Si të humbni peshë shpejt në një javë pa dieta në shtëpi me 3, 5, 7 dhe 10 kilogramë

Po, të gjitha vajzat përpiqen të jenë të bukura, të holla, në mënyrë që të kapin shikimet e burrave. Kohët e fundit janë bërë të njohura dieta të ndryshme, mbajtja e një stili jetese të shëndetshme, vizita në klube fitnesi dhe të ngjashme.

Ose ndoshta është më e lehtë të ndiqni rregullat e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar, sepse ky është çelësi i shëndetit të mirë, humorit të mirë, funksionimit të qetë të të gjithë organizmit dhe suksesit në shumë gjëra. Për ushqimin e shëndetshëm për humbje peshe janë shkruar shumë libra, artikuj në internet, botime në revista dhe gazeta. Të gjithë duan të dinë se si të bëjnë një menu të tillë për një javë që do të ndihmojë jo vetëm të humbin peshë, por edhe të përmirësojë shëndetin e tyre. Të gjithë njerëzit janë individualë, kështu që nuk ka një dietë universale për të gjithë. Por ka parime themelore që në 99% do të ndihmojnë në problemin e peshës së tepërt:

 • yndyrë minimale, më shumë ushqime bimore;
 • kalori minimale, më shumë fibra;
 • një minimum ushqimesh të padëshiruara, më natyrale, pa përbërës kimikë;
 • pije të bollshme;
 • ushqyerja e pjesshme;
 • qëndrim pozitiv!

Ju duhet të filloni me faktin se menyja duhet të jetë e larmishme. Ka shumë dieta atje që thonë se duhet të hani vetëm një ushqim dhe asgjë tjetër. Është e keqe për trupin! Drithërat, produktet e qumështit janë shumë të dobishme për humbje peshe, një kombinim i mishit pa yndyrë dhe perimeve pa niseshte do të ndihmojë gjithashtu në procesin e humbjes së peshës dhe pastrimit të trupit nga toksinat.

Vitaminat e dobishme gjenden në peshk dhe fruta, të cilat janë thelbësore për njerëzit. Yndyrnat shtazore duhet të zëvendësohen me yndyrna bimore, dhe kripa dhe sheqeri duhet të përjashtohen nga dieta juaj (të paktën kufiri në përdorim). Ndoshta, as nuk ia vlen të thuhet se zakonet e këqija dhe ushqimi i shëndetshëm janë gjëra të papajtueshme. Mos u bëni dembel, ju duhet të udhëheqni një mënyrë jetese aktive, atëherë gjithçka do të funksionojë për ju!

Dieta intensive për humbje të shpejtë të peshës në shtëpi

Ka mënyra të ndryshme se si të humbni peshë në një javë në shtëpi. Baza e tyre është një dietë e zgjedhur posaçërisht. Ekzistojnë lloje të ndryshme të dietës (proteina, oriz, hikërror, kefir, etj. ). Ato ndryshojnë nga njëri-tjetri në raportin e proteinave, yndyrave, karbohidrateve, kalorive të konsumuara, por bazohen në parime të përgjithshme.

Me çdo dietë, duhet të hani mëngjes në mëngjes, vakti i fundit duhet të bëhet 2-3 orë para gjumit. Nutricionistët japin këshilla për të numëruar numrin e kalorive të konsumuara në ditë për të humbur peshë. Duhet të hani vazhdimisht në të njëjtën kohë, në porcione të vogla. Këshillohet që të kaloni të paktën 30-40 minuta për të ngrënë. Pini 2-2, 5 litra lëngje në ditë për të shmangur dehidratimin. Para se të bëni dietë, rekomandohet të konsultoheni me një mjek.

