Dietë e shpejtë për dembelët për humbje peshe: menu mostër, këshilla të dobishme

dietë dembele për humbje peshe

Një dietë e shpejtë për dembelët do t'i ndihmojë ata që janë mbipeshë të humbin kilogramët e urryer. Me një dietë të tillë, nuk keni pse të lodheni vazhdimisht me greva urie dhe stërvitje të vështira.

Në fakt, për të humbur peshë, duhet të ndiqni vetëm një rregull: shpenzoni më shumë kalori sesa i merrni me ushqim. Si rezultat, trupi gradualisht do të fillojë të përdorë rezervat e yndyrës për energji, duke i djegur ato.

grua në një dietë dembele

Por duhet mbajtur mend se qasja duhet të jetë gjithëpërfshirëse në mënyrë që të arrihet rezultati më efektiv.

Parimet

Dieta popullore për dembelët "minus 10 në muaj" do t'ju lejojë të korrigjoni shpejt figurën tuaj. Edhe pas dy javëve të para të një programi të tillë, mund të hiqni qafe 5-7 kg. Ai përfshin një kalim të plotë në ushqimin e duhur dhe një rritje të marrjes së lëngjeve.

Një dietë e lehtë për dembelët ka efektin e mëposhtëm për shkak të lëngjeve të konsumuara:

 1. Uji i marrë para ngrënies shtyp një ndjenjë të fortë urie.
 2. Stomaku tashmë është mbushur me ujë, kështu që nuk do t'ju duhet të hani shumë. Gradualisht, organi do të ulet për shkak të kësaj.
 3. Uji përshpejton proceset metabolike, nxit heqjen e shpejtë të toksinave të grumbulluara, komponimeve toksike.
 4. Lëngu ka një efekt të dobishëm në lëkurën e njeriut, flokët, thonjtë. Do të ndiheni të lehtë.

Rregulli kryesor i dietave të thjeshta për dembelët është marrja e ujit në mënyrë korrekte. Parimet kryesore janë si më poshtë:

 1. Pini ujë gjysmë ore para ngrënies. Duhet të jetë i pastër, pa aditivë, pa gaz.
 2. Nuk mund të alternoni pijen me të ngrënit.
 3. Pas ngrënies, mos pini lëngje për 1-2 orët e ardhshme.
 4. Hiqni dorë plotësisht nga alkooli.
 5. Lejohet të pini kafe të fortë në sasi të vogla dhe çaj jeshil pa sheqer.

Nga rruga, uji i pastër ka zero kalori. Rekomandohet zëvendësimi i kafesë dhe pijeve me sheqer. Por duhet pasur parasysh se së bashku me lëngun do të ekskretohen nga trupi edhe substanca të dobishme: vitamina C, aminoacide, acide yndyrore, minerale (natrium, magnez, hekur, kalcium). Për të eliminuar këtë problem, rekomandohet marrja e preparateve me vitamina dhe minerale.

bollgur me fruta për një dietë dembel

Ka disa nuanca të një diete efektive për humbje peshe për dembelët:

 1. Ju nuk mund të hani snack.
 2. Ushqime yndyrore të ndaluara, karbohidrate të tipit të shpejtë.
 3. Duhet të hani më shumë sallata me vitamina.

Supozohet të rritet gradualisht sasia e lëngjeve të konsumuara. Vëllimi i përgjithshëm në fund duhet të jetë më shumë se 2 litra. Përpara se të filloni një program të tillë ushqimor, rekomandohet përgatitja e trupit. Për ta bërë këtë, pini 1 lugë gjelle. l. vaj liri 30 minuta para mëngjesit.

