Ushqyerja për pankreatitin

supë me perime për pankreatitin

Pankreatiti (inflamacion i pankreasit) shoqërohet me dhimbje të forta. Nëse nuk trajtohet, sëmundja bëhet kronike, e cila karakterizohet nga acarime të shpeshta.

Dieta për pankreatitin e pankreasit është e detyrueshme. Është respektimi i parimeve të të ushqyerit terapeutik që ul ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të një ataku.

Në një atak akut të sëmundjes, dieta është shumë e kufizuar, deri në uria për ditët e para. Pas heqjes së simptomave akute të sëmundjes, menyja e pacientit po zgjerohet gradualisht.

Le të shohim se si duhet të duket një dietë javore për një person me një pankreas të dhimbshëm.

Karakteristikat e dietës

Ushqimi për pankreatitin e pankreasit ka karakteristikat e veta. Detyra kryesore e dietës është të zvogëlojë aktivitetin e organit. Si të hani me pankreatit, në mënyrë që të mos përkeqësoni mirëqenien tuaj? Parimet kryesore janë:

 • refuzimi i plotë i ushqimeve të yndyrshme ose të skuqura dhe ëmbëlsirave;
 • mungesa e ushqimeve me fibra të trashë në dietë;
 • në procesin e përgatitjes së gjellës, përdoren vetëm metodat e gatimit dhe avullimi;
 • dietë e pjesshme - ngrënia kryhet në gjashtë deri në shtatë doza në pjesë të vogla;
 • ushqimi i servirur duhet të jetë i grirë ose i copëtuar mirë.

Gjatë ditës, pacienti duhet të konsumojë të paktën 2 litra çdo lëng.

Të ushqyerit në formë akute

Një dietë për pankreatitin akut ndihmon në eliminimin e simptomave të rënda të një sulmi. Qëllimi i tij është të ndalojë prodhimin e lëngut pankreatik që përmban enzima tretëse. Arrihet duke mos ngrënë (në ditët e para) dhe me pushim në shtrat.

Çfarë mund të hani me pankreatitin gjatë kësaj periudhe? Në një deri në tre ditët e para nga fillimi i sulmit, në varësi të ashpërsisë së gjendjes së pacientit, një personi do t'i rekomandohet një uri e plotë. Lejohet vetëm pirja: ujë mineral alkalik, një zierje e manave të trëndafilit të egër, çaj i pa ëmbëlsuar dobët, ujë. Pas stabilizimit të gjendjes dhe eliminimit të sindromës së dhimbjes, pacientëve u përshkruhet një tabelë diete.

Pas ndalimit të sulmit, ushqimi duhet të jetë i pjesshëm - deri në 8 herë në ditë. Vëllimi fillestar i shërbimit nuk është më shumë se 50-100 gram. Meqenëse dieta me kalori të ulët të praktikuar gjatë kësaj periudhe nuk i plotëson standardet fiziologjike, ajo është mjaft e shkurtër: jo më shumë se 7 ditë. Të gjitha produktet e përdorura janë të ziera, dhe pjatat shërbehen të ngrohta dhe kanë një konsistencë gjysmë të lëngshme.

ditë Produkte të miratuara
E para Pure qull-llum, supa rrëshqitëse me drithëra (meli dhe misri janë të ndaluara), zierje perimesh, çajra të zier dobët me shtimin e sheqerit të grimcuar, komposto, krisur shtëpi, pelte frutash dhe pelte.
Së dyti Pure patate (të lëngshme, pa gjalpë dhe qumësht), pelte ose pije frutash.
Së treti Pjata me gjizë: sufle, pudinga, makarona, omëletë me avull.
Së katërti Qull qumështi.
E pesta Supë me mish.
E gjashta Gjalpë (një sasi e vogël), perime pure (lakra është e ndaluar).
E shtata Sufle me mish ose peshk.

Pastaj pacienti transferohet në dietën kryesore, shumëllojshmëria e së cilës varet nga prania e sëmundjeve shoqëruese. Nëse flasim se cila tabelë caktohet më shpesh, atëherë ky është numri 5P. Dieta për inflamacionin e pankreasit, e cila ka kaluar në formë akute, zgjat 6-12 muaj.