Humbni peshë shpejt në shtëpi me kefir

Një nga mënyrat më të zakonshme dhe të përballueshme për të humbur peshë është dieta me kefir:

 • Parimi i dietës: mono-dietë me kalori të ulët, në të cilën lejohet vetëm kefir. Ju mund të konsumoni 1-1, 5 litra nga ky produkt qumështi i fermentuar në ditë pa shtuar sheqer, mundësisht me pak yndyrë. Kefiri duhet të ndahet në 5-6 doza. Ju mund të shtoni mollë në dietën tuaj.
 • Përparësitë: kefiri është i mirë për traktin gastrointestinal. Rivendos mikroflora e zorrëve, largon toksinat.
 • Disavantazhet: dietat e lëngshme janë më të vështira për t'u përshtatur, monodietat mërziten shpejt për shkak të monotonisë së dietës.
 • Rezultatet e parashikuara: humbje prej 4-8 kg.
 • Kohëzgjatja: 3-5 ditë.
 • Menyja e mostrës: 200 ml kefir pa yndyrë çdo 3 orë, 1 mollë për mëngjes dhe drekë.

dietë proteinike

Një dietë e bazuar në përdorimin e vetëm ushqimeve të pasura me proteina do të sigurojë humbje të shpejtë dhe efektive në peshë pa humbur masën e muskujve:

 • Parimi: Duhet të reduktoni konsumin e ushqimeve që përmbajnë yndyrna dhe karbohidrate. Një parakusht është 1, 5-2 litra ujë të pastër në ditë, sepse. trupi humbet shumë lëngje. Rekomandohet përdorimi i komplekseve të vitaminave në të njëjtën kohë. Ushqimet e lejuara: mishi, shpendët, peshku, kërpudhat, të bardhat e vezëve, lakra, kungulli, specat, kastravecat, barishtet, çaji pa sheqer.
 • Përparësitë: masa e muskujve nuk do të largohet gjatë procesit të humbjes së peshës. Dietë e larmishme.
 • Disavantazhet: veshkat i nënshtrohen stresit të konsiderueshëm. Ushqimi me proteina është i varfër në vitamina dhe kripëra minerale.
 • Rezultatet e parashikuara: minus 5-8 kg.
 • Kohëzgjatja: rreth 10-14 ditë.

Shembull i menusë:

 1. mëngjes - 50 g djathë të fortë, 2 të bardha veze të ziera, lëng domate;
 2. drekë - zieni 100 g mish viçi pa dhjamë, 150 g sallatë perimesh, çaj jeshil pa sheqer;
 3. darkë - 200 g gjizë pa yndyrë, çaj i zi pa sheqer.

Oriz

Mono-dieta e bazuar në përdorimin e orizit është e vështirë, por është një mënyrë e shpejtë për të humbur peshë, për të hequr toksinat nga trupi:

 • Parimi: Për të humbur peshë, duhet të hani vetëm oriz kafe, të pa lëmuar. Lëngu i tepërt hiqet, metabolizmi përshpejtohet. Lejohen drithërat e orizit të ziera ose të ziera në avull, çaji jeshil pa sheqer.
 • Përparësitë: orizi pastron në mënyrë efektive trupin nga substancat e dëmshme. Masa muskulore ruhet.
 • Disavantazhet: mono-dieta ngarkon trupin, mërzitet shpejt.
 • Rezultatet e parashikuara: humbje më shumë se 4 kg.
 • Kohëzgjatja: 1-2 javë.
 • Shembull i menusë:
 1. mëngjes - 50 g oriz të zier, çaj jeshil pa sheqer;
 2. dreka - 150 g qull orizi, supë perimesh, çaj i zi pa sheqer;
 3. darkë - 50 g drithëra orizi, vaj ulliri, çaj jeshil.

