Si të humbni shtatë kilogramë në një javë

matja e belit duke humbur peshë në javë me 7 kg

Ndoshta, çdo vajze në jetën e saj i ka ndodhur të ketë një ngjarje të rëndësishme në hundë: një martesë, një ditëlindje, një udhëtim në parkun ujor me një kompani, dhe fustani nuk dëshiron të jetë i lidhur në nivelin e anëve apo barkut. . Gjëja më e trishtueshme është se ka shumë pak kohë, dhe rezultatet duhen urgjentisht! Çfarë duhet të bëni kur nuk ka kohë për palestër apo për vrap? Në këtë rast, ky artikull do të jetë një shpëtim i vërtetë për ata që duan të humbin shtatë kilogramë në një javë, sepse do të përshkruajë: metoda, dietë, ushtrime sportive, këshilla të përgjithshme të dobishme.

Si mund të humbni peshë shpejt në vetëm një javë në shtëpi?

Ka disa mënyra që, të kombinuara, do të ndihmojnë për të arritur rezultate mahnitëse.

Përbërësit kryesorë të një kompleksi të tillë:

 1. Procedurat kozmetike: maska, masazhe, pastrime, etj. , të gjitha recetat do të prezantohen më poshtë.
 2. Dieta. Në këtë artikull do të gjeni gjithashtu disa dieta javore për humbje të shpejtë në peshë.
 3. Ushtrime sportive. Pothuajse asgjë nuk mund të arrihet pa këtë komponent, sepse janë ata që jo vetëm heqin ujin e tepërt, por djegin yndyrën nënlëkurore në të gjitha pjesët e trupit.
 4. Gjumë i shëndetshëm. Në mënyrë që trupi të heqë qetësisht peshën e tepërt nga rezervat e tij, duhet të flini të paktën 8 orë në ditë dhe të mos bëni ushtrime të ndryshme ditë e natë.
 5. Pi më shumë ujë. Është një paradoks, por për të hequr ujin e tepërt, duhet të pini shumë! Kjo ndodh sepse nëse trupi ndjen mungesë të lëngjeve, atëherë ai e ruan atë në inde ose muskuj. Dy - dy litra e gjysmë ujë është norma për të humbur peshë në ditë.
ujë për humbje peshe në javë me 7 kg

Më pas do të prezantohen tre mënyra për të humbur peshë:

 1. 2 kilogramë në një javë
 2. 5 kilogramë në javë
 3. 10 kilogramë në javë (po, edhe kjo është e mundur! )

2 kilogramë në një javë

Ky është ndoshta opsioni më i lehtë dhe më i përballueshëm, sepse për të humbur dy kg. për një javë është mjaft realiste pa përpjekje të panevojshme.

Vëmendje duhet t'i kushtohet vetëm dy komponentëve:

 • dietë,
 • ushtrime sportive.

Dieta

Këtë javë, adhuruesit e ëmbëlsirave dhe ushqimit të shpejtë do të duhet të ndryshojnë zakonet e tyre, domethënë të heqin dorë:

 • e ëmbël në të gjitha format e saj (sheqer në pije, sode, ëmbëlsira, ëmbëlsira, pasta, çokollata . . . );
 • ushqime të skuqura (fshehni tiganin dhe vajin deri në momente më të mira);
 • erëza, përkatësisht kripë (kripa ruan ujin në trup, shfaqet edema, konturet e figurës zhduken, kështu që refuzimi i saj do të çojë në një tërheqje mjaft të shpejtë të lëngjeve të tepërta).
hani sallatë perimesh për humbje peshe

Nuk ka asnjë regjim të veçantë, sepse nuk është e vështirë të humbasësh një peshë kaq të vogël në një javë. Gjeja kryesore:

 • mos hani pas gjashtë të mbrëmjes. Pas gjashtë, gjithçka që hani ruhet në yndyrë, kështu që lani dhëmbët dhe pini pak ujë në gjashtë. Nëse ndjenja e urisë është shumë e fortë, pini një gotë kefir me pak yndyrë me një majë kanellë.
 • refuzoni produktet e ndaluara (ato u përmendën më lart).
 • pini 2-2, 5 litra ujë të zier.
 • sigurohuni që të hani mëngjes. Është ky vakt që nxit metabolizmin. Është vërtetuar se nëse refuzoni të hani në mëngjes, atëherë deri në mbrëmje do të hani 15-20% më shumë se në një ditë të zakonshme.
 • një gotë ujë të freskët në stomak bosh. Gjatë natës organizmi krijon mungesën e tij, ndaj ia vlen ta "zgjosh" me lëng.
 • më shumë i zier ose i zier me avull. Enët e ziera dhe të avulluara përmbajnë më pak yndyrë.
fruta për humbje peshe në javë me 7 kg

Ngarkesa sportive

Nuk ka gjithashtu vështirësi të veçanta këtu. Çdo ditë, ndani gjysmë ore për figurën tuaj, bëni grupin e mëposhtëm të ushtrimeve:

 1. 300 kërcime së larti në vend (mund të përdorni një litar).
 2. 3 grupe me 20 mbledhje të thella.
 3. 3 grupe me 25 kruçërime.
 4. 20 shtytje nga dyshemeja.
 5. 30 pjerrësi në secilën anë.
 6. 200 kërcime në vend.

Pushimi midis grupeve zgjat jo më shumë se 30 sekonda, përndryshe dhjami do të ndalojë djegien.

Pas një periudhe të shkurtër kohe, do të duhen deri në 2 - 3 kilogramë, dhe gjithashtu do të ulet me një centimetër - dy vëllime të ijeve, belit. Nëse i përmbaheni këtij stili jetese, trupi do të jetë i shëndetshëm dhe i bukur.

kërcimi me litar për humbje peshe në javë me 7 kg

5 kilogramë në një javë

Një detyrë e tillë është e realizueshme, por kërkohet më shumë përpjekje për ta realizuar atë. Duhet kuptuar se nga kjo sasi e masës së hedhur, 1 kg është yndyrë, kurse 4 të tjerat janë ujë të ndenjur.

Dieta

Përveç rregullave në metodën e mëparshme, shfaqen disa të tjera:

 • hiqni patatet dhe orizin nga dieta. Këto dy ushqime janë të pasura me niseshte, një karbohidrat me energji të lartë që depozitohet në mëlçi si glikogjen. Nëse ka rezerva glikogjeni, trupi nuk e përdor yndyrën për punë, sepse është më e vështirë për ta zbërthyer atë.
 • hani deri në 5 pasdite.
 • pini një gotë me lëng gjysmë ore para çdo vakti. Kjo ju lejon të hani më pak pa u ndjerë të uritur.

Ekzistojnë dy opsione diete: alternimi i një ditesh dhe një dietë speciale. Le t'i konsiderojmë të dyja.

Monodet alternative

E hënë: dita e pirjes. Kjo ditë e prezanton trupin me regjimin, e pastron atë, largon toksinat.

E martë: dita shoco. Ata që kanë një dhëmb të ëmbël do të jenë të kënaqur me të, sepse çokollata është produkti kryesor i ditës. Blini 1 bar çokollatë të zezë (mbi 65% kakao). Përveç ëmbëlsisë, ju lejohet të hani 2 mollë të tharta jeshile, dhe ju lejohet të pini vetëm ujë, çaj jeshil, kafe pa sheqer.

çokollatë për humbje peshe në javë me 7 kg

E mërkurë: me fruta. Një nga më të shijshmet dhe më të këndshmet. Për mëngjes, duhet të zgjidhni një banane, e cila do të ruajë energji për një kohë të gjatë. Rostiçeri - një mollë ose një dardhë. Dreka - gjysmë ananas dhe grejpfrut. Një meze e lehtë pasdite është një pjeshkë dhe mbylleni ditën me ndonjë frut të preferuar.

E enjte: proteina. Për të mos humbur muskujt, nuk duhet të harroni proteinat. Pula e zier, vezët, fasulet, bizelet, peshku apo viçi i zier, gjiza me pak yndyrë do të jenë miqtë më të mirë të enjten.

