Dietat për diabetin e tipit 1 dhe tip 2: të bëni dhe të mos bëni, tabela e të ushqyerit

frutat dhe perimet për diabetin

Diabeti mellitus është një sëmundje metabolike që karakterizohet nga metabolizmi i dëmtuar i karbohidrateve me nivele të larta të glukozës në gjak. Ekzistojnë 2 lloje të çrregullimeve patogjenetike - diabeti mellitus i varur nga insulina dhe jo-insulina-vartës. Ata kërkojnë monitorim të vazhdueshëm të nivelit të sheqerit në gjak dhe korrigjimin e tij, nëse është e nevojshme, i cili kryhet me ndihmën e insulinës ose ilaçeve hipoglikemike orale. Pavarësisht nga lloji patogjenetik i çrregullimit të metabolizmit të karbohidrateve, masa themelore për kontrollin e suksesshëm të sheqerit është zbatimi i rekomandimeve të thjeshta dietike, si dhe modifikimi i stilit të jetesës.

Karakteristika kryesore e dietës

Qëllimi kryesor i një diete për diabetin e tipit 1 ose 2 është të normalizojë nivelin e sheqerit në trup. Ka disa karakteristika dalluese, të cilat përfshijnë:

 • Kufizimi i ndjeshëm i sasisë së karbohidrateve në dietë, kryesisht për shkak të disaharideve lehtësisht të tretshëm (sheqer, fruktozë, galaktozë).
 • Reduktimi i përmbajtjes kalorike të ushqimit duke reduktuar sasinë e karbohidrateve dhe yndyrave lehtësisht të tretshme me origjinë kryesisht shtazore
 • Sasia e proteinave në dietën e përditshme mbetet në të njëjtin nivel ose rritet paksa. Sigurohet furnizimi me proteina të plota me origjinë shtazore, të cilat përmbajnë aminoacide esenciale.
 • Rritja e përmbajtjes së përbërësve lipotropikë në ushqim (substanca organike që kanë një efekt të dobishëm në rrjedhën e proceseve metabolike në trup), të cilat gjenden në sasi të mëdha në gjizë.
 • Kufizimi i përdorimit të lëndëve ekstraktive, kolesterolit (që gjendet në yndyrna kryesisht me origjinë shtazore), kripës, acidit oksalik.
 • Sigurimi i marrjes së mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve, kryesisht duke rritur marrjen e ushqimeve bimore.
 • Për përgatitjen e pjatave të ëmbla përdoren ëmbëlsues (xylitol, sorbitol).
 • Dieta nënkupton vakte të shpeshta, të cilat mund të zvogëlojnë ndjeshëm ngarkesën funksionale në traktin gastrointestinal.

Përbërja kimike dhe vlera ditore e energjisë në sfondin e përdorimit të një diete për diabet mellitus, pavarësisht nga lloji patogjenetik, përfshin treguesit e mëposhtëm:

 • Proteinat - 110 g, nga të cilat 60% janë proteina të plota me origjinë shtazore.
 • Karbohidratet - 350 g me përjashtimin e plotë të sheqerit nga dieta.
 • Yndyrnat - 80 g, nga të cilat 30% janë me origjinë bimore.
 • Kripë tavoline - 10-12 g.
 • Vlera e energjisë - 2400 kcal.

Mekanizmi i veprimit terapeutik

Diabeti mellitus është një proces kronik patologjik, i cili karakterizohet nga një shkelje e metabolizmit të karbohidrateve, e ndjekur nga një rritje e niveleve të glukozës në gjak. Në varësi të origjinës dhe mekanizmit kryesor patogjenetik të zhvillimit të sëmundjes, dallohen 2 lloje kryesore:

