Ushqimi dhe dieta e duhur për pankreatitin

Nëse vuani nga inflamacioni i pankreasit dhe pyesni veten nëse një dietë e specializuar ndihmon me pankreatitin, atëherë shikoni këtë artikull.

Prej saj mund të mësoni se cilat simptoma ka pankreatiti tek të rriturit, si të trajtoni siç duhet patologjinë, si dhe cilat pjata mund dhe nuk mund të hahen gjatë periudhës së përkeqësimit të këtij problemi.

Çfarë është pankreatiti?

Pankreatiti është një sëmundje inflamatore dhe degjenerative e pankreasit. Trajtimi i pankreatitit është një proces i gjatë dhe kompleks.

Numri i të rriturve me pankreatit po rritet çdo vit, gjë që nuk është për t'u habitur, sepse arsyeja kryesore për shfaqjen e tij konsiderohet të jetë konsumimi i pakontrolluar i alkoolit, pirja e duhanit dhe marrja e vazhdueshme e pjatave me cilësi të ulët dhe të pashëndetshme.

Funksioni kryesor i pankreasit është të krijojë enzima që përpunojnë ushqimin që ka hyrë në stomakun e njeriut.

Për më tepër, insulina prodhohet në indet e pankreasit, një hormon përgjegjës për normalizimin e metabolizmit të karbohidrateve në trup.

Inflamacioni i këtij organi, i shkaktuar nga ndonjë prej faktorëve, mund të stimulojë proceset e shkatërrimit të tij.

Enzimat e prodhuara nga gjëndra nuk mund të lënë zgavrën e saj dhe, në mungesë të një perspektive tjetër, fillojnë të ushtrojnë efektin e tyre shkatërrues në indet e saj.

Para fillimit të trajtimit për të rriturit me pankreatit, është e nevojshme të përcaktohet se cili nga faktorët e shumtë shkaktoi inflamacionin e pankreasit.

Shkaqet e pankreatitit tek të rriturit mund të jenë:

 • dehje e mprehtë e alkoolit e trupit;
 • kolelithiasis;
 • patologjia e sistemit të zorrëve;
 • trauma mekanike e barkut;
 • përdorimi afatgjatë i barnave të fuqishme (për shembull, estrogjene, antibiotikë, sulfonamide, etj. );
 • infeksionet virale (shytat dhe hepatiti);
 • infektimet parazitare;
 • probleme me sistemin kardiovaskular.

Ju mund të zbuloni se cili shkak ka shkaktuar simptomat negative të inflamacionit të pankreasit në rastin tuaj të veçantë vetëm duke vizituar një mjek.

Si të përcaktoni kur është koha për të bërë një vizitë tek një gastroenterolog dhe për të filluar marrjen e ilaçeve?

Pankreatiti ka një gamë të tërë të simptomave karakteristike, prania e të cilave mund të tregojë nevojën për një vizitë në klinikë.

Simptomat e pankreatitit:

 • rritje e temperaturës së përgjithshme të trupit;
 • ndjesi dhimbjeje të mprehta, të dhembshme të lokalizuara në hipokondrium në të majtë ose të djathtë të qendrës së barkut;
 • rritet presioni i gjakut;
 • zbardhja e lëkurës;
 • humbja e forcës, përgjumja, nervozizmi;
 • nauze me gojë të thatë;
 • gërvishtje e ndyrë dhe e dhimbshme;
 • të vjella të ngopura me biliare;
 • jashtëqitje të paqëndrueshme që përmbajnë gjak dhe copa ushqimi të patretur;
 • fryrje gazi.

Nëse vëreni ndryshime në shëndetin tuaj dhe kuptoni se simptomat e pankreatitit janë të njohura për ju si askush tjetër, atëherë duhet të shkoni urgjentisht te mjeku.

Vetëm një mjek do të jetë në gjendje të gjejë një trajtim adekuat, i cili me kalimin e kohës do t'ju lehtësojë problemet me pankreasin.

