10 dieta efektive për humbje të shpejtë në peshë: nuk ka kohë, por ka një zgjedhje!

Të gjitha gratë në çdo kohë ishin të përhumbura nga pyetja - si të humbni peshë shpejt dhe në mënyrë efektive? A ka dieta vërtet efektive për humbje të shpejtë në peshë, apo është thjesht një mit i shpikur nga prodhuesit e suplementeve dietike? Ndërkohë, ka momente në jetë (dhe jo të pakta) kur duhet urgjentisht të futesh në pantallonat e shkurtra të preferuara ose të transformohesh në çast përpara festës më të rëndësishme në jetë. . . A ka dieta për këtë rast? Definitivisht po! Këto janë dietat më efektive për humbje të shpejtë të peshës.

Rishikimi i dietës për humbje peshe

Lista e dietave efektive për humbje të shpejtë të peshës është mjaft e gjerë dhe zgjedhja e më të mirës nuk është e lehtë. Është e rëndësishme të merren parasysh karakteristikat e trupit tuaj dhe zakonet personale të të ngrënit. Kur zgjidhni dietat për humbje të shpejtë të peshës, drejtohuni nga rregullat e mëposhtme:

 1. Zgjidhni dietën, produkti kryesor i së cilës është në dispozicion për ju, sepse shumica e dietave të shpejta dhe efektive janë mono-dieta që bazohen në një komponent;
 2. Ushqimet në dietën tuaj efektive duhet t'ju shijojnë mirë, përndryshe dieta do të jetë e ngjashme me torturën;
 3. Për një humbje më të rehatshme dhe më të shpejtë në peshë, zgjidhni një dietë në të cilën të gjitha pjatat janë të lehta për t'u përgatitur në mënyrë që të kaloni më pak kohë në kuzhinë dhe të mos tundoheni për të ngrënë.

Nga dietat e vendosura mirë për humbje të shpejtë të peshës, mund t'i kushtoni vëmendje:

 • të gjitha llojet e mono-dietave;
 • variacione të ndryshme të dietës së kefirit;
 • kjo apo ajo dietë e të famshëmve, për shembull, dieta e Hollivudit ose dieta e Larisa Dolina;
 • dieta proteinike që është e njohur këto ditë (si dhe variacionet e saj - dieta Dukan, dieta e Kremlinit, dieta me pak karbohidrate);
 • Dieta me vezë, e cila kohët e fundit është vendosur fort si një nga dietat më efektive për ata që nuk janë të vendosur të presin një kohë të gjatë për një rezultat të dukshëm.

10 dietat më efektive për humbje të shpejtë në peshë

Dieta e Hollivudit është e popullarizuar në mesin e yjeve jashtë shtetit, zgjat dy javë, gjatë së cilës ju mund të humbni peshë mesatarisht me 7 kilogramë. Në të, ju duhet të monitoroni sasinë e sheqerit, kripës dhe yndyrës në dietë, të hiqni plotësisht bukën.

Dieta me lakër konsiderohet shumë efektive: në 7 ditë mund të humbni deri në 5 kilogramë. Menuja është e dizajnuar në mënyrë të tillë që pjatat të jenë të shijshme dhe të mos përmbajnë yndyrë, përveç ndoshta në një sasi të vogël.

Dieta japoneze mund të japë një rezultat të mirë për të humbur peshë deri në 8 kilogramë në dy javë. Ai bazohet në përdorimin e ushqimeve të detit, por të gjitha pjatat duhet të përgatiten pa kripë.

Dieta braziliane bazohet në perime, fruta dhe supa me perime. Në shtatë ditë, mund të humbni deri në 4 kilogramë.

Dietë intervale ose dietë treditore. Ai zgjat 9 ditë, por ndahet në tre faza nga tre ditë secila, kur hani oriz, patate dhe perime. Gjatë kësaj, ju mund të pini vetëm ujë të pastër. Në të mund të humbni peshë deri në 7-9 kilogramë, por duhet të jeni të kujdesshëm dhe të monitoroni shëndetin tuaj.

