Dietë në hikërror

hikërror për humbje peshe

Dieta e hikërror është e njohur, ndoshta, për të gjitha vajzat që ishin të angazhuara në zgjedhjen e metodës më të mirë të humbjes së peshës për veten e tyre.

Buckwheat është konsideruar prej kohësh një produkt shërues që jo vetëm që ngop trupin me energji, por gjithashtu heq substancat e dëmshme, pastron, furnizon vitaminat dhe mikroelementet thelbësorë.

Dieta e hikërror i referohet dietave mono, të cilat duhet të ndiqen nga 7 në 14 ditë. Ka pak kalori në hikërror, por në të njëjtën kohë është mjaft e kënaqshme.

Një dietë me hikërror mund të tregojë rezultate të ndryshme. Meqenëse nuk ka rekomandime të qarta për respektimin e tij, dhe ne të gjithë kemi organizma të ndryshëm, në 1 javë mund të humbni peshë me 1 dhe 4 kilogramë.

Një rol të rëndësishëm luan edhe lloji i dietës që ndiqet. Po, po, ka shumë prej tyre.

Hikërror + kefir

Dieta është krijuar për respektim javor. Nuk rekomandohet të përsërisni më shumë se 1 herë në muaj. Të gjitha 7 ditët do të duhet të hani vetëm qull hikërror dhe 1% kefir, të cilat mund të pini jo më shumë se një litër në vëllim në ditë. Buckwheat është përgatitur si më poshtë. 1 gotë drithëra duhet të derdhet me dy gota ujë të valë dhe të lihet të injektohet për disa orë. Kjo procedurë zakonisht kryhet gjatë natës. Në mëngjes, lëngu i tepërt, nëse mbetet, thjesht kullohet. Kriposja e hikërror nuk është e këshillueshme. Çdo pije pa sheqer mund të konsumohet nga lëngu. Ju nuk mund të shtoni gjalpë në qull. Rezulton e shurdhër, por mjaft efektive, ky lloj diete me hikërror ka vetëm vlerësime pozitive. Nëse dëshironi, mund të shtoni kefir në qull për një ndryshim.

Keshilla: mos harroni të rendisni hikërrorin para gatimit, pasi ai pothuajse gjithmonë përmban të ashtuquajturat mbeturina dhe sigurohuni që ta shpëlani në një kullesë.

Hikërror + fruta të thata

Një ndryshim i madh për ata që duan frutat dhe nuk mund të jetojnë pa ëmbëlsira. Kajsitë dhe kumbullat e thata janë ushqime që i shtohen dietës përveç hikërrorit. Por vini re se këto ushqime janë mjaft të larta në kalori dhe nuk duhet të shtyhen shumë. Nëse hani 4 herë në ditë, atëherë 2 copë kumbulla të thata ose kajsi të thata për një racion qull do të jenë të mjaftueshme. Përfitimet e frutave të thata janë mjaft domethënëse në këtë rast, pasi një dietë monotone dhe mungesë lagështie (është e vështirë për një person të uritur të kontrollojë sasinë e lëngut të dehur, përveç kësaj, nuk ka ndjenjë të fortë të etjes) shpesh çon në kapsllëk. Dhe pastaj ka çarje anale dhe hemorroide në perspektivë. Kajsitë dhe kumbullat e thata kanë një efekt laksativ. Fëmijëve të vegjël u jepen fruta të thata si një laksativ natyral.

Keshilla: Para se të hani fruta të thata, sigurohuni që të lani me ujë të nxehtë ose spërkatni me ujë të valë, veçanërisht nëse i blini nga enë të hapura në treg. Për më tepër, kjo është e nevojshme për sigurinë tuaj, pasi kajsitë dhe kumbullat e thata, në mënyrë që të ruajnë ngjyrën e tyre të bukur, shijen për një kohë më të gjatë, të mos përkeqësohen më gjatë, të mbulohen me dioksid squfuri. Nëse blini produkte të importuara, të themi, nga Turqia ose Irani, mund të jeni të sigurtë se është përdorur dioksidi i squfurit. Shtesa ushqimore 220 është toksike, veçanërisht e rrezikshme për astmatikët. Mbaje mend këte.

Dieta e kursyer e hikërror

Nëse dieta mono nuk është për ju dhe jeni gati për rezultate të mira, por jo aq të shpejta, atëherë provoni këtë mundësi - një dietë me hikërror dhe kefir, si dhe produkte të tjera të fermentuara të qumështit, perime dhe fruta. E vetmja gjë është, përpiquni ta bëni këtë javë pa mish. Si mjet i fundit, ndonjëherë mund të hani pak gjoks pule pa supë dhe lëkurë, ose suxhuk diete.

Nga produktet e qumështit të fermentuar, përveç 1% kefir, ne rekomandojmë gjizë klasike pa sheqer dhe një copë të vogël djathë çdo ditë. Kjo do t'ju ndihmojë të shmangni mungesën e kalciumit në trupin tuaj.

Pothuajse gjithçka lejohet nga frutat. Por produktet e zgjedhjes së parë për ju duhet të jenë mollë jeshile, agrumet mund të jenë. Por bananet, rrushi, hurmat, qershitë duhet të shmangen.

Perimet rekomandohen ato që nuk përmbajnë shumë niseshte. Para së gjithash, kjo vlen për të ashtuquajturat patate të vjetra.

Mos hani produkte mielli. Mos përdorni sheqer, të skuqur, të pjekur. Buka gjithashtu duhet të përjashtohet për 7 ditë.

Keshilla: mos konsumoni gjalpë dhe vajra vegjetale gjatë dietës. Ulliri mund të përdoret në një sasi minimale. Sallatat janë më së miri të kalitur me një sasi të vogël salcë kosi me pak yndyrë. Majoneza është kundërindikuar. Dhe në të ardhmen, pas një diete, për të mbajtur figurën tuaj të hollë, hiqni dorë nga përdorimi i saj. Lëreni majonezën të jetë në tryezën tuaj vetëm gjatë pushimeve. Epo, lëre më bukën me majonezë është një "pjatë" e preferuar e shpejtë e shumë njerëzve, le të mbetet përgjithmonë në të kaluarën.

Dalja nga cilido nga tre dietat e përshkruara është graduale. Ushqimet proteinike shtohen nga vezët e pulës tek peshku dhe mishi.