bollgur ose tërshëra e rrotulluar në ujë është një depo e mineraleve dhe vitaminave thelbësore, fibra për punën e koordinuar mirë të traktit tretës. Përveç faktit që dieta me bollgur do t'ju ndihmojë të humbni peshë me 3-4 kg në 7 ditë, ajo ndihmon në pastrimin e trupit nga radikalet e lira dhe kolesterolin e dëmshëm.

Dieta me bollgur ose "receta për bukurinë franceze" kërkon pastrim paraprak të trupit me oriz të zier nga toksinat dhe toksinat për një efekt më të madh. Për këtë qëllim, gatuaj pelte me 4 lugë gjelle. loriz dhe një litër ujë. Mos e shkarkoni pijen dhe pasi ta keni marrë, mos merrni ushqim dhe pije, përveç ujit, në mënyrë rigoroze për 5 orë. Seancat e pastrimit të trupit kryhen një herë në ditë për 10 ditë. Menyja e dietës përbëhet nga bollgur në ujë (4 herë në ditë), në ushqime - fruta, përveç bananeve, rrushit, çajit me xhenxhefil, ujë. Përsëriteni dietën e dobësimit pas 6 muajsh.