Dietë efektive dhe popullore Gjashtë petale

Enët e peshkut - dieta e ditës së parë të dietës 6 petale nga Anna Johansson

Dieta me 6 petale, e zhvilluar nga dietologia suedeze Anna Johansson, është bërë e njohur në të gjithë botën. Në vetëm pak ditë ju mundëson të hiqni qafe kilogramët e tepërt pa cenuar shëndetin.

Parimet bazë

Mono-dieta me 6 petale është zhvilluar nga Anna Johansson, një nutricioniste profesioniste nga Suedia dhe nuk bazohet në stereotipe popullore, por në njohuri të specializuara në lidhje me strukturën e trupit të njeriut, kiminë, biokiminë etj. Për më tepër, autori i dietës nuk i fsheh parimet e punës së saj dhe shpjegon pse kjo mënyrë ju lejon të heqni qafe shpejt kilogramët e tepërt. Me pak fjalë, dieta bazohet në parimin e të ushqyerit të veçantë. Dhe elementi i lojës që i dha emrin dietës ndihmon që të mos shpërbëhet. Vizatoni një lule të bukur me gjashtë petale, secila prej të cilave do të korrespondojë me një nga ditët e dietës. Në fund të çdo dite, grisni një petal, duke iu afruar kështu qëllimit të dashur.

Dita e dytë e dietës me gjashtë petale për humbje peshe është perime

Thelbi i dietës me 6 petale mund të reduktohet në karakteristikat kryesore të mëposhtme:

 • Kohëzgjatja bazë është gjashtë ditë. Nëse dëshironi, mund të përsërisni një cikël tjetër, duke filluar nga dita e parë.
 • Përfshin gjashtë mono-dieta njëditore.
 • Në gjashtë ditë, ju mund të hiqni qafe disa kilogramë shtesë.
 • Krijuesi i saj këshillon përsëritjen e kursit të dietës 1-2 herë në vit.
 • Duke iu përmbajtur një diete të tillë, ne nuk humbasim masën muskulore. Vetëm yndyra është zhdukur.
 • Ju nuk mund t'i përmbaheni një diete gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, me alergji ndaj përbërësve të saj. Në prani të sëmundjeve të traktit gastrointestinal, së pari duhet të konsultoheni me një specialist.

Dieta me 6 petale e Anna Johansson, siç është përmendur tashmë, përbëhet nga gjashtë mono-dieta që ndjekin njëra-tjetrën në një rend të qartë: proteinat alternojnë me karbohidratet. Nutricionisti pohon se kjo është ajo që e bën trupin të djegë në mënyrë aktive yndyrën e trupit.

Gjoks pule të zier për ditën e tretë të dietës 6 petale

Ju nuk mund të ndryshoni "petalet" në vende. Fillimisht pason një dietë me peshk, më pas një dietë me perime, më pas me mish pule, drithëra, gjizë dhe fruta. Çdo dietë zgjat saktësisht një ditë. Dita e shtatë mund të jetë fillimi i një cikli të përsëritur ose, përkundrazi, një mundësi për t'u çlodhur. Dhe dikush preferon të hyjë në një grevë urie në këtë ditë, duke konsoliduar kështu rezultatet e humbjes së peshës.

Autori i dietës pretendon se do të jetë efektive për absolutisht çdo person, pavarësisht nga karakteristikat e tij individuale, pasi efektiviteti i saj bazohet në fiziologjinë e përgjithshme të tretjes. Çdo ditë do të hani ushqime të të njëjtit lloj, duke shmangur kështu kombinimet e dëmshme dhe të rënda. Kjo tashmë kontribuon në një luftë efektive kundër peshës së tepërt.