Hikërror

Një mono-dietë e bazuar në hikërror do t'ju ndihmojë të humbni peshë shpejt dhe me fitim, duke pasuruar qelizat dhe indet me elementë gjurmë të vlefshëm:

 • Parimi: Kjo është një dietë me pak karbohidrate e bazuar në përdorimin e një produkti - hikërror. Receta është e thjeshtë: hidhni hikërrorin me ujë të valë dhe lëreni të ziejë brenda natës. Mund të pini ujë, çaj pa sheqer, kefir (deri në 1 litër në ditë), kos natyral me pak yndyrë, mollë. Ushqimet e ndaluara - erëza, kripë, sheqer, piper, vaj, pije alkoolike, kafe.
 • Përparësitë: hikërrori përmban shumë substanca të dobishme, mikroelemente. Efekt i dobishëm në traktin gastrointestinal.
 • Disavantazhet: dieta monotone mërzitet shpejt. Mono-dietat janë shumë stres për trupin.
 • Rezultatet e parashikuara: humbje peshe me 5-12 kg.
 • Kohëzgjatja: jo më shumë se 1-2 javë.
 • Shembull i menusë:
 1. mëngjes - 50 g hikërror të zier në avull, 100 g kos natyral me pak yndyrë;
 2. drekë - 150 g qull hikërror, 1-2 mollë, 1 gotë kefir, çaj;
 3. rostiçeri pasdite - 100 g kos me pak yndyrë;
 4. darkë - 50 g qull hikërror, çaj;
 5. para se të shkoni në shtrat - 1 gotë kefir.

Si ta detyroni veten të humbni peshë - udhëzime hap pas hapi + shembuj të motivimit të duhur

Mungesa e motivimit nuk ju lejon t'i afroheni qëllimit të synuar, dhe si të humbni peshë, nëse dëshira juaj personale ende nuk është bërë qëllim, por mbetet një dëshirë e paqartë, pa ndonjë specifikë. Qëllimi duhet të jetë i arritshëm dhe të ketë afate të qarta. Gjithashtu të jetë objektivisht i matshëm në mënyrë që në përgjithësi të jetë e mundur për të kuptuar vendndodhjen tuaj në lidhje me këtë qëllim.

Për shembull, nëse një person po mendon se si të humbasë peshën brenda një muaji, atëherë është më mirë të hartoni një plan të qartë veprimi (vetëm arsyetimi "Dua të humbas peshë" tingëllon abstrakt dhe i paqartë, por "20 shtytje dhe 30 squats çdo ditë" është tashmë mjaft specifike), përcaktoni sa humbni peshë dhe caktoni një afat. Atëherë mbetet vetëm për të zgjidhur detyrën, duke iu afruar suksesit.

Sa mund të humbni peshë në një muaj varet kryesisht nga motivimi për të humbur peshë. Prandaj, këtu janë shembuj të motivimit të duhur që do t'ju ndihmojë të arrini atë që dëshironi:

 • Theksi në veshje. Më i pakomplikuari, ai është një nga më efektivët. Të gjithë duan të duken mirë, dhe rrobat janë një ndihmës i mirë në këtë. Është shumë bukur kur nuk ka asnjë problem me "përshtatjen" në rroba.
 • Theksi në të ushqyerit. Janë paraqitur dhe zhvilluar shumë teori mbi të ushqyerit, mbetet të zgjidhni atë që ju pëlqen.
 • Theksi në mjedis. Historitë e pabesueshme të humbjes së peshës mund të jenë një shembull i mirë, ose mund të dekurajojnë plotësisht dëshirën për të vazhduar përfshirjen në trupin tuaj në rastin kur rezultati nuk është menjëherë i dukshëm.
 • Përqendrohuni në stilin e jetës. Që në fillim, ia vlen të fokusohemi në ndryshimet e vazhdueshme: të heqësh qafe stereotipet e këqija dhe të prezantosh modele dhe zakone të reja, të dobishme. Në fund të fundit, duhen vetëm 3 javë.
 • Theksimi i mendimit. Është e nevojshme të rishikojmë qëndrimin tonë ndaj situatës në tërësi. Për të kuptuar pse të gjitha mendimet janë vetëm se si të humbni peshë, dhe në përgjithësi sa e nevojshme është kjo humbje peshe. Ndoshta është frika e "vetë-torturës" së rëndë dhe të gjatë mbi simulatorët dhe ushqimet e pakta pa shije që ndërhyn. Në fakt, mund të jetë që ju duhet të humbni disa kilogramë.
 • Theksi mbi shëndetin. Ruajtja e tonit, forcimi i muskujve dhe ligamenteve, stërvitje e forcës dhe qëndrueshmërisë - a nuk është ky çelësi për të ruajtur rininë, bukurinë dhe shëndetin?!
 • Theksi në stimujt. Si ta detyroni veten të humbni peshë pa detyrim? Zgjidhni një nxitje: përshtatuni me një fustan, jini të shëndetshëm, kthejeni shikimin admirues të burrit të saj - çfarëdo. Sa herë që demoni i brendshëm përpiqet t'ju çojë në rrugë të gabuar, kthehuni mendërisht te ky stimul dhe numëroni deri në 20.
si të humbni peshë në shtëpi

