Si të humbni peshë me shalqi

Në fund të verës dhe në fillim të gushtit, natyra u jep dashnorëve të ëmbël një dhuratë - një shalqi me lëng. Kjo kokrra të kuqe të ëmbël përmban 38 kcal, e cila lejon që ajo të përdoret si një produkt dietik. Nutricionistët kanë zhvilluar dieta shalqiri dhe ditë agjërimi, të cilat ndihmojnë për të humbur peshë dhe për të përmirësuar shëndetin. Konsideroni se si të humbni peshë në një shalqi dhe si jeshilja jashtë dhe e kuqe brenda kokrrës është e dobishme për trupin.

shalqi për humbje peshe

Përfitimet e shalqirit për humbjen e peshës

Përkundër faktit se kokrra të kuqe është e ëmbël, është e ulët në kalori, kështu që mund të konsumohet në sasi të pakufizuar. Manaferra e ëmbël përmban acide organike dhe fibra dietike, të cilat kontribuojnë në normalizimin e proceseve metabolike në trup. Si rezultat, toksinat dhe toksinat largohen, dhe me to edhe pesha e tepërt.

Shalqiri është i pasur me vitamina. Vlen të përmendet përmbajtja e lartë e vitaminës C, e cila është një imunomodulator natyral. Në sasi të vogla në një kokrra të kuqe me lëng, vitaminat e grupit B do të përmbahen, me mungesën e të cilave vuan sistemi nervor, gjë që ndikon negativisht në peshë. Gjithashtu, vitaminat B marrin pjesë në metabolizmin e energjisë.

Vitaminat PP dhe E, beta-karoteni janë të pranishme në kokrra të kuqe. Përmbajtja e këtyre substancave varion nga 0. 1 në 0. 3 mg për 100 g manaferrat e ëmbla.

Duhet të theksohet se kokrra të kuqe ka:

  • efekt diuretik i butë;
  • veprimi koleretik;
  • efekt laksativ i butë.

Kur pini shalqi, trupi ngopet shpejt, ekuilibri ujë-kripë normalizohet. Gjatë dietës së shalqirit, ndjenja e urisë nuk është e përhumbur. Duke marrë parasysh të gjitha sa më sipër, mund të konkludojmë se humbja e peshës me shalqi është e lehtë. Dhe kjo deklaratë konfirmohet nga rishikimet e grave që përdorin shalqinj për humbje peshe.

Përdorimi i shalqirit në mjekësi

Përveç nutricionistëve, kokrra të kuqe rekomandohet të përfshihet në dietën e terapistëve. Shalqiri rekomandohet të hahet gjatë shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes. Kur konsumohet, kokrra të kuqe rimbush rezervat e hekurit. Kur zëvendësoni ëmbëlsirat me shalqi, rreziku për të fituar peshë të tepërt zhduket, gjë që është shumë e padëshirueshme gjatë shtatzënisë. Por nuk rekomandohet të abuzoni me manaferrat me ujë në tremujorin e fundit, sepse është e aftë të japë fryrje. Nëse nuk keni edemë, atëherë ky rekomandim mund të shpërfillet.

Lëngu i shalqinit është i mirë për mëlçinë. Ai është në gjendje ta pastrojë atë nga toksinat, kështu që kokrra të kuqe tregohet për sëmundjet e mëlçisë. Sidoqoftë, së pari duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ai do t'ju tregojë se sa pulpë me lëng mund të hani në ditë.

Rekomandohet të përdorni shalqi për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e traktit gastrointestinal, veshkat, traktit biliar, sëmundjet e gjakut. Ul kolesterolin në gjak dhe është një masë parandaluese për sklerozën e shumëfishtë.

Manaferrat e ëmbël mund të hahen me diabet. Vërtetë, sasia e saj do të duhet të jetë e kufizuar.

Dieta me shalqi

Dietat janë metoda të shpejta të humbjes së peshës. Ka disa opsione për dietën e shalqirit për humbje peshe. Ne do të shikojmë ato më efektive që janë të njohura. Por, për të arritur efektin maksimal gjatë humbjes së peshës dhe për të konsoliduar rezultatin e marrë në dietë, duhet të futeni dhe të dilni nga dieta në mënyrë korrekte, sepse shpesh ka raste kur një grua që humbi 5 kg gjatë dietës fitoi 7 pasi e la atë Me

Hyrja në dietë

10-14 ditë para dietës, duhet të përfshini shalqinj në dietë. Paralelisht, është e nevojshme të hiqni nga menuja të gjitha miellin dhe pjatat me kalori të lartë, duke e bërë këtë gradualisht; zëvendësoni pijet e ëmbla dhe alkoolike me ujë. Pini 1-1, 5 litra ujë në ditë, duke i dhënë përparësi ujit mineral ose burimit pa gaz.

Në 5-6 ditët e fundit para dietës, duhet të zvogëloni pjesët së pari në 150 g, dhe pastaj në 100 g. Këshillohet që këto ditë të refuzoni darkën ose ta zëvendësoni atë me fruta.

Dieta numër 1

Kjo është një dietë mono që zgjat për një javë. Në të njëjtën kohë, ju mund të hani vetëm pulpën e ëmbël të një shalqiri. Nëse është e vështirë të ulesh në një dietë mono për 7 ditë, lejohet ta zvogëlosh atë në 5. Gjatë dietës së shalqirit, do të jetë e mundur të heqësh qafe 5-6 kg peshë të tepërt.

gojëmjaltë për hollim me shalqi

Sa i përket menusë së dietës, pasi ajo përbëhet vetëm nga tul i kuq i ëmbël i kokrrës së kuqe, mbetet një pyetje: sa mund të hani në ditë. Varet nga pesha juaj. Pesha e pulpës së shalqirit të ngrënë në ditë duhet të jetë 10 herë më pak se e veta. Prandaj, me një peshë prej 60 kg, mund të hani jo më shumë se 6 kg tul me lëng.

