Dietë për përdhes

Çdo njeri i njëzetë iu nënshtrua një sulmi të përdhes. Dhimbjet janë aq të forta sa krahasohen me "agoninë skëterrë". Ata që e kanë përjetuar këtë dhimbje të paktën një herë, caktojnë menjëherë një takim me një mjek dhe përpiqen të ndjekin të gjitha rekomandimet e tij. Në fazën akute, qetësimi, ftohja dhe ilaçet kundër dhimbjes ndihmojnë. Por trajtimet tradicionale për përdhesin kanë qenë gjithmonë të bazuara në një dietë të rreptë. Rekomandimet moderne nuk janë aq kategorike. Ekspertët thonë se nuk ka nevojë për një dietë të veçantë. Për pacientët vlejnë të njëjtat parime të përgjithshme të një diete të ekuilibruar dhe të shëndetshme që janë të rëndësishme për çdo person. Sidoqoftë, është e dëshirueshme të hahet më pak ushqim i pasur me purina, sepse prej tyre formohen mikrokristale, të cilat vendosen në strukturat e indeve të trupit.

enët dhe produktet për përdhes

Qëllimi i përzgjedhjes dietike është që të mbajë nivelet e acidit urik sa më të ulëta në gjashtë miligramë për decilitër.

Ushqimi i shëndetshëm është një shtyllë e rëndësishme e terapisë dhe, në rastin më të mirë, ndihmon për të përdorur më pak ilaçe. Mjeku duhet të kontrollojë rregullisht nivelin e acidit urik në gjak për t'u siguruar për suksesin e terapisë.

 1. Më pak purina në ushqim. Për të përfituar nga kjo këshillë, duhet të keni një ide për përmbajtjen e purinave në ato produkte që janë shpesh në meny. Ka tabela të veçanta të lëndëve ushqyese që duhen përdorur periodikisht. Këto tabela janë shumë të dobishme për pacientët dhe janë të nevojshme në përgatitjen e përditshme të dietës. Pacientët nuk duhet të marrin më shumë se 500 mg (miligram) acid urik në ditë dhe jo më shumë se 3000 mg në javë. Në rast sulmi, mjeku shpesh përshkruan kufij të sipërm edhe më të rreptë - deri në 300 mg acid urik në ditë ose 2000 mg në javë. Në çdo rast, doza caktohet nga mjeku individualisht dhe varet nga ashpërsia e procesit dhe mirëqenia e pacientit.
 2. Marrja e lëngjeve. Pacientët që vuajnë nga përdhes duhet t'i kushtojnë vëmendje marrjes së mjaftueshme prej dy deri në tre litra lëngje në ditë, përveç nëse ka kundërindikacione mjekësore. Ju mund të pini ujë rubineti dhe në shishe, kafe, ujë mineral, çajra bimorë dhe frutash pa sheqer (të paktën dy deri në tre litra në ditë). Nuk rekomandohen pijet e gazuara me sheqer dhe alkooli.
 3. Kufizimi i rëndë i alkoolit. Kërkohet përmbajtje ekstreme me pijet alkoolike! Alkooli ndikon në metabolizmin dhe rrit nivelin e acidit urik. Birra (madje edhe joalkoolike) dhe uiski janë veçanërisht të dëmshme për pacientët, sepse janë të pasura me purina. Një gotë verë cilësore në ditë jashtë sulmit është e pranueshme.
 4. Poshtë kilogramët e tepërt Obeziteti është një faktor rreziku kryesor për zhvillimin e hiperuricemisë. Prandaj, humbja e peshës duhet të jetë një qëllim i ndërgjegjshëm i trajtimit - vetëm kjo mund të zvogëlojë parametrat e acidit urik. Por kini kujdes: agjërimi i rëndë mund të shkaktojë sulm dhimbjeje dhe inflamacioni, ndaj është i ndaluar. Pesha ideale duhet të arrihet gradualisht nëpërmjet ushtrimeve të shumta dhe një diete të shëndetshme me pak yndyrë, me ditë agjërimi të herëpashershme. Është e nevojshme të humbni peshë me shumë kujdes - maksimumi një kilogram në muaj - përndryshe mund të prisni një sulm të përdhes. Ushqimi i bollshëm është po aq i pafavorshëm sa uria ose periudhat e gjata të etjes. Ata që vuajnë nga përdhes duhet të përpiqen të shmangin ekstreme të tilla.
 5. E embel. Studimet kanë zbuluar se sheqernat e thjeshta janë po aq të pafavorshme për njerëzit me hiperuricemi sa alkooli. A duhet që pacientët me përdhes të shmangin frutat dhe lëngjet e frutave? Jo, thonë ekspertët. Pacientët duhet të hanë edhe fruta për të përfituar nga vetitë e tyre pozitive, por jo më shumë se dy copa në ditë (mundësisht në mëngjes). Duhen shmangur pijet me sheqer dhe lëngjet multivitamina të ëmbëlsuara me shurup fruktozë. Gjithashtu në bare drithërash, kos të mbushur, në çdo akullore dhe ushqime të tjera të ëmbla, fruktoza është shpesh e pranishme dhe duhet të jeni të vetëdijshëm për këtë!
 6. Kafe. Efektet e dobishme të kafesë ende nuk janë hulumtuar në mënyrë adekuate, por provat e fundit tregojnë qartë se nuk është më e nevojshme të ndalohet kafeja te pacientët me përdhes.