Rregullat bazë për ata mbi 50 vjeç

 • Asnjë dietë. Të gjitha kufizimet e rënda dietike janë të papranueshme në moshën madhore. Trupi tani, më shumë se kurrë, ka nevojë të marrë të gjitha substancat e nevojshme. Dietat gjithmonë kontribuojnë në largimin e lëngjeve, gjë që ndikon negativisht jo vetëm në shëndetin, por edhe në pamjen e jashtme. Efekti i një rënieje të tillë në peshë, veçanërisht pas moshës 50 vjeçare, do të jetë jetëshkurtër.
 • Parimet e të ushqyerit të shëndetshëm - kjo është ajo që duhet të vihet në ballë. Menuja ditore i nënshtrohet rishikimit rigoroz. Nuk ka asgjë të tmerrshme dhe të jashtëzakonshme në këtë. Ushqimi i pjesshëm - shpesh, por pak nga pak, më shumë ujë, perime, fruta dhe më pak miell, i ëmbël dhe yndyror - kjo është e gjitha. Shihni më poshtë për më shumë këshilla ushqyese.
 • Gjithçka ka të bëjë me disponimin. Komponenti psikologjik është gjithashtu i rëndësishëm në humbjen e peshës për gratë pas 50. Ju duhet të kuptoni se nuk do të mund të humbni peshë aq shpejt sa në rininë tuaj. Pa dëm për shëndetin dhe brenda planit, humbja është 500 g në javë. Është ky ritëm që është i dëshirueshëm në mënyrë që të mos shfaqen rrudhat, lëkura të mos humbasë elasticitetin dhe qëndrueshmërinë.
 • Ju nuk mund të bëni pa sport. Sigurisht, nuk keni nevojë të vraponi një maratonë ose të lodheni me stërvitje dy-orëshe në grup në palestër. Për gratë 50-vjeçare, ecja e shpejtë bëhet një opsion ideal për aktivitet fizik. Një sugjerim tjetër është të bëni një abonim në pishinë. Noti do të ndihmojë, përveç ushqimit të duhur, në forcimin e muskujve dhe përmirësimin e elasticitetit të lëkurës.
 • Shkuarja te mjeku është një masë e nevojshme që të keni në dispozicion një pasqyrë të plotë të gjendjes së trupit tuaj. Kjo do t'ju lejojë të zhvilloni siç duhet një plan dietë dhe stërvitje.

Dhe vetëm një qasje e integruar, duke ndjekur secilën nga pikat e mësipërme, do t'ju japë rezultate që pas disa muajsh do t'ju befasojnë shumë dhe këndshëm.

Rekomandime për ndryshimin e dietës

Ushqimet që duhen shmangur

 • Karbohidratet si buka e bardhë, makaronat etj.
 • Ushqim të ngrirë
 • Sheqeri
 • Alkooli
 • Ushqime dhe pije të përpunuara

Së bashku me këto ndryshime dietike, duhet të mbani parasysh edhe rekomandimet e mëposhtme më poshtë për rezultate më të shpejta tani dhe për të shmangur shtimin e peshës në të ardhmen.