Produkte të miratuara

Gjatë dietës së shpejtë për dembelët, lejohen ushqimet e mëposhtme:

 • mish pa dhjamë (për shembull, gjeldeti, gjoksi i pulës lejohen);
 • peshk i ligët;
 • frutat (agrumet, mollët, pjeshkët, kivi, avokado janë ideale);
 • perime (mund të përdorni domate, tranguj, të gjitha llojet e lakrës, karrota, speca, panxhar);
 • zarzavate;
 • drithëra;
 • produktet e qumështit të fermentuar (në veçanti, kjo vlen për kefirin dhe gjizën).

Nga pijet rekomandohet, përveç ujit, të përdoren zierje të çikores, hithrës, trëndafilit të egër, çajit jeshil me shtimin e xhenxhefilit.

Mishi dhe peshku mund të gatuhen në furrë, por është e ndaluar të shtoni vaj. Minimizoni sasinë e kripës, është mirë ta shtoni në pjesë në fund të gatimit. Erëzat gjithashtu duhet të përdoren më pak. Lejohet zierja e ushqimit, por për këtë ju duhet të përdorni një tenxhere.

Ushqime të shëndetshme për një dietë dembele

Sallatat, smoothies përgatiten nga manaferrat dhe frutat. Ky është një zëvendësues i shkëlqyer për pasta, produkte të ndryshme ëmbëlsirash, çokollatë. Por lejohen edhe lëshimet, nëse janë krejtësisht të padurueshme. Lejohet përdorimi i një cope të vogël çokollatë, por vetëm e hidhur.

Produkte të Ndaluara

Një dietë efektive për humbje peshe për njerëzit dembelë përfshin refuzimin e ushqimeve dhe pjatave të tilla:

 1. Akut. Ai jo vetëm që dëmton trupin, por edhe rrit oreksin.
 2. Rosto. Edhe nëse përdorni vaj ulliri, i cili është më pak kalorik se pjesa tjetër, nuk do ta përmirësojë situatën. Një sasi e madhe e kolesterolit ndikon keq në gjendjen e stomakut dhe enëve të gjakut.
 3. E guximshme. Pjata të tilla vetëm rrisin ndjenjën e urisë. Mund të zëvendësohet me supa me krem perimesh ose lëngje mishi.
 4. Produkte të tymosura, salcice, ushqime të konservuara, produkte të marinuara. Ata rrisin etjen, rrisin fryrjen.
 5. Perime të skuqura, të ziera ose të pjekura në furrë. Me këtë përpunim, vitaminat dhe substancat e tjera të dobishme shkatërrohen pothuajse plotësisht. Opsioni më i pranueshëm është gatimi me avull.
 6. Gjalpë. Në vend të kësaj, susami, ulliri janë të përshtatshme.

Përveç kësaj, do të duhet të hiqni dorë nga pijet e gazuara, alkooli, ushqimet e shpejta, ëmbëlsirat, çokollata. Produkte të tilla jo vetëm që rrisin peshën e një personi, por gjithashtu ndikojnë negativisht në shëndetin e përgjithshëm, veçanërisht në sistemin e tretjes.

Avantazhet dhe disavantazhet e dietës

Një dietë e mirë dembele ka përfitimet e mëposhtme:

 • në disa javë rezulton të humbasë rreth 3-5 kg pa shumë vështirësi;
 • nuk ka nevojë të shpenzoni para për pilula diete;
 • uji ka zero kalori;
 • dieta është e thjeshtë, kështu që nuk nevojiten ndryshime rrënjësore në dietë - vetëm kufizime të vogla;
 • gjatë dietës nuk vuan nga një ndjenjë e fortë e urisë;
 • nuk ka nevojë të numëroni kalori çdo ditë;
 • një sistem i tillë ushqimor ndihmon në pastrimin e zorrëve nga toksinat e grumbulluara, substancat toksike;
 • proceset metabolike janë përshpejtuar;
 • ekuilibri i ujit në trupin e njeriut është i stabilizuar;
 • promovon rinovimin më të shpejtë të gjakut, limfës;
 • nxit prodhimin e lëngut gastrik, pasi duhet të pini rreptësisht gjysmë ore para ngrënies;
 • e mëson trupin me porcione të vogla.

