Ushtrime për hollimin e barkut dhe anëve në shtëpi

Barku dhe anët janë disa nga zonat që janë më të vështira për t'u korrigjuar përmes aktivitetit fizik. Për fat të mirë, një grup i veçantë ushtrimesh është zhvilluar për gratë. Kjo do të ndihmojë në heqjen e centimetrave të padëshiruar në shtëpi. Bëni një plan dhe një program të veçantë për humbjen e peshës për veten tuaj. Me ndihmën e saj, shpejt mund të arrini rezultatin e dëshiruar.

palosjet e dhjamit në bark

Mësoni mekanizmin e akumulimit të dhjamit trupor. Yndyra ruhet nga teprica e kalorive. Energjinë që trupi nuk e harxhon, ajo fillon ta ruajë. Duhet të kuptohet që trupi nuk mund të humbasë peshë në një zonë të caktuar. Prandaj, të gjitha ushtrimet dhe procedurat kozmetike duhet të bëhen si një kompleks për të gjithë trupin. Për ta bërë barkun të përshtatshëm, dhe anët u zhdukën, duhet të zvogëloni peshën në përgjithësi. Ndryshoni dietën, bëjeni të saktë dhe të ekuilibruar. Ushtroni çdo ditë dhe jini aktiv.

Procesi i humbjes së peshës duhet të trajtohet me mençuri. Heqni qafe dietat rraskapitëse menjëherë. Çdo dietë që ka për qëllim humbjen e shpejtë të peshës mund të çojë në pasoja negative për trupin. Pesha e humbur gjatë periudhës së dietës do të kthehet shpejt menjëherë pas përfundimit të saj. Në fund të dietës, personi kthehet në dietën e tij të zakonshme. I lejon vetes gjithçka që ai e mohoi gjatë dietës. Tejkalimi i marrjes ditore të kalorive do të kthejë peshën e zhdukur më parë. Procesi i humbjes së peshës nuk është kurrë i shpejtë, zgjat shumë kohë. Për ta mbajtur trupin në të njëjtën peshë dhe formë, duhet të ushtroni rregullisht dhe të bëni një mënyrë jetese të shëndetshme.

Shkaqet e dhjamit në trup

Ka shumë arsye që mund të shfaqen depozita yndyrore. Nga zona e problemit, ju mund të përcaktoni natyrën dhe shkakun e dhjamit në trup. Humbni peshë dhe hiqni centimetrat shtesë. Besohet se depozitat yndyrore në bark mund të formohen për shkak të streseve të shumta. Gjëndrat mbiveshkore fillojnë të sekretojnë hormonin kortizol, i cili kontribuon në formimin e depozitave në bark. Problemet e sistemit endokrin do të çojnë në shfaqjen e depozitave yndyrore në anët. Kjo mund të ndikohet nga faktorë të tillë si:

 1. Të hani miell dhe të ëmbël

  Pije të gazuara, ëmbëlsira, ëmbëlsira, ëmbëlsira. Mundohuni t'i eleminoni këto ushqime nga dieta juaj. Zëvendësoni ato me fruta ose manaferra.

 2. Gjenetikë

  Prirja për të qenë mbipeshë mund të jetë në nivelin gjenetik. Vlen të monitorohet trupi juaj që në moshë të vogël. Ajo gjithashtu mund të fillojë të tregojë vetëm pas 24 vjetësh. Në këto vite, një person bëhet më pak aktiv sesa gjatë jetës së tij studentore. Dhe pesha e tepërt fillon të shfaqet.

 3. Alkooli

  Pijet alkoolike dhe koktejet përmbajnë shumë sheqer. Personi pi dhe fillon të hajë shumë. Për shkak të faktit se alkooli ju bën të ndjeheni të uritur dhe mban lëngje në trup.