E premte: mollë. Sot, e gjithë dieta përbëhet nga mollë të të gjitha varieteteve, ngjyrave dhe madhësive. I vetmi kufizim është 1. 5 kg. fruta për gjithë ditën.

E shtunë: perime. Perimet përmirësojnë lëvizshmërinë e zorrëve, sepse përmbajnë fibra. E fryrë në stomak, krijon efektin e ngopjes. Zgjidhni ndonjë: karrota, lakër, panxhar, rrikë, bishtaja, tranguj, domate, përveç patateve.

E diel: duke pirë. Ja vlen ta mbyllim sërish javën me një ditë agjërimi. Lejon të pini gjithçka: lëngje, kefir, qumësht, çaj jeshil ose i zi, hibiscus, çajra bimor . . . Dhe ujë.

Ngarkesa sportive

Do të duhet shumë më tepër forcë, dhe koha e stërvitjes do të rritet nga gjysmë ore në një orë e gjysmë. Një grup ushtrimesh kryhen një herë në ditë, por nëse është e mundur, dy.

 1. 200 hedhje me litar.
 2. Ndani 75 mbledhje në disa qasje (RVNP).
 3. 80 kthesa RVNP.
 4. 50 ngritje të këmbëve të prirura.
 5. 20 shtytje.
 6. 300 hedhje me litar.
 7. 50 mbledhje RVNP.
 8. 40 kthesa RVNP.
 9. 15 shtytje.
 10. 500 kërcime.
ngarkesa sportive për humbje peshe në javë me 7 kg

10 kilogramë në javë

Kujdes, duhet të dini se kjo mënyrë e humbjes së peshës është mjaft stresuese për trupin dhe shpirtin, ndaj përdorni vetëm në raste ekstreme. Pas një rënie kaq të mprehtë, gjysma e peshës do të kthehet kur të kthehet në ushqimin normal.

Dieta

Janë vendosur tre kufizime të tjera + të gjitha ato që ishin më parë:

 • darka ne oren 16: 00. Ky rregull është i vështirë për t'u ndjekur, por rezultatet janë të dukshme pas 3 ditësh.
 • porcione jo më shumë se 300 gram.
 • Norma e kalorive është 1200 në ditë, jo më shumë, as më pak.

Përjashtohen nga dieta: patate, oriz, makarona, ëmbëlsira, miell (simite, byrekë), ushqime të konservuara, ushqime të shpejta, produkte gjysëm të gatshme . . . Oh, por çfarë mund të hani? Por është shumë herët për t'u mërzitur, sepse ka shumë produkte të shijshme dhe të shëndetshme:

 1. Perimet, manaferrat, frutat, alga deti.
 2. Mish (viçi), çdo shpezë, peshk.
 3. Vezët.
 4. Produktet e qumështit: qumësht, kefir, qumësht i pjekur i fermentuar, kos i bërë në shtëpi (i blerë në dyqan), gjizë, djathë me pak yndyrë.
 5. Arra, fruta të thata (por jo më shumë se 30 gram në ditë).
para dhe pas humbjes së 7 kg në javë

Bëni vetë regjimin, duke respektuar rregullat:

 • hani deri në orën 16: 00.
 • 1200 kilokalori.
 • 200 - 300 gram për pjatë.

Aktivitete sportive

Ju nuk mund ta kurseni veten. Klasat do të zgjasin 2-2, 5 orë çdo ditë. Në mëngjes duhet të vraponi 5 - 7 kilometra. Nuk ka rëndësi se ku: në park, në stadium apo vetëm poshtë rrugës. Pas kësaj, është e ndaluar të hahet për 2 orë.

ushtrime për humbje peshe në javë me 7 kg

Stërvitja ditore përbëhet nga sekuenca e mëposhtme:

 1. 200 hedhje me litar.
 2. 50 mbledhje.
 3. Gjuajtje e gjerë në plie.
 4. 40 shtyp.
 5. 10 shtytje.