Anna Johansson gjithashtu këmbëngul se mono-dietat afatshkurtra me kalori të ulëta janë një mënyrë efektive për të humbur peshë. Për më tepër, një ditë është kohëzgjatja optimale për ta. Trupi, duke ndjerë stres, merr energji nga depozitat e yndyrës. Dhe kjo është pikërisht ajo që na nevojitet. Nëse mono-dieta është afatgjatë, ajo humb efektivitetin e saj, pasi trupi përshtatet me të.

Nutricionistja Anna Johansson raporton se trupi fillon të humbasë yndyrën nga mesi i ditës së parë të dietës. Kështu, në një ditë na duhen 0, 5-1 kg, që është një rezultat mjaft i mirë. Por është shumë e rëndësishme të mos ndryshoni sekuencën e dietave me një petal. Vetëm sekuenca e propozuar nga specialisti suedez i lejon trupit të eliminojë rezervat e yndyrës pa vuajtur nga uria e energjisë.

Për kë është dieta me 6 petale?

Në ditën e katërt të dietës me 6 petale, duhet të konsumoni një sërë drithërash.

Dieta me gjashtë petale ndihmon absolutisht të gjithë të humbin peshë. Është veçanërisht efektiv për humbjen e peshës pas pushimeve, pasi është një shkarkim efektiv. Nëse dëshironi të humbni peshë shpejt dhe në mënyrë të sigurt, mund t'i kushtoni vëmendje metodës së ofruar nga Anna Johansson.

Ka pak kundërindikacione për dietën, por ato ende ekzistojnë. Nuk duhet t'i përmbaheni gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, një reaksion alergjik ndaj një prej përbërësve të propozuar të dietës, si dhe sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

Rezultatet e pritura

Bazuar në parimin e të ushqyerit të veçantë, dieta me 6 petale nxit funksionimin e duhur të organeve të tretjes, në të cilat ato nuk grumbullojnë yndyrë të tepërt. Një dietë e përditshme monotone siguron humbje të shpejtë në peshë dhe nuk lë asnjë shans për kilogramët e tepërt.

Nëse ndiqni me përpikëri të gjitha rekomandimet e krijuesit të dietës, atëherë 500-800 gram peshë do të largohen në ditë të dietës. Kështu, për të 6 ditët mund të duhen deri në pesë kilogramë, në varësi të peshës fillestare. Pas një kohe të caktuar, sipas dëshirës, dieta gjashtëditore mund të përsëritet.

Menuja e dietës

Gjizë me kalori të ulët - baza e ditës së pestë të dietës me 6 petale

Dieta me kamomil me 6 petale nuk nënkupton ndonjë kufizim të veçantë në sasinë e ushqimit të konsumuar, por çdo ditë do të jetë një mono-dietë e bazuar në një produkt të caktuar. Kështu, ne do të ulemi në gjashtë mono-dieta me radhë, proteina dhe karbohidrate në mënyrë alternative. Ja dieta:

 • Dita e parë, peshku. Ditën e parë mund të hani çdo peshk të gatuar pa yndyrë. Ziejini, ziejini, piqeni, shtoni kripë dhe erëza. Lejohet përdorimi i supave dhe lëngjeve të peshkut pa drithëra dhe patate. Kjo ditë ngop trupin me acide yndyrore të dobishme dhe proteina që absorbohen lehtësisht nga trupi. Përveç kësaj, peshku ka pak kalori dhe ngop mirë, kështu që nuk do të vuani nga uria.
 • Ditën e dytë, perime. Në këtë ditë, ju mund të hani çdo perime. Mund të jenë të gjalla, mund t'i zieni, ziejini, piqni. Lëngjet e perimeve lejohen. Mund të përdorni kripë dhe erëza jo shumë të nxehta. Në këtë ditë, ju do të konsumoni shumë pak kalori dhe trupi do të djegë në mënyrë aktive yndyrën e trupit.
 • Dita e tretë, pulë. Dita e tretë do të bazohet në mishin e pulës, i cili mund të zihet, zihet, piqet, kalohet me erëza. Në këtë ditë, trupi gjithashtu do të jetë i ngopur me proteina. Proteina e mishit të pulës nuk mund të depozitohet në yndyrë, por është e përfshirë në mënyrë aktive në procesin e ndërtimit të muskujve.
 • Dita e katërt, drithëra. Në ditën e katërt, do t'ju duhet të hani të gjitha llojet e drithërave, drithërave, drithërave. Lejohen disa bukë, fibra, krunde. Përsëri ka një kthim te karbohidratet, dhe trupi, në funksion të kësaj, përsëri fillon të djegë yndyrën. Pasi të keni ngrënë mish pule gjatë gjithë ditës, karbohidratet me bazë drithi që e zëvendësojnë atë do të përdoren për të rimbushur rezervat e glikogjenit në mëlçi dhe yndyra e trupit do të përdoret për të rivendosur energjinë.
 • Dita e pestë, gjizë. Gjiza me pak yndyrë është një nga produktet më të preferuara në dietën e humbjes së peshës. Është i ulët në kalori, i lartë në proteina, minerale dhe aminoacide, gjë që ndihmon në sigurimin e humbjes efektive të peshës. Proteina e gjizës është lehtësisht e tretshme. Komponentët e marrë në këtë ditë do të përdoren për të ruajtur ekuilibrin në trup dhe energjia do të merret nga yndyra e urryer. Gjatë ditës, hani gjizë me pak yndyrë, lejohen gjithashtu kefir dhe qumësht.
 • Dita e gjashtë, me fruta. Frutat nuk janë më pak të shijshme se ëmbëlsirat dhe çokollata, dhe shumë më të shëndetshme se këto ëmbëlsira kërcënuese për figurën. Kjo ditë e shijshme diete do ta ngop trupin me karbohidrate komplekse të vlefshme, të cilave do t'ju duhet shumë energji për t'u tretur. Mund të përdorni çdo frut të freskët, të tharë ose të pjekur. Për të përmirësuar shijen e tyre, mund të përdorni erëza: kanellë, vanilinë, lëkurë limoni.

Dieta është projektuar për gjashtë ditë, por nëse dëshironi, mund t'i kushtoni një ditë më shumë, të shtatë. Mund ta bëni të bardhë. Dhe nëse jeni të prirur për zgjidhje radikale, mund të bëni një shkarkim të vështirë fare, duke përdorur vetëm ujë gjatë ditës. Por kjo është fakultative.

Dalja nga dieta

Dieta 6 petale përfundon me një ditë të shijshme frutash

Për të ruajtur rezultatet që keni mundur të arrini, dalja e saktë nga dieta me 6 petal është thelbësore. Është e nevojshme të kaloni gradualisht në dietën e zakonshme. Ju thjesht mund të vazhdoni të hani ushqime nga dieta duke i kombinuar ato me njëra-tjetrën. Përmbajtja kalorike e dietës duhet të rritet gradualisht, duke e çuar atë në 1400-1800 kilokalori në ditë.

Dhe pas dietës, ia vlen të ndërtoni një dietë me produkte cilësore dhe të shëndetshme për trupin. Në kuptimin e ekspertëve, ky është mishi dhe peshku pa dhjamë, drithërat, frutat dhe perimet. Pini mjaftueshëm ujë. Por ushqimet e ëmbla, yndyrore dhe niseshte duhet të kufizohen. Kjo vlen për të gjithë ata që ndjekin figurën, përndryshe thjesht do të anuloni rezultatet e çdo diete.

Metoda e propozuar nga Anna Johansson është një mënyrë e mrekullueshme për të hequr qafe disa kilogramë të tepërt pa stres, depresion dhe humbje energjie. Përshkrimi i dietës 6 petale na ofron një menu shumë të thjeshtë, e cila falë një lloj loje me petalet me ngjyra, do t'ju ndihmojë t'i afroheni lehtësisht dhe me gëzim figurës së ëndrrave tuaja.