Yndyra e depozituar në zonën e barkut mund të fillojë të formohet në organet e brendshme. Shtë një faktor rreziku për shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare dhe muskuloskeletore. Barku rritet për shkak të kalorive shtesë. Depozitimi i tyre në zonën e belit është për shkak të çekuilibrit hormonal. Kur trupi merr më shumë kalori sesa norma ditore, energjia e pashpenzuar grumbullohet në anët dhe stomakun. Disa njerëz ankohen për shfaqjen e një "vemje" në stomak. Pamja mund të ndikohet jo vetëm nga çrregullimet dietike ose hormonet, mund të jetë në nivelin gjenetik. Ky problem mund të ndodhë edhe tek burrat.

Gjenetika është e vështirë për tu luftuar, përqendrohet në ushqimin e ekuilibruar dhe aktivitetin fizik. Duhet shumë përpjekje për të hequr dhjamin nga zona e barkut. Në këtë zonë, rrjedha e gjakut nuk është aq aktive dhe është e vështirë për trupin të marrë rezerva të energjisë. Për rrjedhjen e gjakut, mund të masazhoni me duar ose me një shishe vakumi. Filloni të masazhoni ngadalë në një lëvizje rrethore, duke anashkaluar zonën e kërthizës. Përsëritni lëvizjet çdo ditë dhe merrni rezultatin e dëshiruar.

Ne heqim stomakun dhe anët me ndihmën e sporteve

Duke gjetur një bark të varur dhe rrotulla në anët, mendimi menjëherë të vjen në mendje se duhet të tundësh shpejt shtypin dhe të bësh shtypje. Ushtrimet për shtyp nuk do të sjellin asnjë rezultat, sepse nën shtresën e yndyrës nuk do të jetë e dukshme. Dhe është e pamundur të humbasësh peshë vetëm në një zonë të caktuar. Një nga mënyrat më efektive për të humbur peshë është përmes ushtrimeve aerobike. Trupi harxhon shumë energji gjatë ushtrimeve për shkak të një ritmi dhe intensiteti të shpejtë. Ushtrimet e rregullta të barkut janë me pak kalori.

Sporti është i rëndësishëm për trupin e njeriut. Klasat e gjimnastikës janë shumë të njohura. Ai përfshin shumë fusha të ndryshme si: hapi, gjimnastikë uji, shtrirje, gjimnastikë kërcimi, joga. Ju mund të mësoni teknikë dhe të stërviteni në shtëpi. Përdorni videot e trajnimit dhe lexoni më shumë rreth tyre. Zgjidhni vetë materialet e përshtatshme në dorë dhe vazhdoni në mësim. Zëvendësoni ecjen ose udhëtimin tuaj me një shëtitje. Nëse jetoni në një apartament, ndaloni së qeni dembel dhe filloni të ngjitni shkallët në shtëpi.

Dërrasat anësore dhe rrotullimi i rrathëve, të cilat mund të bëni në shtëpi, konsiderohen ushtrime efektive. Rrotullimi i unazës me forcë do të ndihmojë në heqjen e anëve. Për ta bërë këtë, ju duhet të ushtroni rregullisht për të paktën 30 minuta, 2 herë në ditë. Ju mund të përdorni një mbështjellës masazhi për të nxitur rrjedhjen e gjakut. Dërrasa anësore është një version i sofistikuar i dërrasës së rregullt. Ndihmon në forcimin e muskujve të zhdrejtë dhe të shpinës. Merrni disa minuta në ditë. Rezultati nuk do t'ju mbajë në pritje. Trupi shpejt mësohet me aktivitetin fizik. Për të arritur një bark të sheshtë dhe të fortë, duhet të keni durim dhe të keni shumë vullnet.

Ushqimi i duhur për një bark të tonifikuar

Dieta ka një ndikim të madh në trupin e njeriut. Dieta e pahijshme mund të jetë shkaku i shumë sëmundjeve. Ushqimet me yndyrë dhe ushqime të shpejta ndikojnë negativisht në funksionimin e organeve dhe kontribuojnë në depozitimin e yndyrës. Kushti kryesor për një mënyrë jetese të shëndetshme është një dietë e ekuilibruar. Hapi i parë është të shmangni ushqimet me shumë kalori ose me pak energji.