Ushqimi terapeutik në formë kronike

Për pacientët me pankreatit kronik, dieta është një detyrim i përjetshëm, pasi çdo gabim ushqimor mund të shkaktojë një përkeqësim të patologjisë. Çdo sulm i sëmundjes shoqërohet me një zëvendësim të pjesshëm të indeve funksionale me ato fibroze, gjë që përfundimisht çon në zhvillimin e pamjaftueshmërisë së funksionit sekretor të gjëndrës.

Gjatë periudhës së përkeqësimit të formës kronike të pankreatitit, të shoqëruar me simptoma të rënda patologjike, pacientit i përshkruhet një dietë e rreptë 7-ditore si në formën akute. Pasi ndihet më mirë, pacienti transferohet në dietë në përputhje me tabelën nr. 5 P.

Karakteristikat e tij kryesore:

 • enët e servirura në tryezë duhet të jenë ose të pure ose të copëtuara me kujdes;
 • përmbajtja e proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve plotëson nevojat fiziologjike të trupit;
 • me asimilimin me cilësi të dobët të proteinave, përqindja e saj zvogëlohet për shkak të rritjes së përmbajtjes së karbohidrateve;
 • Produktet që përmbajnë fibra dhe ekstrakte janë plotësisht të përjashtuara;
 • sasia e kripës është e kufizuar në 6 gram në ditë;
 • vakte të pjesshme - deri në 6 herë në ditë;
 • ngrënia e tepërt është e papranueshme.

Ushqimet e lejuara dhe të ndaluara të dietës nr. 5 P

Çfarë mund të hani me inflamacion të pankreasit? Seti ushqimor përfshin:

 • Perime të ziera - patate, kungull i njomë, kungull, bizele jeshile, lulelakër, panxhar. Në mungesë të një reagimi negativ, mund të përfshihen karotat e papërpunuara, kastravecat dhe domatet.
 • Drithërat - hikërror, oriz, bollgur, bollgur. Qull duhet të ketë një konsistencë gjysmë të lëngshme. Lejohen bollgur dhe sufle orizi. E kufizuar - elb perla, misër, meli, elbi.
 • Supa me lëngje perimesh, bulmet, supa pure. Për trashje, përdoren drithëra të ziera me kujdes - bollgur, oriz, herkul. Perimet janë të prera imët. Ju nuk mund t'i skuqni ato. Kosi, kremi, gjalpi, qumështi lejohen për salcë.
 • Mish pa dhjamë - viçi, viçi, pulë, mish lepuri.
 • Varietetet e peshqve me pak yndyrë - merluci, merluci, purteka e pikut, polloku, barku i kaltër. Zihet ose zihet në avull.
 • Bukë gruri të djeshme ose të thatë, biskota pa dhjamë.
 • Produkte të qumështit të fermentuar me pak yndyrë - kos, kefir, gjizë. Mund të shërbeni djathë të grirë me shije neutrale.
 • Omëletë proteinike, vezë të ziera të buta.
 • Salca të përgatitura me lëng perimesh. Mielli nuk mund të skuqet për t'i trashur.
 • Mollë të ëmbla të pjekura në furrë. Mus frutash, pelte, puthje, reçel.
 • Frutat e freskëta të pure.
 • Gjalpë dhe vaj luledielli të rafinuar.

Nga pijet: çaj i zier dobët me limon, lëngje frutash me shije të ëmbël, të holluar më parë me ujë, infuzion i kofshëve të trëndafilit, komposto nga kajsi, dardha, mollë, ujë pa gaz. Me mungesë kaliumi, dieta duhet të përfshijë lëng karrote. Ushqimi i duhur me një pankreas të përflakur është çelësi i shëndetit të mirë. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të përjashtohen produktet që mund të provokojnë përkeqësime nga menyja.