Rezultatet e dietës dembele janë të shkëlqyera: mund të humbni rreth 3 deri në 10 kg. Treguesi ndryshon nga faktorë të ndryshëm: shkalla fillestare e proceseve metabolike, prania e aktivitetit fizik dhe intensiteti i stërvitjes. Nga rruga, kohëzgjatja e gjumit gjithashtu ndikon. Kërkon të paktën 8 orë në ditë.

Por ka edhe disavantazhe për t'u marrë parasysh. Disavantazhet përfshijnë:

 • kërkohet të kontrollohet marrja e lëngjeve gjatë ditës;
 • nuk duhet t'i përmbaheni një sistemi të tillë ushqimor për një kohë të gjatë në mënyrë që të mos shfaqen komplikime;
 • vitaminat dhe mineralet ekskretohen, kështu që ju duhet të merrni ilaçe shtesë për të kompensuar mungesën e tyre.

Të gjitha këto nuanca duhet të merren parasysh. Megjithë përfitimet e një sistemi të tillë ushqimor, nuk duhet të harrojmë kundërindikacionet, pasi nuk lejohet gjithmonë të kaloni në një dietë të shpejtë për dembelët.

ushqimet e ndaluara dhe të lejuara për një dietë dembel

Për shkak të faktit se ju duhet të konsumoni 2-3 litra ujë në ditë, kjo mund të shkaktojë shumë stres në veshkat. Nëse ka patologji të këtyre organeve të çiftëzuara, atëherë është mirë të mos drejtoheni në një dietë të tillë. Përndryshe, do të shfaqet ënjtje, mirëqenia e përgjithshme do të përkeqësohet.

E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit me presion të lartë të gjakut dhe ata me sëmundje kronike të zemrës.

Menuja e dietës së ujit për një javë

Gjatë dietës me ujë, dieta mbetet e njëjtë siç përshkruhet më sipër. Pjatat janë të lehta për t'u përgatitur.

Rekomandohet të mendoni paraprakisht në dietë për menutë dembelë për çdo ditë. Shembull i përshtatshëm:

Ditë të javës Racion për ditën
e hënë
 • Mëngjesi: 1 vezë e zier, një copë bukë e zezë e tharë dhe djathë me pak yndyrë
 • Dreka: fileto pule e zier, perime të freskëta, pak djathë
 • Snack: mollë
 • Darka: reçel me mish pa dhjamë, perime të freskëta
e martë
 • Mëngjesi: masë gjizë dhe pjeshkë
 • Dreka: peshk i zier në avull dhe perime të freskëta
 • Snack: dardhë
 • Darka: 2 vezë të ziera dhe gjoks pule
e mërkurë
 • Mëngjesi: sallate lakër dhe domate
 • Dreka: supë me perime dhe një copë bukë thekre e thekur
 • Snack: pjeshkë
 • Darka: ëmbëlsira me peshk të zier në avull, perime të freskëta
e enjte
 • Mëngjesi: masë gjizë dhe manaferra
 • Dreka: peshk i zier, pak bukë
 • Snack: mollë
 • Darka: gjoks pule dhe perime të freskëta
e premte
 • Mëngjesi: sallatë me perime të freskëta
 • Dreka: supë me kërpudha, një copë bukë e zezë
 • Snack: masë gjizë dhe manaferrat
 • Darka: mish i zier dhe perime të freskëta
e shtunë
 • Mëngjesi: lulelakër
 • Dreka: supë me mish dhe perime të freskëta
 • Snack: kos, 1 lugë. mjaltë dhe pak sallatë frutash
 • Darka: peshk i zier në avull dhe perime të freskëta
të dielën
 • Mëngjesi: shparg, lakër kineze
 • Dreka: supë me mish
 • Snack: manaferrat
 • Darka: 1 vezë e zier, perime të freskëta dhe një copë e vogël peshku të zier

Gjatë ditës supozohet të pihen 2-3 litra lëngje dhe çdo herë duhet të pihen 2 gota gjysmë ore para ushqimit. Sipas rishikimeve, dieta me ujë për dembelët konsiderohet më e efektshmja.