Trajtimi i pankreatitit tek të rriturit përfshin marrjen e analgjezikëve për të lehtësuar dhimbjen.

Ushqimet që mund të hahen me pankreatit

Ekziston një dietë e krijuar posaçërisht për pankreatitin, e cila quhet "Tabela e trajtimit numër 5". Përveç kësaj, ekziston një pjesë e dytë e menusë, e shënuar me shkronjën "P".

Kjo lloj diete duhet të ndiqet në javën e parë pas diagnozës së pankreatitit. Tabela "Tabela e trajtimit Nr. 5" (si dhe "Tabela e Trajtimit Nr. 5P") është në zyrën e secilit gastroenterolog.

Ju mund t'i kërkoni mjekut tuaj një mostër të shtypur të menusë speciale, si dhe të pyesni për recetat për disa pjata që lejohen për pankreatitin.

Në javën e parë pas një sulmi të pankreatitit, mund të hani vetëm ushqime të lëngshme ose të pastruara.

Dieta e pacientit duhet të përbëhet nga drithëra të ziera në ujë nga bollgur, bollgur ose oriz, supë me perime ose perime të pastruara.

Në javën e parë, nuk rekomandohet të pini asgjë tjetër përveç ujit, supës së trëndafilit ose pelte, të përgatitur në bazë të manave dhe frutave jo acid.

Pasi të qëndroni për një javë në një dietë kaq të dobët, mund të diversifikoni menunë dhe të futni pjata të reja, më të njohura në të.

Ushqimi brenda kuadrit të "Tabela e trajtimit numër 5", e caktuar në një javë ose një e gjysmë pas një sulmi të inflamacionit të pankreasit, duhet të jetë i pjesshëm.

Në mënyrë ideale, ju duhet të hani të paktën pesë herë në ditë, duke kompozuar menunë ditore në atë mënyrë që të jetë e balancuar.

Me pankreatitin (edhe në periudhën e faljes), alkooli, kafeja dhe erëzat nuk duhet të konsumohen - substanca që provokojnë fermentim të tepruar dhe imponojnë një barrë shtesë në organin që vuan.

Dieta e një pacienti me pankreatit duhet të përbëhet nga ushqime me yndyrë të ulët të ngopur me proteina. Ky rregull vlen si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët.

Përmbajtja totale kalorike e menusë ditore në javët e dyta dhe pasuese pas sulmit duhet të luhatet brenda një mijë e shtatëqind kilokalori.

Dieta për pankreatitin mund të përfshijë pjatat e mëposhtme:

 • qull (hikërror mund të shtohet në bollgur, oriz dhe bollgur të përmendur më lart);
 • pure patatesh, të gjitha llojet e lakrës, kungull i njomë, karrota;
 • supa të dobëta të përgatitura në bazë të gjelit të detit ose mishit të pulës;
 • pudinga me mish ose avull;
 • produkte të qumështit me përmbajtje zero ose të ulët yndyre;
 • gjizë e kalcinuar, djathë pa maja;
 • pure nga mollët e ëmbla, kajsitë;
 • çaj jeshil, çajra bimorë, pelte, komposto me fruta të thata, të holluar me ujë të zier.

Dieta e të rriturve me pankreatit duhet të përfshijë ushqime me kalori të lartë, por të tretshme.

Për të lehtësuar simptomat e pankreatitit dhe për të vonuar maksimalisht ose përjashtuar plotësisht kthimin e tij, mund të braktisni plotësisht kripën ose të përdorni një sasi të vogël të saj për të përgatitur pjata speciale dy deri në tre herë në javë.

Nëse dëshironi të sqaroni listën e produkteve të lejuara, atëherë lexoni më në detaje "Menyja e Trajtimit Nr. 5".

Ushqimet e ndaluara për pankreatitin

Inflamacioni i pankreasit është një barrë serioze për trupin. Trajtimi për pankreatitin imponon një ndalim të rreptë të përdorimit të ushqimeve të caktuara.