Këshilla parandaluese

 • Shtoni stërvitjen e forcës në programin tuaj për të ndërtuar muskuj.
 • Praktikoni çdo ditë.
 • Praktikoni joga.
 • Kujdesuni për ushqimin tuaj.
 • Mos e anashkaloni mëngjesin.
 • Hani shpesh, por në pjesë të vogla.
 • Hani më pak karbohidrate, por më shumë proteina.
 • Pini shumë ujë.

Të gjitha mjetet, metodat dhe metodat e mësipërme janë mjaft efektive dhe ndjekja e tyre do t'ju japë rezultate të prekshme në 2 javë.

Ushtrime fizike

Sporti është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të arritur rezultatin e dëshiruar. Stërvitja e rregullt ju lejon të përshpejtoni metabolizmin në trup, të ruani muskujt dhe të përpunoni një zonë të caktuar. Sipas ekspertëve të fitnesit, është e mundur të humbni peshë në shtëpi me ndihmën e një kompleksi të veçantë, i cili përfshin ushtrime efektive që synojnë zonat problematike të trupit.

Disa ushtrime nuk rekomandohen për njerëzit me probleme të caktuara me shtyllën kurrizore. Për të konsoliduar rezultatet, këshillohet të kombinoni stërvitjen me gjimnastikën, masazhin dhe notin në pishinë.

Para se të filloni një dietë, pavarësisht nga kohëzgjatja dhe efektiviteti i saj, duhet të konsultoheni me një nutricionist dhe të siguroheni që të mos ketë kundërindikacione. Gjatë luftës kundër peshës së tepërt, një ndjenjë e urisë do të lindë rregullisht. Për ta mbytur atë, rekomandohet të përdorni zierje të përgatitura në bazë të recetave popullore. Ndonjëherë është e mundur të "mashtroni" oreksin me ndihmën e ushtrimeve të frymëmarrjes, duke bërë një banjë ose duke larë dhëmbët. Por në asnjë rast nuk duhet të bëni ndonjë ndryshim në përbërjen e menusë, pasi kjo do të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj.

Dietë efektive dhe të thjeshta për humbje peshe

Nëse nuk dini si të humbni peshë shpejt në shtëpi dhe çfarë të hani për të humbur peshë, ju sugjeroj të njiheni me dietat.

dietë pa kripë

Ajo ka për qëllim normalizimin e proceseve metabolike. Përjashton plotësisht përdorimin e kripës. Një opsion efektiv i dietës është mjaft i rreptë - menyja është krijuar për një javë, ndërsa nuk mund të ndryshoni ditët ose vaktet në vende, ose të zëvendësoni produktet me analoge.

Sasia e ushqimit është mjaft e madhe. Gjatë pushimeve, mund të pini ujë sa të doni.

mono diete

Bazuar në përdorimin e një produkti të vetëm. Ka edhe mundësi kur pinë lëngje të ndryshme apo hanë ushqim në formë smoothie.

Nuk rekomandohet të drejtoheni në ndihmën e një diete të tillë shumë shpesh, vetëm në raste ekstreme. Kjo qasje ju lejon të humbni 5 kg në javë, ndonjëherë edhe më shumë.

dietë dembel

Do të ndihmojë për të humbur peshë për ata njerëz që nuk kanë vullnet të mjaftueshëm për kufizime të rënda ushqimore. Për mëngjes, këtu mund të hani gjithçka, por me moderim. Ky do të jetë vakti kryesor tani e tutje.

Në drekë, sigurohuni që të hani pjatën e parë të nxehtë. Këshillohet që të mos përdorni supë të pasura me yndyrë dhe ushqime të tjera me kalori. Darka duhet të jetë sa më e lehtë. Idealisht, ai duhet të përbëhet nga ushqime bimore të papërpunuara ose produkte qumështi me pak yndyrë.

Rekomandime të përgjithshme

Humbja e duhur e peshës bazohet në një dietë të ekuilibruar, ndërsa një burrë ka të drejtë për jo më shumë se 1800 kcal në ditë, një grua 2500 kcal dhe një adoleshent nga 2400 në 3000 kcal. Tregues të tillë konsiderohen si norma e nevojshme që trupi të mbajë punën e plotë gjatë gjithë ditës. Prandaj, kërkohet të ndiqen disa parime të rregullimit të dietës, të cilat bazohen në nevojën për të rivendosur peshën normale të trupit.