Konsideroni më shumë opsione ushqimore.

Menuja e dietës për dembelët për një javë: një opsion i lehtë

Kjo metodë e të ushqyerit ka edhe një version më të lehtë. Mund të përdorni opsionin e menysë më poshtë.

Ditë të javës Menuja për ditën
e hënë
 • Mëngjesi: bollgur me fruta dhe mjaltë
 • Dreka: supë peshku, gjoks pule të zier dhe oriz
 • Rostiçeri: agrume
 • Darka: perime të freskëta
e martë
 • Mëngjesi: vezë të fërguara dhe perime të freskëta
 • Dreka: borscht pa dhjamë, qofte në avull dhe patate me xhaketë
 • Snack: mollë
 • Darka: Peshk i gatuar në furrë, perime të freskëta
e mërkurë
 • Mëngjesi: masë gjizë
 • Dreka: supë me vermiçel, qull hikërror dhe mish të pjekur në furrë
 • Snack: manaferrat
 • Darka: petulla me karrota me salcë kosi
e enjte
 • Mëngjesi: oriz
 • Dreka: supë me perime, peshk i gatuar në furrë, ndonjë qull
 • Snack: mollë
 • Darka: perime të freskëta, gjoks pule në avull
e premte
 • Mëngjesi: 2 vezë të ziera, bukë dhe djathë
 • Dreka: supë me kërpudha, perime të ziera
 • Snack: dardhë
 • Darka: ushqim deti, perime të freskëta
e shtunë
 • Mëngjesi: gjizë
 • Dreka: supë me perime, gjoks pule të zier dhe qull orizi
 • Rostiçeri: agrume
 • Darka: tavë perimesh me djathë
të dielën
 • Mëngjesi: fruta
 • Dreka: supë me perime, kërpudha të ziera me patate
 • Snack: masë gjizë
 • Darka: pilaf

Kërkohet të respektohet regjimi i pirjes në të njëjtën mënyrë si në versionin e mëparshëm të dietës.

Menuja e dietës për 3 ditë

Për fillestarët, për fillestarët, mund të qëndroni në dietë vetëm 3 ditë. Edhe në një periudhë kaq të shkurtër, rezultati do të jetë i dukshëm.

Më poshtë është një shembull i një menuje për çdo ditë të një diete për dembelët.

Dita Racion për ditën
një
 • Mëngjesi: bollgur me manaferra dhe mjaltë
 • Dreka: fileto pule e zier dhe pak qull
 • Snack: vezë e zier
 • Darka: Peshk i gatuar në furrë dhe perime të freskëta
2
 • Mëngjesi: një omëletë nga disa vezë me perime dhe barishte
 • Dreka: supë me perime dhe një copë bukë e thekur
 • Snack: masë gjizë
 • Darka: gjoks pule dhe perime në avull
3
 • Mëngjesi: qull hikërror, qumësht
 • Dreka: borsh i ligët
 • Snack: masë gjizë me manaferra
 • Darka: vezë të ziera, perime të freskëta

Sigurohuni që të vazhdoni të mbani një regjim të pirjes. Ju duhet të pini ujë në gllënjka të vogla.