Ne prezantojmë perime të freskëta sezonale në dietën tonë. Opsione të shkëlqyera përfshijnë brokoli, lakër, patëllxhan, kastravec, domate, karotë, hudhër dhe lulelakër. Zgjidhni fruta nga kopshtet e shtëpisë si mollë, kajsi, pjeshkë, kumbulla, dardhë. Shmangni produktet e importuara, ato trajtohen me kimikate posaçërisht për ruajtjen afatgjatë. Frutat dhe manaferrat janë të pasura me vitamina dhe minerale të dobishme. Përmban fibra dhe përbërës bioaktivë. Ato sigurojnë pak energji, por mbajnë nën kontroll peshën e trupit.

Bleni manaferrat e pjekur: boronicat, manaferrat, manaferrat, rrush pa fara, qershitë, mjedrat dhe farat e farave. Mirë për meze. Parandalon proceset e plakjes dhe ka një efekt rinovues. Ato janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë. Ai i jep lëkurës një shkëlqim dhe elasticitet, dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Pini shumë ujë, deri në 2 litra në ditë. Zgjidhni vetëm mish dietik. Pula dhe gjeldeti janë të pasura me aminoacide dhe vitamina A, B, E. Gatuaj fileto pa lëkurë, ato kanë shumë kalori. Shtoni viç në dietën tuaj. E dobishme për shkak të kolagjenit për ligamentet e nyjeve dhe imunitetin.

Peshku dhe prodhimet e detit janë një burim i vitaminave, mineraleve dhe acideve yndyrore të pangopura omega-3. Përmban kalcium dhe fosfor të dobishëm për trupin tonë. Zgjidhni peshk jo-yndyror, avull ose skarë. Përdorni produkte qumështi me pak yndyrë. Blini kos pa shtuar sheqer. Ushqimi duhet të jetë të paktën 6 herë në ditë. Përbëhen nga kurse kryesore dhe meze të vogla. Bëni një plan ushqimi të shëndetshëm dhe qëndroni në dietën tuaj.

Vakum barku kundër dhjamit të krahut dhe barkut

Një ushtrim shumë i thjeshtë që mund ta bëni ndërsa jeni shtrirë në shtratin tuaj të preferuar. Një mënyrë e shkëlqyeshme për të luftuar dhjamin e barkut dhe të krahut. Na erdhi nga joga, është një mënyrë efektive për të entuziazmuar muskujt e brendshëm. Ushtrimi bëhet më mirë në mëngjes me stomak bosh. Promovon eliminimin e toksinave nga trupi dhe normalizon zorrët. Forcon dhe tonifikon muskujt e brendshëm të barkut. Balancon sistemin endokrin. Rrit rrjedhën e gjakut në bark dhe organet e tjera. Ndihmon për të zvogëluar vizualisht belin dhe për të rritur vëllimin e gjoksit. Teknika duhet të jetë e saktë. Duhet të mësojë të ndjejë dhe tensionojë muskujt. Muskujt diafragmatikë janë gjithashtu të përfshirë në punë. Frymëmarrja e thellë ndihmon në rritjen e kapacitetit të mushkërive.

Si ta bëni ushtrimin në mënyrë korrekte:

 1. Vendosni këmbët në gjerësinë e shpatullave.
 2. Merr fryme thelle.
 3. Vendosni duart në gjunjë.
 4. Nxirrni frymën gradualisht dhe vizatoni në stomakun tuaj.
 5. Mbajeni frymën për 10-15 sekonda.
 6. Shtrëngoni muskujt e barkut.
 7. Përsëriteni ushtrimin 10 herë.