Rekomandimet kryesore që duhen ndjekur për të arritur këtë qëllim:

 1. Shkelja e proceseve metabolike në trup është shkaku kryesor i formimit të yndyrës në trup. Për ta normalizuar atë, duhet të kaloni në ushqimin e pjesshëm, që do të thotë se proteinat dhe karbohidratet konsumohen paralelisht me perimet. Prandaj, dieta ditore duhet të jetë 60-70% perime të freskëta. Ushqimi i veçantë ju lejon të humbni peshë siç duhet në një kohë të shkurtër, pasi ndihmon në rritjen e shkallës metabolike dhe konsumit të kalorive.
 2. Është e nevojshme të merret ushqimi në intervale prej 2 orësh, dhe vakti i fundit duhet të bëhet 3 orë para gjumit. Është e rëndësishme të shmangni ushqimet e pasura me karbohidrate.
 3. rekomandime për humbje peshe
 4. Gjatë vakteve, rekomandohet të përjashtohet përdorimi i ujit, pasi lëngu i konsumuar çon në distension të stomakut, vështirësi në tretje dhe hollim të lëngjeve tretëse.
 5. Ngrënia e ushqimit lejohet derisa të ndiheni të ngopur, pas së cilës duhet të ndërpritet ngrënia.
 6. Rekomandohet përdorimi ekskluzivisht i ujit të pastër në sasi të bollshme 20 minuta para ngrënies dhe 1 orë pas.
 7. Është e nevojshme të përjashtohen ushqimet me kalori të lartë nga dieta e përditshme. Një ushqim i tillë parandalon humbjen e peshës, bllokon trupin, prish proceset metabolike dhe shkakton ndjenjën e urisë.
 8. Ushtrimi është çelësi për të humbur peshë. Ushtrimi ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit në trup, ruajtjen e muskujve dhe stërvitjen e zonës së dëshiruar. Është e dëshirueshme të ndërtohet një program trajnimi në mënyrë që ato të kryhen pas drekës.
 9. Një grup ushtrimesh duhet të fillojë me një ngrohje, e cila do të përgatisë muskujt për aktivitetin e ardhshëm fizik dhe do të shmangë dëmtimet e mundshme.
 10. Pas çdo ushtrimi, merrni kohë për të pushuar. Kjo do të lejojë trupin të rikuperohet dhe të djegë yndyrën e tepërt më shpejt.

Është e mundur të humbni peshë shpejt dhe me efikasitet nëse i përmbaheni rreptësisht rekomandimeve bazë që do t'ju lejojnë të humbni peshë pa dëmtuar shëndetin tuaj.

Është e rëndësishme të rishikoni plotësisht dietën. Trupi nuk duhet të ketë nevojë për substancat e nevojshme për funksionimin e tij të plotë, por marrja e ushqimit duhet të jetë e kufizuar

Si të humbni peshë në 5 ditë me 10 kg pa dieta. Rishikimi i dietave, si të humbni shpejt peshën me 5 kg

Në procesin e humbjes së peshës, rregulli më i vështirë për t'u ndjekur është të mos i nënshtroheni tundimit. Në fund të fundit, është kaq e lehtë të gëlltisësh një paketë patate të skuqura, një byrek ose një porcion me tortë kremi. Por a jeni gati të vuani nga brejtjet e ndërgjegjes më vonë, pasi keni humbur shpresën për të humbur peshë. Për të mos qortuar veten për vullnet të dobët dhe për të mos arritur një gjendje stresi, duhet të zgjidhni një dietë që është e përshtatshme për ju.