Dispozitat më të rëndësishme ushqyese për pacientët me përdhes

 • më pak mish - përmban purina që zbërthehen në acid urik, mish dhe sallam maksimumi dy herë në javë, të brendshmet, lëngu i mishit, ekstrakti i mishit, mishi i shpendëve duhet të përjashtohen plotësisht;
 • disa lloje peshqish duhet të shmangen - hani një peshk deti me pak yndyrë (rreth 100 g) dhe yndyror (rreth 70 g), përjashtoni ose konsumoni në sasi të vogla - sardelet, sprats, açuge, krustace;
 • kërkohet kufizim në përdorimin e bishtajoreve (si bizelet, thjerrëzat, fasulet e bardha) dhe produktet e majave;
 • shpërndani menynë pa të brendshme, salcice, shpendë (veçanërisht lëkurën e saj);
 • marrja e lartë e yndyrës është e pafavorshme, kështu që ju duhet të gatuani enët me një përmbajtje minimale yndyre, produktet e kalbjes së tij ngadalësojnë sekretimin e acidit, duhet të jeni të kujdesshëm me salcice yndyrore, mish me yndyrë dhe djathëra yndyrorë;
 • pjekja në skarë, zierja në avull, gatimi në fletë metalike, një tenxhere balte ose tigan me një shtresë të veçantë janë ideale;
 • burime të mira të proteinave janë qumështi, produktet e qumështit dhe vezët, vetëm 250 ml qumësht të skremuar ose kos natyral në ditë ndihmon në largimin e acidit urik;
 • mos përjashtoni perimet, sallatat, patatet, disa fruta, thjesht kufizoni përdorimin e tyre;
 • mos harroni se vitamina C ka një efekt të dobët ulës të acidit urik;
 • mishi zihet më së miri: gjatë gatimit, purinat lëshohen pjesërisht prej tij në lëngun e mishit, i cili kullohet, pastaj mishi mund të përdoret veçmas.

Rekomandimet më të fundit dietike për përdhesin

Kohët e fundit, mjekët nuk insistojnë në një dietë të rreptë. Këshilla e tyre e shkurtër është se ushqimi duhet të jetë i plotë, i larmishëm, por duhet shmangur teprimet. Rekomandimet për njerëzit në rrezik të përdhes mbeten të njëjta – të hani më pak ushqime të pasura me purina, si për shembull ulja e përqindjes së mishit, të brendshmeve apo ushqimeve të detit në dietë. Por, në përgjithësi, rekomandimet ushqimore nuk janë dieta specifike, por ato që mund t'i rekomandohen dikujt si një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar.

Mjekët kanë arritur në përfundimin se purinat nga ushqimet bimore duhet të rivlerësohen. Kohët e fundit, u tha se ngopja me purine e spinaqit dhe lakrës së Brukselit i bën ato ushqime të pafavorshme. Studiuesit nga SHBA kanë treguar se këta përbërës nuk provokojnë hiperuricemi me një dietë të ekuilibruar. Kështu, nuk ka asnjë arsye për të refuzuar selinon, lulelakrën etj. Për shkak të pasurisë së proteinave dhe përbërësve të tjerë unikë, ato kanë më shumë gjasa të kenë një efekt pozitiv në metabolizëm.