Çfarë nuk mund të hahet me inflamacion të pankreasit? Lista e produkteve të ndaluara përfshin:

 • bukë e freskët, pasta me maja, ëmbëlsira, ëmbëlsira;
 • supa të pasura, supë me lakër, borsch, okroshka dhe panxhar;
 • enët e skuqura - byrekë, cheesecakes, petulla, petulla;
 • mish me yndyrë;
 • të brendshmet;
 • drithëra të thërrmuara;
 • perime, të cilat përmbajnë fibra, kërpudha;
 • perime dhe fruta të freskëta me kujdes;
 • yndyrna gatimi dhe sallo;
 • banane, rrush, hurma;
 • erëza pikante;
 • alkool, kafe, sodë, akullore, kakao.

Pas kalimit të sëmundjes në një gjendje faljeje, lejohet futja e perimeve dhe frutave të freskëta.

Shembull i menusë javore

Një menu mostër për një javë me pankreatit pankreatik mund të duket si kjo:

Mëngjesi Dreka Darka çaj pasdite Darka
e hënë Omëletë me avull, sufle me gjizë, pije Biskota djathi, mollë e zier Supë bollgur me karota të grira, hikërror me kunguj të njomë, pije mollë e grirë Bollgur, sallatë me panxharë, mollë e pjekur në furrë
e martë Qull pure orizi, gjizë, pije Pure molle Supë me hikërror me perime, petë të mishit të pulës, puthje Omëletë me proteina me avull, lëng i holluar Tortë me peshk të zier në avull e zbukuruar me pure patatesh, pije
e mërkurë Qull qumështi i lëngshëm orizi, omëletë proteinike, pije Gjizë me pelte të ëmbël Supë kremoze me lulelakër, sufle me mish pule, pije Mollë ose dardhë e zier Peshku i zier në avull me pure perimesh, pije
e enjte Omëletë me avull, hikërror qumështi (pure), çaj Gjizë Supë me krem karrota, kotele viçi të zbukuruara me qull orizi, pije Lëng me biskota Koteleta me avull peshku me pure perimesh, komposto
e premte Qull i lyer me gjalpë, omëletë me proteina me avull, djathë, pije Cheesecakes të pjekur në furrë me karota, lëng të ëmbël Supë me qofte, pure mishi me pure kungulli, pije puding me gjizë Ëmbëlsira peshku në avull me lulelakër, pije
e shtunë Bollgur, gjizë, pije Vezë e zier butë, lëng Supë kungull me salcë kosi, stroganof viçi me pure karotash, pije Biskota, lëng Peshku i peshkut me qull orizi, pije
të dielën Puding me bollgur të spërkatur me pelte, gjizë, pije Omëletë proteinike, lëng Supë me hikërror, sufle me mish pule, pije Pelte e ëmbël me biskota të thata Peshk i zier me qull orizi, komposto.

Natën ju duhet të pini një gotë kefir ose kos. Meqenëse ushqimi dietik për inflamacionin e pankreasit imponon kufizime të rëndësishme dhe ndalon përdorimin e shumë erëzave, është e rëndësishme të mësoni se si të zgjidhni ushqimet e duhura për të diversifikuar menunë. Në fund të fundit, ushqimi me pankreatit duhet të jetë jo vetëm i shëndetshëm, por edhe i shijshëm.

Nutricionistët rekomandojnë kombinimet e mëposhtme:

Ditet e javes set ushqimore
e hënë Mish viçi, patate, tërshërë, karrota, mollë
e martë Pule, peshk, vermiçeli i vogel, gjize, molle, biskota, oriz
e mërkurë Lepuri, pulë, hikërror, kungull, karrota, arra
e enjte Gjeli i detit, polok, bollgur, karrota, qepë
e premte Mish viçi, djathë, hurma, pulë, hikërror, krutona
e shtunë Oriz, kungull i njomë, karota, e bardha e vezës, pulë, kefir, viçi
të dielën Patate, bollgur, bollgur, hurma, kajsi te thata, biskota, merluc

Si pije mund të përdorni:

 • çaj i pjekur dobët - i zi, jeshil;
 • komposto nga fruta të freskëta dhe të thata;
 • tufë me kokrra të trëndafilave të egër.

