Humbim peshë në 1 muaj: rregullat dhe menuja

matja e belit gjatë humbjes së peshës për një muaj

E dashura juaj do të martohet së shpejti dhe ju nuk keni çfarë të vishni? Shikoni në dollap, dhe ka fustanin tuaj të maturës që nuk mund të përshtateni? Nuk ka asnjë zotëri, dhe ju e kuptoni që mund të takoni dikë në një martesë, dhe kjo veshje është një shans për të "lidhur" dikë? Keni nevojë të humbni peshë, por nuk doni të çmendeni? Mos u shqeteso! Nëse ka një muaj të tërë para dasmës, atëherë keni ende mjaft kohë. Bëhuni në një fustan dhe dukeni si një karamele! Nuk ka rëndësi sa vjeç jeni - sistemi i propozuar i të ushqyerit është i përshtatshëm si për një adoleshente ashtu edhe për një grua të rritur!

Çfarë duhet të bëj për të humbur peshë brenda një muaji? Pyesni veten: Sa kilogramë duhet të humbni? Si rregull, për t'u futur në një fustan, mjafton vetëm të hiqni stomakun. Në një mënyrë apo tjetër, duke ngrënë mirë dhe siç duhet, ju mund të rregulloni trupin tuaj, të rivendosni metabolizmin dhe thjesht të shkoni në rrugën e duhur.

Humbni peshë në 1 muaj

Pra, në muajin e ardhshëm ju duhet:

 • Mos hani produkte mielli, mos skuqni asgjë, mos shikoni në pastiçeri, harroni erëzat e nxehta, peshkun e tymosur dhe kastravecat turshi. E gjithë kjo është armiku juaj për 30 ditët e ardhshme;
 • Mos e spërkatni ushqimin me kripë ose sheqer. Pini çaj jeshil;
 • Të gjitha produktet e tjera mund të gatuhen;
 • Mos hani dy herë në javë në mbrëmje;
 • Një herë në javë, duhet të organizoni një ditë agjërimi për veten tuaj. Opsioni më optimal ushqimor në ditë të tilla është një mono-dietë (një sistem ushqimor në të cilin hani vakte nga vetëm një produkt).
Rezultatet mujore të humbjes së peshës

Si të bëni një menu për një dietë?

Një nga komponentët më të rëndësishëm të çdo diete është një dietë e ekuilibruar. Në thelb, një dietë dhe një dietë e ekuilibruar janë praktikisht e njëjta gjë. Pra, çfarë duhet të hani këtë muaj për të humbur peshë?

 • Menuja duhet të përbëhet nga produktet tuaja të preferuara, por t'i nënshtrohet kufizimeve të listuara më sipër;
 • Nëse dëshironi të gatuani ushqim, është më mirë ta zieni ose ta zieni në avull. Gjithashtu mund të piqet;
 • Prisni shërbimin tuaj të rregullt në gjysmë. Në vend që të hani një vakt të madh menjëherë, ndajeni atë në disa të vogla dhe hani një pjesë të vogël çdo dy orë;
 • Vakti i fundit - maksimumi 3 orë para gjumit. Nëse hani diçka më pas, atëherë kjo do të jetë një ngarkesë shtesë në zorrët;
 • Ndani proteinat dhe karbohidratet. Në një vakt, konsumoni vetëm ushqime proteinike, në tjetrën - vetëm karbohidrate. Ju mund të gjeni se cilat substanca ku gjenden në internet ose në një enciklopedi. Fibra mund të kombinohet me çdo gjë;
 • Ushqimi me më shumë kalori duhet të konsumohet para drekës. Pra, energjia e konsumuar do të zgjasë gjatë gjithë ditës, dhe nëse diçka përpunohet për një kohë të gjatë, atëherë zorrët do të kenë shumë kohë para se të shkojnë në shtrat. Gjëja më e rëndësishme është që të mos mbetet asgjë për t'u përpunuar gjatë natës - kur i gjithë trupi pushon, po pushon edhe sistemi tretës;
 • Pini shumë ujë!

Aktiviteti fizik

Elementë të tjerë të dobishëm të dietës mund të jenë ushtrimet ose ushtrimet e frymëmarrjes. Thjesht mendoni - nëse merrni frymë siç duhet, atëherë i gjithë trupi do të ndihet më mirë nga kjo. Regjistrohuni për kurse noti në pishinë, ecni më shumë, ngasni një biçikletë. Hipni shkallët, harroni ashensorin, mos u kënaqni me ushqimin e padëshiruar!

Mblidhuni së bashku dhe mbani mend: ato kilogramë të tepërt nuk do të largohen vetë! Gjithçka që ju nevojitet është asgjë: guxim, vullnet dhe një dëshirë e jashtëzakonshme për të humbur peshë! Sigurisht, ju mund të përballoni të kënaqeni një ditë, por tjetrën është më mirë të ktheheni në rrugën e mëparshme dhe në një farë mase të përmirësoni procesin. Gjithçka do të funksionojë!

Cilido qoftë qëllimi juaj i vërtetë, shpresojmë që të keni gjetur disa informacione të dobishme për veten tuaj dhe ai fustan i bukur në dollapin tuaj nuk do të qëndrojë më kot! Dukeni mahnitëse, tërhiqni vëmendjen tek vetja - vetëm kini kujdes që të mos i vidhni nuses dhëndrin!