 • Lloji 1 (lloji i varur nga insulina) - faktori fillestar për zhvillimin e procesit patologjik është dëmtimi i qelizave të gjëndrave intrasekretore të ishujve Langerhans të pankreasit, të cilat janë përgjegjëse për sintezën e insulinës. Kjo çon në një ulje të nivelit të hormonit në gjak dhe një shkelje të përdorimit të karbohidrateve nga qelizat. Në të njëjtën kohë, niveli i glukozës në gjak rritet, por nuk hyn në qeliza. Drejtimi kryesor i trajtimit është emërimi i insulinës (terapia e zëvendësimit të hormoneve).
 • Lloji 2 (i pavarur nga insulina) - zhvillimi i procesit patologjik është rezultat i rritjes së rezistencës (pandjeshmërisë) të receptorëve të qelizave të trupit ndaj veprimit rregullues të insulinës. Në të njëjtën kohë, në sfondin e një niveli normal të hormonit në gjak, përdorimi i glukozës zvogëlohet ndjeshëm, gjë që çon në një rritje të përqendrimit të saj. Në çrregullimet e metabolizmit të karbohidrateve të tipit 2, në sfondin e zbatimit të detyrueshëm të rekomandimeve dietike, përshkruhen ilaçe hipoglikemike.

Zbatimi i rekomandimeve dietike në diabetin mellitus tip 1 dhe 2 çon në zbatimin e disa mekanizmave të veprimit:

 • Ulja e nivelit të sheqerit në gjak duke reduktuar marrjen e karbohidrateve në trup. Në dietë, sasia e disaharideve lehtësisht të tretshme zvogëlohet ndjeshëm.
 • Përmirësimi i metabolizmit të lipideve duke reduktuar marrjen e yndyrave shtazore refraktare në trup.
 • Vlera e reduktuar energjetike e ushqimit, e cila ka një efekt të dobishëm në të gjitha llojet e metabolizmit, si dhe ndihmon në normalizimin e peshës tek pacientët me diabet të tipit 2.

Në një masë më të madhe, zbatimi i mekanizmave kryesorë të veprimit në sfondin e përdorimit të një diete në diabet mellitus është i mundur me modifikimin e njëkohshëm të stilit të jetesës. Ai përfshin rritjen e aktivitetit fizik, si dhe heqjen dorë nga zakonet e këqija.

Indikacionet

Treguesi kryesor për përdorimin e një diete në diabetin e tipit 1 ose 2 është normalizimi i niveleve të sheqerit në gjak. Me një rrjedhë të moderuar dhe të butë të procesit patologjik, kjo mund të arrihet pa administrim shtesë të insulinës ose përdorimin e agjentëve hipoglikemikë. Në çrregullime të rënda të metabolizmit të karbohidrateve, përdorimi i rekomandimeve dietike kombinohet domosdoshmërisht me caktimin e terapisë së zëvendësimit të hormoneve ose ilaçeve hipoglikemike orale. Ndjekja e rekomandimeve dietike është e dobishme në parandalimin e zhvillimit të diabetit të tipit 2, veçanërisht te njerëzit me një predispozicion të trashëguar gjenetik.

Kundërindikimet

Ekzistojnë disa kufizime në përdorimin e një diete për diabetin mellitus tip 1 ose 2, këto përfshijnë:

 • Prania e alergjive në shumicën e ushqimeve që përbëjnë bazën e rekomandimeve dietike.
 • Çrregullime të rëndësishme metabolike patologjike në trupin e njeriut, të shoqëruara me hipoglicemi të rëndë (ulje të niveleve të glukozës në gjak).
 • Prania e proceseve patologjike shoqëruese somatike, endokrine ose infektive me ecuri të rëndë, të cilat shoqërohen me varfërim (kaheksi) të trupit të njeriut.

Nëse ka kufizime, dieta për diabetin mellitus tip 1 ose 2 nuk anulohet. Nëse është e nevojshme, mjeku korrigjon listën e ushqimeve të lejuara dhe të ndaluara, si dhe dietën.