Ekziston një mënyrë tjetër për të pastruar barkun me vakum. Shtrirë në shtrat, shtrijini krahët përgjatë trupit. Përkulni gjunjët dhe merrni frymë thellë. Gradualisht filloni të nxirrni frymën dhe tërhiqni stomakun tuaj. Pasi të merrni frymën e fundit, ngrini për 5 sekonda dhe merrni një frymë të vogël. Nxjerrni menjëherë, shtrëngoni muskujt e barkut. Përsëriteni ushtrimin 10 herë, secila përmban 5 frymëmarrje të vogla.

Si të ndërtojmë siç duhet një stërvitje në shtëpi

Ju duhet të jeni energjik gjatë stërvitjes, prandaj merrni një meze të lehtë 1, 5 orë para klasës. Përgatitni pajisjet e nevojshme: qilim, shtangë dore, rreth, litar. Zgjidhni veshjen më të përshtatshme ose blini veshje speciale. Avantazhi i veshjeve speciale në efektin e shtypjes dhe pëlhurës së shtrirjes është 4 herë. Nuk shkakton acarim dhe largon mirë lagështinë. Gjatë mësimit, nuk do të ndjeni gjëra të lagura në trupin tuaj.

Bëni një ngrohje të vogël për 10 minuta. Shtrihuni mirë, shtrini qafën dhe shpinën. Kjo do të ndihmojë në përgatitjen e muskujve për stresin. Bëni një program stërvitje paraprakisht. Filloni të bëni të gjitha ushtrimet në rend. Kushtojini vëmendje frymëmarrjes, duhet të jetë e njëtrajtshme dhe përpjekja kryesore bëhet në nxjerrje. Ushtroni 4-6 herë në javë. Mos harroni aktivitetet kardio dhe të jashtme.

Pse stomaku dhe anët nuk humbin peshë

Arsyeja që barku dhe anët nuk po humbin peshë mund të jetë për shkak të qasjes së gabuar. Nëse nuk i përmbaheni një diete, ushtroni 2 herë në javë dhe bëni një mënyrë jetese pasive, nuk duhet të prisni rezultate.

Ndarjet gjatë humbjes së peshës:

 1. Shkelja e dietës.
 2. Ushqimi jo i duhur.
 3. Ushqime të parregullta.
 4. Kapërcimi i stërvitjeve.
 5. Stresi
 6. Mungesa e gjumit.
 7. Stili jetësor pasiv.
 8. Konsumi i alkoolit.
 9. Përdorimi i sheqerit dhe miellit.
 10. Zakone të këqija.

Ka edhe një arsye tjetër pse nuk mund të humbni peshë. Kur një dietë shumë e ulët në kalori zgjat për 2 javë, metabolizmi natyrshëm ngadalësohet. Yndyra zhduket ngadalë, por aq ngadalë sa mund të mos e vini re rezultatin. Mashtrimi i dietës mund ta trajtojë këtë. Rritni marrjen e kalorive me 15-30%. Thjesht jo përmes snacks ose karameleve jo të shëndetshëm. Shtoni drithëra ose fruta në dietën tuaj.

Mbani kontrollin e kalorive, hani më shumë proteina. Kur lëndët ushqyese nuk furnizohen me trupin, ai fillon të ndiejë uri. Kaloritë nga ushqimi grumbullohen dhe ruhen në rezervë. Një dietë e shëndetshme duhet të jetë pa kufizime të kalorive. Pasi trupi të kuptojë se nuk do të vdesë nga uria, ai do të fillojë të heqë dhjamin. Vetëm një qasje e integruar mund t'ju ndihmojë të heqni qafe dhjamin. Nëse vendosni të merrni një mënyrë jetese të shëndetshme, mos e lejoni veten të hani ushqim junk dhe të ndiqni një plan të rreptë. Vendosni një qëllim ose motivim për t'ju ndihmuar të praktikoni më shumë.