Sigurisht, terapia ushqyese mund të duket e panevojshme e pakët, por duhet respektuar në mënyrë rigoroze.

Pasi të keni mësuar se cilat pjata mund të hani me pankreatit, shikoni listën e ushqimeve që janë të ndaluara për përdorim.

Ai përfshin:

 • mish, peshk, shpendë të varieteteve yndyrore, si dhe të brendshmet;
 • pjata anësore me bizele, fasule, thjerrëza;
 • Perime të freskëta të pasura me fibra (veçanërisht rrepka, rrepë, domate dhe tranguj);
 • kërpudha dhe havjar;
 • ushqime të tymosura, të skuqura dhe të thata;
 • fruta, perime të konservuara, si dhe mish dhe peshk;
 • të verdhat e vezëve;
 • ëmbëlsira të ëmbla dhe bukë;
 • salca dhe erëza;
 • fruta (rrush, hurma, fiq, agrume, ananas, etj. );
 • alkool, kafe, çaj të zi, pije të gazuara, lëngje të paketuara ose të shtrydhura fllad;
 • Ushqim i Shpejtë.

Ka pjata të përgatitura nga këto produkte, ju mund pak nga pak vetëm gjatë periudhës së faljes së vazhdueshme të pankreatitit, por është më mirë të mos tundoni fatin dhe të braktisni plotësisht përdorimin e tyre.

Mos harroni ndalimin e kripës - nuk mund ta përdorni me pankreatit!

Për më tepër, dieta e një personi që vuan nga inflamacioni i mëlçisë nuk duhet të përfshijë ushqime që përmbajnë një sasi të madhe të ruajtësve, ngjyrave dhe shijeve të ndryshme.

Një dietë për pankreatitin përfshin një dietë të saktë, të shëndetshme dhe më e rëndësishmja, të ekuilibruar. Ju nuk mund ta bindni veten se një pjesë e vogël e ushqimit tuaj të preferuar që është në listën e ndaluar nuk mund të bëjë dëm.

Menutë e pankreatitit të përshkruara në këtë artikull janë përpiluar nga gastroenterologët dhe nutricionistët kompetentë të specializuar në trajtimin e problemeve të pankreasit.

Stshtë marrëzi të injorosh rekomandimet e tyre dhe të përdorësh ato pjata që nuk mund t'i hash.

Çdo ushqim në listën e lejuar që planifikoni të hani duhet të ftohet në temperaturën e dhomës.

Enët tepër të ftohta ose tepër të nxehta nga menyja e lejuar për pankreatitin mund të dëmtojnë një sistem tretës të dobësuar.

Një menu e përafërt e një dite me pankreatit

Ju mund të merrni receta për ushqimet e miratuara nga dietologët në takimin tuaj të parë me një gastroenterolog.

Si rregull, një menu e përafërt për një ose disa ditë me pankreatit shtypet në broshura të veçanta që përdoren si fletëpalosje për pacientët.

Pasi të keni lexuar këtë paragraf të artikullit, mund të gjeni një menu të përafërt për një ditë, si dhe disa receta për pjatat që mund të hahen me pankreatit.

Ushqimi për pankreatitin duhet të përfshijë jo vetëm ushqime bimore, por edhe pjata të përgatitura në bazë të mishit, peshkut dhe shpendëve.

kripë si produkt i ndaluar për pankreatitin

Për të përshpejtuar thithjen e tyre, fillimisht mund t'u jepni atyre një konsistencë pureje lehtësisht të tretshme.

Një menu e përafërt për një ditë me pankreatit sugjeron që mëngjesi i një personi të sëmurë duhet të fillojë me mëngjes.

Pjata më e mirë për një vakt të hershëm është një omëletë proteine e gatuar me ujë. Për të krijuar një omëletë të tillë, duhet të merrni dy vezë pule të mesme, të ndani të verdhat nga të bardhat dhe t'i përzieni këto të fundit me një çerek gotë ujë të ftohur të zier.