Produkte të miratuara

Caktimi i një diete për diabetin mellitus tip 1 dhe 2 përfshin marrjen e produkteve nga lista e lejuar, këto përfshijnë:

 • Kurset e para - borsch perimesh, panxhar, supë të gatuara me mish pa dhjamë, peshk, supa me drithëra, perime, mish pa dhjamë ose peshk.
 • Drithërat - hikërror, elb, misër, bollgur, bishtajore, elb, drithëra gruri.
 • Mishi - varietete me pak yndyrë, të cilat përfshijnë lepurin, pulën, viçin, qengjin e ri, gjelin e detit pa lëkurë. Lejohet gjithashtu përdorimi i sallamit të zier dietik.
 • Peshku - varietetet me pak yndyrë (merluci, polloku, purteka, pula, krapi, purteka, piku), kockat hiqen me kujdes para gatimit.
 • Perime, zarzavate - patëllxhan, lakër, marule, kungull, kungull i njomë, tranguj, domate. Me kujdes, nën kontrollin e sasisë së karbohidrateve që hyjnë në trup, mund të merrni patate, panxhar, karrota.
 • Frutat dhe manaferrat pa sheqer - kajsi, qershi, grejpfrut, manaferrë, limon, rrush pa fara, mollë, portokall, shegë, dardhë, patëllxhanë, pjeshkë, boronica. Ato mund të hahen të gjalla, të ziera ose të pjekura.
 • Produktet e qumështit - qumësht i plotë me pak yndyrë, salcë kosi, gjizë, kos, djathë i fortë pa kripë.
 • Yndyrnat - gjalpë ose vaj vegjetal në një sasi të kufizuar jo më shumë se 40 g në ditë, kryesisht si pjesë e pjatave të tjera.
 • Produktet e miellit - bukë e bërë nga gruri, miell thekre integrale, produkte pa dhjamë të bëra nga mielli i klasës së dytë.
 • Ëmbëlsirat - në sasi të kufizuar, lejohet marrja e produkteve të ëmbëlsirave dietike të veçanta të bazuara në ëmbëlsues, mjaltë në një sasi të vogël.
 • Pije - lëngje nga frutat dhe manaferrat pa sheqer, çaj jeshil, i zi i dobët me ëmbëlsues, lëngu i trëndafilit.

Më vete, ndahen produkte ushqimore të lejuara me kusht, të cilat mund të konsumohen rrallë dhe në sasi të kufizuar. Këto përfshijnë kafe me qumësht, patate, çikore, rrikë, pjepër, mëlçi viçi, shalqi.

Produkte të Ndaluara

Në sfondin e përdorimit të një diete për diabetin mellitus tip 1 dhe 2, është e rëndësishme të përjashtohen ushqimet e mëposhtme nga dieta:

 • Pasta të ëmbla, ëmbëlsira, çdo ëmbëlsirë, çokollatë.
 • Lëngje yndyrore.
 • Oriz, makarona, bollgur.
 • Perime turshi, të kripura.
 • Fruta të ëmbla - rrush, banane, fiq, rrush të thatë.
 • Supa të gatuara në qumësht.
 • Salcice, mish të tymosur.
 • Erëza, pjata pikante.
 • Mish me yndyrë (derri, rosë, patë), mish i konservuar.
 • Salca të kripura, pikante, yndyrore, majonezë, ketchup.
 • Pije alkoolike pavarësisht nga forca.
 • Peshk i kripur, me vaj, havjar.
 • Disa produkte qumështi janë gjiza e ëmbël, gjiza e djathit, qumështi i pjekur, qumështi i pjekur i fermentuar, kosi me sheqer të shtuar.