Opsione

Dieta dembele ka shumë varietete. Më të njohurat janë opsionet e mëposhtme:

 1. I dashur. Kërkohet që gjysmë ore para çdo vakti të konsumohet 1 lugë gjelle. l. një produkt i tillë i bletës. Kjo është e veçanta e dietës së mjaltit.
 2. Dietë kefir-hikërror. Në vetëm një javë, ju mund të humbni deri në 10 kg. Ky sistem ushqimor është një mono-dietë. Çdo ditë mund të hani vetëm qull hikërror dhe kefir. Kjo e fundit lejohet jo më shumë se 1. 5 litra. Për sa i përket qullës, ai nuk duhet të zihet, por të zihet në avull gjatë natës. Ndalohet shtimi i kripës dhe sheqerit, qumështit, përbërësve të tjerë. Nëse është shumë e vështirë të durosh një dietë të tillë, atëherë lejohen disa perime, 100 g gjoks pule të zier në ditë.
 3. Dietë me fruta dhe perime. Lejohet të hahet vetëm sallata me perime, dhe gjatë ushqimeve me fruta - fruta.
 4. Dietë me uthull. Është e nevojshme të shpërndahet 1 lugë. uthull në një gotë me ujë. Një pije e tillë supozohet të konsumohet çdo herë para vaktit.
 5. Proteina. Produkti kryesor ushqimor është mishi pa dhjamë. Në mënyrë tipike, një dietë e tillë përdoret kur, në një periudhë të shkurtër kohe, nuk duhet vetëm të humbni peshë, por edhe të fitoni masë muskulore, duke luajtur në mënyrë aktive sporte.
 6. Vera. Lejohet çdo ushqim me origjinë bimore dhe sasia nuk është e kufizuar. E njëjta gjë vlen edhe për produktet e qumështit. Por të gjitha produktet e tjera janë të ndaluara.
 7. mesdhetare. Lejohet të hahet perime, fruta, peshk deti dhe ushqim deti. Mund t’i shijoni pjatat me vaj ulliri. Pjesa tjetër e produkteve do të duhet të përjashtohen.

Midis këtyre opsioneve, ju mund të zgjidhni lehtësisht dietën më të përshtatshme për veten tuaj, në varësi të preferencave tuaja të shijes.

Si të dilni nga dieta

Disavantazhi i shumicës së dietave strikte është se pas heqjes dorë nga sistemet e tilla ushqimore dhe kthimit në ushqimin e rregullt, ndodh një fitim i shpejtë në masë.

duke peshuar gjatë një diete dembele

Pavarësisht ndërprerjes së dietës, nuk duhet të braktisni parimet e të ushqyerit të shëndetshëm. Nuk ka nevojë të ndotet më tej trupin me substanca të dëmshme, skorje. Kërkohen rregullat e mëposhtme:

 1. Ulni sasinë e ujit të konsumuar në 1, 5-2 litra, në varësi të peshës. Bëjeni gradualisht.
 2. Rritni porcionet me 20 g çdo javë, por mos e teproni.
 3. Shtoni produkte të reja në menu çdo 5 ditë, por gjithsesi mos hani mish të tymosur, produkte yndyrore, të skuqura, gjysëm të gatshme, tepër të kripura dhe pikante, ushqime të shpejta, alkool, pije të ëmbla të gazuara.

Kur trupi reagon negativisht ndaj çdo ndryshimi, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje një sinjali të tillë që tregon se personi po bën diçka të gabuar. Nëse gjendja shëndetësore është përkeqësuar, rekomandohet të shkoni në spital.

Receta

Recetat dietike për dembelët në shtëpi janë shumë të thjeshta. Kushdo mund t'i përgatisë këto pjata. Dhe nuk do të zgjasë shumë.

Qull i menjëhershëm

Përgatitni paraprakisht produktet e mëposhtme:

 • qumësht i skremuar - 250 ml;
 • bollgur - 50 g;
 • banane - 1;
 • manaferrat (mundësisht mjedra) - 20 g;
 • mjaltë shtëpi - 10 ml.

Për t'u përgatitur, do t'ju duhet të bëni sa më poshtë:

 1. Ngroheni pak qumështin dhe hidheni mbi tërshërën. Dërgojeni në frigorifer për gjithë natën
 2. Ngroheni qullën për disa minuta.
 3. Prisni një të tretën e bananes dhe shtoni në qull.
 4. Shtoni manaferrat.