Mos harroni: nuk mund të shtoni kripë! Shtë më mirë ta gatuani këtë pjatë në një tigan Teflon ose qeramike, në mënyrë që të mos përdorni vaj perimesh.

Ushqimi i një omëletë supozohet të ftohet. Mund ta shërbeni me një gotë supë me boronicë ose një filxhan çaj të ngrohtë jeshil.

Në vaktin e dytë, ju mund ta ushqeni pacientin me një pirun pure, gjizë të kalcinuar me pak yndyrë, salcë të derdhur me kajsi të skuqura.

Për fat të mirë, ushqimi për pankreatitin nuk përbëhet vetëm nga gjizë, vezë dhe fruta. Recetat për pjatat e mishit të paraqitura në menunë mjekësore janë plot me shumëllojshmëri.

Një pjatë relativisht e thjeshtë, e shijshme dhe më e rëndësishmja, e shëndetshme mund të përgatitet duke marrë dyqind gram mish gjeldeti të bardhë, një të bardhë veze dhe një lugë çaji miell.

Turqia duhet të copëtohet në një blender ose në një mulli mishi, të përzier me proteina dhe miell. Përzierja që rezulton duhet të transferohet me kujdes në një enë silikoni ose qelqi dhe të vendoset në një kazan të dyfishtë ose banjë uji.

opsionet për mëngjes, drekë dhe darkë me pankreatit

Ka receta të tjera për pudingat e mishit që bien nën kategorinë e ushqimit të shëndetshëm për pankreatitin, por ky udhëzues gatimi është më i thjeshtë dhe më i arritshëm.

Dieta për pankreatitin përfshin ushqimin e pjesshëm. Mjekët rekomandojnë që pacientët të hanë të paktën pesë herë në ditë.

Në vaktin tjetër (pas drekës), pacientit mund t'i shërbehet bollgur ose qull orizi të gatuar në ujë.

Për të diversifikuar shijen e papërfillshme të ushqimit, mund të shtoni kumbulla të thata ose kajsi të thata në pjatën e përfunduar.

Kumbullat e thata dhe kajsitë duhet të ngjyhen në një sasi të vogël të ujit të zierë të ngrohtë derisa të zbuten, dhe më pas të priten në copa të vogla (jo më shumë se një centimetër kub).

Për darkë, një pacient me pankreatit mund të shërbejë pure patate të bëra nga gjysmë kungull i njomë i mesëm.

Pritini perimet në copa të vogla, vendosini në një tigan dhe shtoni pak ujë atje.

Ziejini derisa të zbuten, pastaj pastroni me një blender dore. Mos harroni të ngrini ushqimin në frigorifer para se ta shërbeni.

A ndihmon dieta e pankreatitit për të kapërcyer simptomat e inflamacionit të pankreasit tek të rriturit? Pasi të keni lexuar këtë artikull, keni qenë në gjendje të merrni një përgjigje për këtë pyetje.

Statistikat konfirmojnë: vetëm trajtimi kompleks është në gjendje të lehtësojë pacientët me pankreatit nga patologjia në një kohë relativisht të shpejtë.

tortë me banane për pankreatitin

Menyja e përafërt, e cila u përshkrua në artikull, mund të jetë një udhëzues për ju se si të hani siç duhet me pankreatitin.

Refuzimi i pjatave potencialisht të rrezikshme nuk është një tekë e mjekëve, por një domosdoshmëri, e cila do të thjeshtojë trajtimin e pankreatitit dhe do të kthehet në ritmin e zakonshëm të jetës, duke harruar problemet me pankreasin.

Trajtimi kompleks ju lejon të lehtësoni simptomat akute të pankreatitit në pesë deri në shtatë ditë. Vetëm një dietë për pankreatitin, e respektuar rreptësisht, do të ndihmojë për të hequr qafe një përsëritje të mundshme të inflamacionit.