Mbetet të kuptojmë se si të hamë një shalqi gjatë një diete mono. Ndani pulpën në 6 racione, të fundit prej të cilave ne i hamë jo më vonë se 2 orë para gjumit. Ne e fillojmë ditën me një gotë ujë.

Dieta numër 2

Ky është një opsion i butë në krahasim me dietën mono, e cila zgjat 10 ditë. Një dietë e tillë do të ndihmojë në heqjen e 7-8 kg. Përveç tulit të shalqirit, lejohet të hahet bukë thekre. Kur zgjidhni një produkt furre, duhet të merrni parasysh faktin se sa më i errët të jetë, aq më i shëndetshëm është.

Modaliteti i energjisë është i ngjashëm me opsionin e parë. Buka mund të përdoret si me shalqi ashtu edhe në mes të përdorimit të tulit me lëng.

Dalja nga dieta

Ndërsa humbni peshë në një dietë shalqi, nuk mund të hani asgjë, prandaj, pasi ta lini atë, është e padëshirueshme që menjëherë të kaloni në dietën e zakonshme. Për 2 javë pas përfundimit të dietës, shumë fruta dhe perime duhet të jenë të pranishme në dietë. Darka zëvendësohet me shalqi, duke ngrënë 1-1, 5 kg tul me lëng.

Për mëngjes, ata hanë bollgur ose ndonjë qull tjetër, për drekë - një sallatë e bërë nga çdo perime me mish të ligët ose peshk. Nuk ka nevojë të nxitoni për të përfshirë patatet dhe petë në dietë. Nëse dëshironi të mbani një figurë të hollë, duhet ta mbani përdorimin e këtyre produkteve në minimum.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të mbani mend për regjimin e pirjes. Pini të paktën 1 litër ujë në ditë, përveç çajit ose kafesë.

Mënyra të tjera për të përdorur shalqi për humbje peshe

Përveç dietës, mund të përdorni opsione të tjera për përdorimin e shalqirit për humbje peshe. Mund të bëni ditë agjërimi ose të hani tul të ëmbël gjatë natës.

Ditët e agjërimit në shalqi

Nutricionistët dinë të humbin peshë me shalqi pa mbajtur dietë. Nëse dietat janë mënyra të shpejta për të humbur peshë, atëherë ditët e agjërimit ndihmojnë për të hequr qafe 400-600 g peshë të tepërt në ditë, siç dëshmohet nga rishikimet e gjysmës së drejtë që kanë provuar këtë metodë të humbjes së peshës në vetvete. Në këtë ditë, nuk mund të hani asgjë përveç tulit të një kokrra të kuqe të pjekur. Lejohet të konsumoni 1. 5-2 kg shalqi në ditë, ndërsa konsumoni një sasi të madhe uji.

feta shalqiri për humbje peshe

Shalqi për natën

Shalqinjtë ju ndihmojnë të humbni peshë nëse hahen gjatë natës. Por është e rëndësishme të merren parasysh disa nuanca. Meqenëse kokrra të kuqe është diuretike, ju nuk duhet ta hani atë para gjumit.

Shalqiri mund të përdoret si zëvendësim i darkës. Kjo do t'ju ndihmojë të heqni qafe më shumë gram. Dhe meqenëse kokrra të kuqe është një produkt i përzemërt, ndjenja e urisë pas një darke të tillë nuk do të mundojë.

Si të zgjidhni një shalqi

Për të humbur peshë në një dietë shalqi nuk dëmton shëndetin tuaj, ju duhet të zgjidhni kokrrat e duhura. Sot, nitratet përdoren gjatë kultivimit të shalqinjve. Këto janë substanca që janë toksike për trupin dhe shkaktojnë nauze dhe marramendje. Për më tepër, përmbajtja e vitaminave, mikro- dhe makroelementeve në manaferrat e tilla është minimale.

Difficultshtë e vështirë të thuhet nga pamja e shalqirit nëse nitratet janë përdorur në kultivimin e saj. Por kur të ktheheni në shtëpi, mund të bëni një test. Për ta bërë këtë, ju duhet të mblidhni ujë në një enë, të ulni një fetë manaferrash atje dhe të lini për 15 minuta. Gjatë kësaj kohe, kokrra të kuqe me lëng nuk duhet të humbasë formën e saj dhe të turbullojë në ujë. Nëse kjo ndodh, atëherë është më mirë të hidhni një shalqi të tillë. Shumë njerëz e injorojnë këtë këshillë dhe hanë një kokrra të kuqe të rritur me nitrate sepse kanë paguar para për të. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se askush nuk do të japë ilaçe në farmaci falas, dhe pasojat shëndetësore pas përdorimit të shalqinjve "kimikë" mund të jenë mjaft serioze.

Përfundim

Përgjigja në pyetjen nëse është e mundur të humbni peshë në shalqi është pozitive. Ne shikuam dietat më efektive, secila prej të cilave jo vetëm që ju ndihmon të humbni peshë, por gjithashtu përfiton shëndetin tuaj. Duke ngrënë shalqi për 7-10 ditë, çdokush mund të heqë qafe 7-10 kg peshë të tepërt. Por duhet të mbahet mend se me këtë metodë të humbjes së peshës, nuk mund të hani asgjë përveç shalqirit. Ata që duan të humbin 3-4 kg peshë të tepërt mund ta bëjnë këtë duke ngrënë tul me lëng 30 minuta pas çdo vakt. Sidoqoftë, këshillohet që procesi i humbjes së peshës të mbikëqyret nga një dietolog i cili do të zgjedhë mënyrën më të mirë për të humbur peshë.