Në fund, mbetet vetëm të derdhet mjalti dhe të përzihet plotësisht.

supë jeshile

Ju do të keni nevojë për produktet e mëposhtme:

 • çdo mish pa dhjamë - 350 g;
 • lëpjetë - për shije;
 • spinaq - për shije;
 • qepë jeshile - për shije;
 • kopër - për shije;
 • gjethet e panxharit - për shije;
 • vezë - 2;
 • llambë - 1;
 • lëng domate - 140 ml;
 • limon - 1;
 • gjethe dafine, kripë, piper i zi - për shije;
 • vaj ulliri - 25 ml;
 • salcë kosi me pak yndyrë - 40 g.

Përgatitja është si më poshtë:

 1. Ziejeni mishin për një orë.
 2. Zieni vezët dhe qëroni. Pritini në copa të vogla.
 3. Pritini qepën. Shuaj atë. Shtoni lëng domate, gjalpë, salcë kosi. Ziejini për 8 minuta.
 4. Lani të gjitha zarzavatet dhe copëtoni imët. Shtoni në supë. Spërkatni kripë. Ziejeni 6 minuta.
 5. Shtoni vezët, skuqjen, erëzat, lëngun e limonit në supë.

Në fund, mbetet të ziejë edhe 5 minuta të tjera.

Gjoksi i pulës me salcë kos

Do t'ju duhet:

 • gjoks pule - 1 copë;
 • hudhër - 3 karafil;
 • kos - 300 ml;
 • tranguj - 2 copë;
 • llambë - 1;
 • kripë, piper i zi, gjethe dafine, kopër - për shije.

Për gatim ju nevojiten:

 1. Ziejeni mishin.
 2. Prisni qepën dhe ia shtoni lëngut. Ziejeni për gjysmë ore.
 3. Prisni derisa të ftohet dhe hiqni mishin. Pritini në copa të vogla.
 4. Përzieni kosin e ftohur me hudhër, kripë dhe kopër.

Mbetet vetëm që copat e mishit të derdhen me lëngun që rezulton dhe të dekorohen me tranguj të copëtuar.

Vlerësime

Sipas atyre që humbin peshë, një dietë dembele u ndihmon shumë njerëzve, sidomos pas çdo pushimi. Ju mund të humbni peshë pa ndonjë tendosje të rëndë fizike. E vetmja gjë është se do t'ju duhet të hiqni dorë nga ushqimet e ndryshme të dëmshme dhe të pini shumë ujë.

Ushqimet e rekomanduara për një dietë dembele

Për disa, një dietë me fruta dhe perime është bërë një mënyrë jetese. Ata i përmbahen gjatë gjithë kohës, por në të njëjtën kohë zgjedhin një opsion të lehtë, ku porcionet nuk janë shumë të kufizuara. Për një muaj rezulton të heqësh qafe 6. 5 kg.

Në të njëjtën kohë, nëse angazhoheni shtesë në aktivitet fizik (jo domosdoshmërisht të rënda, shëtitjet ose vrapimet e vogla janë të mjaftueshme), atëherë mund të arrini një rezultat më efektiv.

konkluzioni

Por, pavarësisht efektivitetit të një diete të tillë, duhet mbajtur mend se çdo kufizim në ushqim është stresues për trupin. Mungesa e mikroelementeve të dobishme ndikon negativisht në gjendjen e shëndetit dhe mirëqenien e përgjithshme të një personi.

perime për një dietë dembele gjatë shtatzënisë

Prandaj, para se të filloni një dietë, rekomandohet që së pari të konsultoheni me një specialist. Përndryshe, ju mund të shkaktoni dëme të konsiderueshme në trup, dhe si rezultat, të shpenzoni jo vetëm kohë, por edhe burime financiare për trajtim.

Përveç kësaj, duhet të kihet parasysh se dieta të tilla të shpejta për dembelët nuk rekomandohen për fëmijët dhe gratë shtatzëna, si dhe gjatë laktacionit.