Këshilla për humbje efektive në peshë

Program për humbje peshe për 5 kg në 7 ditë

Nutricionistët këshillojnë t'u drejtoheni metodave më të buta për të humbur peshë, sepse dietat ekspres shpesh e vënë trupin në një gjendje shoku. Një kufizim i mprehtë në ushqim dhe pije bën që trupi të dyfishojë akumulimin e yndyrës në rezervë pas përfundimit të dietës. Dhe si rezultat, brenda dy javësh, pesha juaj jo vetëm që do të kthehet në nivelet e mëparshme, por gjithashtu mund të bëhet shumë më tepër.

Për të humbur peshë, është më mirë t'i përmbaheni një programi të veçantë kur humbja e peshës ndodh duke aktivizuar metabolizmin dhe duke zvogëluar përmbajtjen kalorike të vakteve. Konsideroni një menu mostër për ditën.

 • Mëngjesi . Së pari, bëni limonadën tuaj. Për ta bërë këtë, shtoni lëngun e gjysmë limoni në 200 ml ujë. Mos shtoni sheqer. Pas gjysmë ore, mund të hani mëngjes me një sallatë frutash të veshur me kos 2% yndyrë.
 • Darka . Përgatitni një përzierje perimesh pa kripë, të kalitur me një përzierje vaj ulliri dhe lëng limoni. Ju gjithashtu mund ta trajtoni veten me një gotë kefir pa yndyrë.
 • Darka . Çdo frut është i përshtatshëm për këtë vakt. Ato mund të hahen të plota ose të bëhen sallatë. Mundohuni të hani darkë jo më vonë se ora 19. 00. Mund të pini çaj jeshil.

Në mes të vakteve, mund të pini kefir. Nga kjo pije lejohet të pihet rreth 1 litër në ditë.

Duke iu nënshtruar të gjitha rregullave për 7 ditë, mund të humbni deri në 5 kg. Dhe për të konsoliduar rezultatin, dilni nga dieta ngadalë. Për shembull, për shtatë ditët e ardhshme, qëndroni në të njëjtën menu, por gradualisht shtoni peshk të zier dhe mish. Pastaj gradualisht kthehuni në dietën e mëparshme.

Si të humbni peshë shpejt në shtëpi - 7 mënyra për të humbur peshë shpejt

Tashmë ka kaq shumë dieta dhe sisteme se si të humbni peshë shpejt në shtëpi, saqë duket se janë të panumërta. Thjesht duhet të futesh në një motor kërkimi dhe ai do të japë qindra mijëra faqe të ndryshme që ofrojnë receta, këshilla për çdo preferencë. E keqja është se në thelb ato japin një efekt shumë afatshkurtër, sepse nënkuptojnë kufizime shumë të rrepta.

Praktika tregon se pas një mundimi të tillë një person kthehet menjëherë në zakonet e tij të mëparshme. Dhe kilogramët e humbur së bashku me këtë, dhe, ajo që është më fyese, formohen në një sasi të shtuar - kështu reagon trupi ndaj kufizimeve të rrepta dhe tani rezervon për të ardhmen në rast të një kohe tjetër të uritur.

Prandaj, për të shmangur një fund të mjerueshëm, ia vlen të merren parasysh metoda më të buta, por të cilat së bashku do të japin një rezultat të mahnitshëm, dhe me një vullnet dhe fokus të fortë në rezultate, ato do t'ju ndihmojnë të humbni shpejt peshën në një kohë mjaft të shkurtër. koha.

7 mënyra për të humbur peshë shpejt:

 1. Pastrimi. Nutricionistët sigurojnë se humbja e suksesshme e peshës fillon me të. Në fund të fundit, tashmë mund të heqë disa kilogramë, kjo është veçanërisht e vërtetë kur, në mënyrë që të humbni shpejt peshën me 10 kg, 15, më shumë. Ju mund të përdorni metodën e njohur prej kohësh, por jo shumë të këndshme - një klizmë. Përveç kësaj, flora e zorrëve është e shqetësuar dhe pastron vetëm zorrën e trashë, pa prekur atë të hollë. Për të pastruar trupin janë ditët e agjërimit. Nutricionistët këshillojnë të filloni me ta - kjo do ta ndihmojë trupin të përshtatet, dhe psikologjikisht atëherë është më e lehtë të pajtohet me kufizimet.
 2. Ushqimi i duhur. Pa të, humbja e peshës është në thelb e pamundur. Dhe edhe nëse nuk dilni nga palestra, por në të njëjtën kohë hani për katër dhe nuk e përbuzni ushqimin e shpejtë, nuk do të jeni në gjendje të humbni peshë, por përkundrazi - pesha e trupit do të rritet. Si të humbni shpejt peshën duke ndryshuar dietën tuaj është e lehtë për t'u kuptuar. Thjesht duhet të ndiqni parimet e mëposhtme: mos hani miell, të skuqur, të tymosur, patate, oriz të bardhë; zvogëloni kripën, sheqerin, sasinë e erëzave; pi më shumë ujë; përqendrohuni në barishte të freskëta, perime, fruta; gatim ekskluzivisht për avull, pjekje në furrë ose zierje; zëvendësoni pjatat e mëdha me ato të vogla, mos harroni për ushqimet e shëndetshme; Vlen gjithashtu të njiheni me parimet e të ushqyerit të veçantë.
 3. Aktiviteti. Si të humbni peshë shpejt në shtëpi pa asnjë aktivitet fizik? - Me siguri jo. Edhe pse mund të jetë e mundur që dikush të ketë sukses, pas një lodhjeje të gjatë nga uria, por më pas lëkura do të fillojë të ulet, mund të shfaqen strija. Një trup i dobët si rezultat nuk ka gjasa të kënaqë askënd. Prandaj, ushtrime për të humbur peshë shpejt, është thjesht e nevojshme t'i keni në arsenalin tuaj. Së paku, duhet të filloni të ecni më shumë: të zbrisni nga autobusi pak më herët, të mos përdorni ashensorin, thjesht të ecni në park. Dhe nuk është e nevojshme të zhdukesh në palestër, mund të vallëzosh, joga, not, kapoeira dhe shumë gjëra të tjera interesante - thjesht gjej tënden.
 4. procedurat e ujit. Kur afatet po mbarojnë, por kërkohet humbje e shpejtë e peshës, nuk mund të bëni pa mënyra shtesë për të djegur yndyrën. Procedurat e ujit përfshijnë mbështjellje të ndryshme (alga deti, baltë, mjaltë, etj. ), bimore, deti, sode ose banja me vajra aromatike; një banjë, një sauna janë gjithashtu ndihmës të shkëlqyer në gjetjen e formave ideale. Këtu vlen të përmendet edhe masazhi me ujë (ju duhet vetëm të blini një hundë për një kokë dushi dhe ta bëni në shtëpi).
 5. Masazhi është një ndihmë e madhe. Përveç faktit që i jep trupit relaksim, përmirëson metabolizmin dhe qarkullimin e gjakut (dhe për këtë arsye yndyrnat digjen më shpejt), dhe gjithashtu do të përmirësojë pamjen e lëkurës.
 6. Nuk duhen harruar as kremrat, veshjet speciale, rripat etj. Efekti ngrohës i tyre përshpejton procesin e humbjes së peshës. Të gjitha këto metoda shtesë do t'ju tregojnë se si të humbni peshë shpejt ndërsa jeni në shtëpi, megjithëse ato mund të bëjnë pak vetë.
 7. Motivimi është ndoshta kushti më i rëndësishëm për sukses. Është e nevojshme të tregoni një vullnet të hekurt dhe një qëndrim të vendosur për të arritur atë që ishte planifikuar. Shumë shpesh, disa metoda të humbjes së peshës kritikohen. Por sekreti është se të gjitha funksionojnë, nëse ndiqni TË GJITHA rekomandimet dhe nuk e shkëputni rrugën.

Të gjitha metodat e mësipërme do t'ju lejojnë të shihni rezultatin në dy javë, dhe në një muaj do të shijoni reflektimin tuaj të ri dhe do të përditësoni veshjet tuaja.