Karakteristikat e të ushqyerit

Për të marrë efektin e dëshiruar në lidhje me normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak në sfondin e përdorimit të një diete për diabetin mellitus të tipit 1 dhe 2, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje disa veçorive themelore ushqyese:

 • Pavarësisht nga natyra dhe ashpërsia e rrjedhës së procesit patologjik, duke përfshirë përdorimin e insulinës ose ilaçeve hipoglikemike, kërkohet monitorim periodik laboratorik i niveleve të glukozës në gjak, në bazë të të cilit, nëse është e nevojshme, rekomandohen rekomandimet dietike, barnat dhe dozimi i tyre. korrigjohet.
 • Për një rezultat më të mirë, kërkohet një modifikim i stilit të jetesës së një personi me rritjen e aktivitetit fizik dhe refuzimin e zakoneve të këqija.
 • Ushqimi rekomandohet të merret të paktën 5 herë në ditë. Ju nuk mund të hani gjatë natës, periudha kohore midis darkës dhe gjumit duhet të jetë së paku 2-3 orë.
 • Temperatura e ushqimit është normale, marrja e pjatave shumë të nxehta dhe shumë të ftohta përjashtohet.

Shembull i menusë për javën

e hënë

 • Mëngjesi - gjizë pa yndyrë, me shtimin e frutave të freskëta.
 • Dreka - 1 gotë kefir.
 • Dreka - zierje me perime, e zier në ujë me shtimin e një sasie të vogël mishi të pulës.
 • Rostiçeri - një sallatë me perime të freskëta.
 • Darka - peshk pa kocka, në avull, sallatë me perime të ziera.

e martë

 • Mëngjesi - vezë pule e zier e butë, qull hikërror, e zier në ujë.
 • Dreka - 1 gotë qumësht.
 • Dreka - supë bizele e zier në ujë, një copë mish pule pa dhjamë të zier.
 • Snack - një sallatë e bërë me fruta të freskëta dhe e veshur me një sasi të vogël jogurti pa sheqer.
 • Darka - mish viçi dhe perime në avull.

e mërkurë

 • Mëngjesi - një omëletë me vezë pule, perime të freskëta.
 • Dreka - 2 portokall.
 • Dreka - borsch, i zier në ujë, viçi i zier.
 • Rostiçeri - tavë me gjizë.
 • Darka - gjoks pule në avull, lakër të zier.

e enjte

 • Mëngjesi - tavë me gjizë.
 • Dreka - 2 mollë të freskëta.
 • Dreka - supë me peshk me pak yndyrë, qull hikërror të zier në ujë, gulash.
 • Rostiçeri - 1 vezë pule të zier.
 • Darka - sallatë perimesh, kotele viçi të ziera në avull.

e premte

 • Mëngjesi - bollgur i zier në ujë.
 • Dreka - kos pa sheqer me fruta të freskëta.
 • Dreka – supë me perime, të ziera në ujë, ëmbëlsira me peshk, perime të ziera në avull, të freskëta.
 • Snack - supë trëndafili.
 • Darka - peshk dhe perime të pjekura pa kocka.

e shtunë

 • Mëngjesi - qull hikërror i zier në qumësht pa sheqer të shtuar.
 • Dreka - lëngu i trëndafilit.
 • Dreka – supë me perime, të ziera në ujë, speca të mbushura.
 • Darka - sallatë perimesh me peshk të pjekur pa kocka.

të dielën

 • Mëngjesi - qull me krunde, dardhë.
 • Dreka - kefir.
 • Dreka - supë me lakër në ujë me lakër, një copë gjeldeti, e zier në avull.
 • Snack - kos pa sheqer.
 • Darka - vinegrette perimesh, pure patatesh, të gatuara me një sasi të vogël gjalpë.

Mendimi i mjekut

Diabeti është një sëmundje që kërkon ndryshime të rëndësishme në stilin e jetës. Pa përdorimin e rekomandimeve të veçanta dietike, është e pamundur të arrihet përparim në lidhje me normalizimin e metabolizmit në trup, si dhe të shmanget zhvillimi i komplikimeve në të ardhmen. Rekomandimet dietike janë të përfshira në sistemin e të ushqyerit terapeutik Pevzner - tabela 9. Ato janë të përshkruara në një spital mjekësor dhe mbi baza ambulatore. Zbatimi i disiplinuar i rekomandimeve është shumë i rëndësishëm, pasi edhe gabimet e vogla në dietë mund të çojnë në ndryshime të rëndësishme në metabolizëm dhe zhvillimin e komplikimeve.