Dieta me hikërror zakonisht zgjat një ose dy javë, gjatë së cilës mund të humbni përkatësisht 4 ose 8 kilogramë. Në të njëjtën kohë, një nuancë shumë e rëndësishme: një dietë me hikërror për humbje të shpejtë të peshës nuk do të thotë që po përgatitni të gjitha llojet e turshive gastronomike të bazuara në hikërror të zier. Jo! Në këtë rast, hikërrori nuk mund të zihet ose zihet - drithërat zihen paraprakisht me ujë të valë dhe lihen në "avull" për 3-4 orë, dhe më pas konsumohen pa shtuar asnjë produkt apo erëza tjetër.

Dieta e supave bazohet në supa të ndryshme, duke përfshirë edhe supë me pure. Gjëja kryesore është se kjo supë nuk është bërë nga patate ose bishtajore dhe nuk përmban gjalpë dhe erëza, gjithashtu buka duhet të përjashtohet. Kripa lejohet mjaft. Kohëzgjatja - 7 ditë, humbje peshe deri në 4 kilogramë.

Dieta e top modeleve për një periudhë 3-ditore, mund të humbni peshë me 3, ndonjëherë 5 kilogramë. Dieta konsiderohet e rëndë, pasi hani vetëm një vezë dhe 300 gr gjizë në ditë, nuk hani darkë dhe pini vetëm ujë.

dietë me qumësht dhe gjizë për humbje peshe

Dieta me kefir zgjat 7 ditë dhe me të mund të humbni 4-5 kilogramë. Çdo ditë pini një litër e gjysmë kefir me pak yndyrë.

Një dietë e bazuar në lëngje të shtrydhura fllad do të sigurojë humbje të shpejtë në peshë, por nuk është e lehtë për ta mbajtur atë. Lëngu i freskët i shtrydhur i portokallit, grejpfrutit dhe limonit duhet të pihet tri herë në ditë. Pjesën tjetër të kohës pini ujë. Zakonisht dieta zgjat deri në 3 ditë, dhe ju mund të humbni deri në 3 kilogramë.

Si të humbni peshë në mënyrë efektive: këshilla dhe një menu mostër

Midis shumëllojshmërisë së madhe të dietave, ekzistojnë dietat ekspres më të shpejta dhe më efektive që janë krijuar posaçërisht për humbje të shpejtë në peshë. Ato zgjasin deri në 5 ditë. Në këtë kohë, sasia e ushqimit zvogëlohet shumë dhe darka mungon plotësisht. Mund të jenë edhe mono-dieta, të cilat janë ndërtuar mbi një produkt. Për shembull, kefir, lëng ose një frut të caktuar. Një menu e shpejtë e dietës mund të duket si kjo:

 • mëngjes:vezë pule, çaj pa sheqer;
 • Mëngjesi i dytë deri në orën 12: 00:gjizë me pak yndyrë me kefir;
 • darkë:peshk i zier në avull (rreth 150 g) me sallatë perimesh të veshur me lëng limoni, por pa vaj;
 • darkë:çaj pa sheqer.

Ekziston edhe një formë e tillë e dietës më të shpejtë dhe më efektive për humbje të shpejtë të peshës si ditët e agjërimit. Për një periudhë agjërimi treditore, mund të humbni deri në 4 kilogramë.

2 dieta efektive për një javë: provoni, por mos i përzieni!

Si një dietë për humbje të shpejtë në peshë, mund të provoni një dietë efektive me patate - për një javë do të hani vetëm patate të ziera në lëkurën e tyre pa erëza. Me këtë dietë mund të humbni peshë me 2-3 kilogramë.

Ekziston edhe një dietë për humbje të shpejtë në peshë me banane dhe qumësht, e cila gjithashtu konsiderohet shumë, shumë efektive. Gjithashtu zgjat deri në 7 ditë, ju mund të humbni peshë mesatarisht me 3 kilogramë. Dieta ditore përbëhet nga dy banane dhe qumësht në sasinë prej 3 gotash.

Të dyja këto dieta janë mjaft efektive për humbjen e peshës dhe uljen e volumit, por është mjaft e vështirë t'i ndiqni ato në realitet - në fund të fundit, pavarësisht se sa shumë i doni patatet e ziera pa erëza, kripë, apo banane, pak njerëz duket se hani këto ushqime për 7 ditë me radhë "festa e barkut.