Ditët e agjërimit

Me pankreatitin kronik të diagnostikuar, nutricionistët rekomandojnë shkarkimin. Në ditë të tilla, pacientët hanë vetëm një lloj ushqimi.

bollgur për pankreatitin

Një nga opsionet për një ditë agjërimi është bollguri.

Me inflamacion të pankreasit, mund të praktikoni mono-dietat e mëposhtme njëditore:

 • Bollgur. Është e nevojshme të zieni 200 gramë tërshërë në ujë. E ndajmë në 6 pjesë. Gjatë ditës, duhet të pini 400 ml zierje të kofshëve të trëndafilit.
 • Gjizë. Pra, 600 gram gjizë (pa yndyrë) sezoni me salcë kosi (60 gram). Ndani në 4 racione. Lejohen 400 ml lëng me trëndafil të egër.
 • Fruta dhe gjizë. Përzieni kumbullat e thata (400 gram) dhe të njëjtën sasi gjizë pa yndyrë. Hani në 6 vakte.
 • Komposto orizi. Gatuani 1, 5 litra komposto nga mollët. Gatuani qull nga 50 gram oriz. Ëmbëlsohu pak. Gjatë ditës pini komposto. Hani qull në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • shalqini. Për ditën që duhet të hani 1, 5 tul shalqini (lëvozhga nuk merret parasysh) në pesë deri në gjashtë doza.
 • Kungull. Piqni në furrë 2 kg tul kungulli. Ndani atë në 5 doza.
 • Apple. Piqni 1, 5 kg mollë në furrë dhe hani në ditë.

Aktiviteti fizik është i ndaluar në këto ditë.

Receta të shumta

Dieta për pankreatitin tek të rriturit, siç është përmendur tashmë, është mjaft monotone, kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të kënaqni pacientët me shije të ndryshme ushqimi. Për të bërë puding me mish do t'ju duhet:

 • viçi - 250 gram;
 • gjalpë - 45 gram;
 • bollgur - 25 gram;
 • ujë - 100 ml;
 • vezë.

Gatim:

 1. Ziejeni mishin dhe kaloni në një mulli mishi.
 2. Mbushni bollgurin me ujë dhe shtoni një vezë. Përziejini.
 3. Kombinoni të dy përbërësit, gatuajeni tërësisht dhe vendoseni në një kallëp.

Gatim në një avullore.

Supa me bollgur përgatitet nga produktet e mëposhtme:

 • thekon hercules - 1 filxhan;
 • ujë - 1, 3 litra;
 • qumësht - 100 ml;
 • vezë;
 • gjalpë - 1 lugë

Gatim:

 1. Hidhni ujë të vluar mbi thekon dhe gatuajeni për 30 minuta në një valë të ulët. Filtroni supën e përfunduar dhe lëreni të ziejë përsëri.
 2. Përzieni vezën në qumësht të nxehtë dhe shtoni përzierjen në tërshërë në një rrjedhë të hollë.

Gjatë servirjes shtoni gjalpë.

Tavolina e pacientit me pankreatit duhet të ofrojë edhe pjata të ëmbla. Për ëmbëlsirë do t'ju duhet:

 • E bardha e vezes;
 • sheqer i grimcuar - 35 gram;
 • luleshtrydhe - 100 gram;
 • miell - 25 gram;
 • ujë - 120 ml;
 • vanilinë.

Gatim:

 1. Rrahim të bardhën e vezës me sheqerin dhe vaniljen.
 2. Përhapeni masën me një lugë në ujë të vluar. Duhen 4 minuta për të gatuar.

Gjatë servirjes, ëmbëlsira derdhet me salcë, e cila përgatitet nga manaferrat e grira, mielli dhe sheqeri i grimcuar. Pankreatiti është një sëmundje komplekse e karakterizuar nga acarime të shpeshta. Pajtueshmëria me dietën ndihmon në uljen e numrit të tyre dhe transferimin e sëmundjes në fazën e faljes afatgjatë.