Përsëriteni 3-4 xhiro. Pas një ushtrimi kaq të vështirë, do të ishte mirë të ecnit në rrugë për 20 minuta. Atëherë mund të hani vetëm ushqime proteinike.

Humbni peshë me pesë kilogramë në dy javë

Ky është alternativa më e mirë për të arritur një figurë ideale pa dëmtuar shëndetin, muskujt, flokët, lëkurën. Rekomandime për zbatim:

 • hiqni dorë nga ëmbëlsirat, ushqimet e shpejta ose produktet gjysëm të gatshme, pijet me sheqer.
 • rrisin sasinë e proteinave, zvogëlojnë pjesën masive të yndyrave, karbohidrateve.
 • hani darkë jo më vonë se ora pesë e pasdites.
 • pini shumë ujë të pastër (2 - 2, 5 litra).
 • hani shumë fibra me perime, fruta, drithëra (hikërror, bollgur, elb margaritar, meli).
 • hani vakte të vogla çdo dy orë e gjysmë.
 • ndryshoni pjatën dhe lugën e madhe në të vogla.

Regjimi i dietës dhe ushtrimeve përpilohet individualisht sipas dëshirës. Gjëja kryesore për të mbajtur mend për ngarkesat sportive: kardio dhe forcë.

produkte proteinike për humbje peshe në javë me 7 kg

Kardio - ushtrime të dizajnuara për aktivitetin, përshpejtimin e rrjedhjes së gjakut nëpër enët, forcimin e punës së zemrës dhe, si rezultat, varfërimin e rezervave të glikogjenit dhe yndyrës.

Forca - ushtrime të dizajnuara për të rritur muskujt. Shumë do të pyesin: "Pse nevojiten muskujt nëse nuk janë të dukshëm nën palosjet? "Nutricionistët kanë vërtetuar prej kohësh se ata edhe në një mënyrë pasive "tërheqin energjinë" nga rezervat.

Ju mund të stërviteni një herë në dy ditë ose më shpesh. Ju nuk mund të hani pas stërvitjes për një orë e gjysmë deri në dy orë dhe të pini për 30 minuta. Kardio dhe fuqia duhet të alternojnë me njëra-tjetrën, por opsioni më i mirë është ngarkesa e muskujve + vrapimi ose një litar kërcimi në fund.

Llojet interesante të ngarkesave:

 • Noti. Pishina është ilaçi perfekt për mbipeshën. Ai do të shtrëngojë krahët, do të drejtojë shpinën, do të thajë këmbët.
 • not për humbje peshe në një javë me 7 kg
 • Futboll, basketboll, volejboll. Të gjitha lojërat e ekipit me top konsumojnë energji, por varëse.
 • Palester. Një vizitë në objekte të tilla, veçanërisht me një trajner, do të ndërtojë një figurë ideale, femërore me bark të rregullt, plaçkë të mbështjellë dhe këmbë të lehta.
 • Kalërim. Komunikimi me kafshët jep një det emocionesh pozitive jo vetëm për fëmijët, por edhe për të rriturit, dhe është aq e varur sa lodhja në muskuj ndihet vetëm kur ndjenjat ulen.
 • Shëtitjet me biçikletë. Tërhiqeni mikun tuaj nga shtëpia, drejtohuni në pyll për të bërë joga së bashku.
çiklizëm për humbje peshe në një javë me 7 kg

Këshilla për humbje peshe

Para se të filloni eksperimentet me peshën tuaj, ia vlen të vizitoni një mjek, të ekzaminoni sistemet e trupit dhe të kaloni testet e nevojshme. Nëse keni një sëmundje serioze të sistemit tretës: stomak, fshikëz e tëmthit, mëlçi, zorrët - për një dietë, kontaktoni një specialist në këtë fushë. Duke pasur çrregullime të sistemit endokrin (hormonal), imun, nuk mund të humbni peshë pa mbikëqyrjen e mjekëve! Kjo është e mbushur me parregullsi menstruale, rënie të flokëve, lëkurë të thatë, thonj të brishtë dhe rrezik për t'u prekur nga sëmundje infektive.

Jini të bukur, të shëndetshëm dhe të dëshirueshëm!