Një shembull i një diete efektive për humbje të shpejtë të peshës

Besohet se një nga dietat më efektive për humbje të shpejtë në peshë është e ashtuquajtura "dieta pa karbohidrate e modeleve të modës". Në tre ditë në një dietë të tillë, mund të humbni deri në 5 kilogramë, në varësi të metabolizmit dhe peshës. Menuja është si më poshtë:

 • mëngjes:vezë në një qese;
 • pas 3 orësh:150 g gjizë me pak yndyrë, çaj pa sheqer;
 • pas 3 orësh të tjera:përsërisni vaktin me gjizë dhe çaj;

Disa nga rregullat kryesore të kësaj diete: vetëm tre vakte, jo më shumë, të gjitha me një interval prej tre orësh. Dhe së dyti, gjatë dietës, duhet të pini sa më shumë ujë të pastër jo të gazuar.

Kjo dietë është shumë e ngjashme me një dietë me pak karbohidrate, ose më saktë, është një version më i ngurtë i saj, pasi në "dietën model" nuk ka karbohidrate në dietë, dhe sasia e proteinave gjithashtu shkurtohet. Një version më i lehtë i dietës me pak karbohidrate, e cila gjithashtu konsiderohet më e shpejta dhe më efektive, duket kështu:

 • mëngjes:30 g djathë të fortë me pak yndyrë, një fetë bukë thekre, çaj jeshil pa sheqer;
 • darkë:fasule të ziera, një fetë bukë thekre, 200 g gjizë me pak yndyrë, çaj pa sheqer;
 • darkë:100 g gjoks pule të zier në avull, 1 kastravec dhe 1 domate, çaj jeshil pa sheqer.

Një shumëllojshmëri e madhe dietash e bën të vështirë zgjedhjen e metodës më të shpejtë dhe më efektive për humbjen e peshës. Shpesh, nutricionistët këshillojnë të zgjidhni jo një dietë specifike, por një sërë racionesh njëditore (nganjëherë tre-ditore). Sipas këtij parimi, për shembull, ndërtohet dieta me 6 petale dhe dieta e Margarita Korolevës. Por, para se të uleni në ndonjë nga dietat më të shpejta dhe më të mira, duhet të konsultoheni me një mjek për kundërindikacionet. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se dalja nga çdo dietë duhet të jetë e qetë, përndryshe të gjitha kilogramët e humbur do të kthehen shumë shpejt.

Ju mund ta gjeni listën tonë të dietave efektive jo të plota sa duhet. Atëherë ka kuptim t'i shtoni asaj dietën më të butë të kungujve, një dietë të kënaqshme dhe lehtësisht të tolerueshme me pulë dhe deri diku edhe një dietë me gjizë që është e shëndetshme për trupin. Tani ju patjetër keni shumë për të zgjedhur! Dhe gjithashtu mos harroni të shtoni çaj dobësimi në dietë - ai jo vetëm që do të fuqizojë dhe përshpejtojë metabolizmin, por gjithashtu do ta bëjë çdo dietë shumë më efektive.

Sidoqoftë, duhet mbajtur mend rreptësisht se edhe nëse keni qenë në gjendje të zgjidhni një dietë efektive për humbje peshe dhe keni qëndruar në të mjaftueshëm për të arritur rezultatin e dëshiruar, kjo nuk ju garanton një fitore përfundimtare mbi kilogramët e tepërt. Është jashtëzakonisht e rëndësishme të ruani peshën e arritur!

Dhe për këtë, sistemi i ushqyerjes së duhur të ekuilibruar është më i përshtatshmi, duke përjashtuar konsumin e produkteve gjysëm të gatshme dhe ushqimeve të shpejta, sodës së ëmbël, produkteve të miellit, etj. Pesha konsiderohet e qëndrueshme nëse nuk ka ndryshime drastike brenda 6-7 muajve.

Dhe së fundi, mos harroni se jo, madje edhe dietat më efektive për humbje peshe, do t'ju japin një kontroll kaq të fortë dhe të qëndrueshëm të peshës si një mënyrë jetese e shëndetshme, zakonet e duhura të të ngrënit (dhe aspak varësitë! ) dhe marrja e moderuar e ushqimit.