Humbje e shpejtë e peshës për gratë në shtëpi

Humbja e peshës në shtëpi shpesh duket, nëse jo e pamundur, atëherë është e vështirë të arrihet. Tundimet e ushqimit, një mënyrë jetese e ulur pengojnë arritjen e qëllimit. Mund të humbni peshë në shtëpi, madje edhe shpejt, nëse përpiloni një plan pune dhe i përmbaheni me kujdes.

Dietimi ekstrem nuk është një mënyrë për të dalë nga situata. Edhe nëse vajza është "shqetësuar" nga vetëm 1-2 paund shtesë, nuk duhet të përpiqeni t'i humbni ato brenda 24 orësh. Trupi, për shkak të stresit dhe efektit yo-yo, do të fillojë të rezistojë - do të bëhet më e vështirë për të humbur peshë. Ushqime të shëndetshme dhe ushqyese mund t'ju ndihmojnë të hidhni paund të tepërta lehtësisht, dhe duke kombinuar ushqimin e duhur (PP) me ushtrime që ju përshtaten, do të merrni një rezultat të qëndrueshëm, të prekshëm - pa dëmtuar shëndetin tuaj.

Disa këshilla të thjeshta për të organizuar dietën tuaj, për të qëndruar aktiv dhe mënyra të tjera për të humbur peshë mund t'ju ndihmojnë të humbni peshë në shtëpi.

Matja e perimetrit të belit pas humbjes së peshës

Arsyet për shfaqjen e peshës së tepërt

Humbja e peshës, si çdo proces në trup, zhvillohet individualisht. Ne duhet të marrim parasysh arsyet që nuk mund të ndikojmë - vetëm t'i kontrollojmë dhe t'i përshtatemi atyre. Prirja për të fituar peshë të tepërt si një kombinim i faktorëve gjenetikë dhe mjekësorë trashëgohet nëpër breza. Sipas rezultateve të hulumtimit, në familjet ku prindërit vuajnë nga mbipesha, një fëmijë ka 66% të ngjarë të marrë këtë sëmundje.

Shkaqe të tjerë të zakonshëm të kilogramëve të padëshiruar janë:

 • dietë e pahijshme, ngrënie e vazhdueshme dhe mungesë e lëndëve ushqyese: një bollëk ushqimesh jo të shëndetshme, tepër kalorike janë arsyeja kryesore për shtimin e peshës dhe gjendjen e dobët të lëkurës në fytyrë dhe trup;
 • mungesa e aktivitetit fizik: nëse harxhojmë më pak energji sesa marrim nga ushqimi, trupi krijon rezervat e tij - në formën e kilogramëve të tepërt;
 • arsye psikologjike - stresi, të cilin vajzat preferojnë ta "hanë", lodhja morale nga dietat e pafund, çrregullimi i fituar i të ngrënit (EID çon në periudha të pakontrolluara të ngrënies së tepërt, ndjenja e fajit për çdo kafshatë të ngrënë, refuzimi për të ngrënë, etj. ).
Vajzë e hollë dhe e trashë

Ka edhe arsye përtej kontrollit tonë - mjekësore. Sëmundjet e sistemit endokrin, çrregullimet hormonale, ndryshimet në trup pas shtatzënisë dhe laktacionit ndikojnë në karakteristikat e shtimit dhe humbjes së peshës. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme të merret parasysh shkalla metabolike, e cila ngadalësohet me moshën. Për shkak të kësaj, për shembull, duhet të rishikoni periodikisht numrin e kalorive në mënyrë që të humbni peshë dhe ta mbani atë. Nëse shkaku i peshës së tepërt qëndron në sëmundje, së pari konsultohuni me një mjek, dhe pastaj (ose, nëse mjeku nuk e shqetëson, paralelisht) angazhohuni në një figurë.

Një bllok i veçantë i arsyeve për peshën e tepërt është shtimi i shpejtë i peshës dhe humbja e rëndë e peshës e shkaktuar nga dietat ekstreme dhe jo të shëndetshme. Një dietë e bazuar në monoprodukte (oriz, hikërror, kefir, mollë), kufizim i tepërt i karbohidrateve dhe yndyrnave, ushqim i varfër me proteina dhe lëndë ushqyese të dobishme, çon në përkeqësim të pamjes dhe mirëqenies, por nuk jep rezultat.

Ushqimi i duhur për humbje peshe

Rregullat e humbjes së peshës në shtëpi

Për të filluar të humbni peshë shpejt, dhe pastaj të konsolidoni një rezultat pozitiv, duhet të merrni parasysh në mënyrë kritike stilin e jetës - jo vetëm për atë që hamë. Shtë e rëndësishme të filloni me vendosjen e qëllimit dhe zgjedhjen e duhur të shkaktarëve dhe motivuesve. Mos e bëni gabimin të zakonshëm në mesin e vajzave - agjërimin dhe stërvitjet brutale për të humbur 3-5 kg brenda vetëm disa ditësh. Puna në gjendjen e trupit do të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit dhe në shmangien e prishjeve.

Prisni planin tuaj të humbjes së peshës në faza. Nëse dëshironi të humbni 15 kg, humbja e njërit nuk do të jetë e lumtur, por duke ndarë një rrugë të gjatë dhe të vështirë në pjesë të shkurtra, ju mund të shijoni arritjen e çdo qëllimi të ndërmjetëm. Kjo qasje motivon dhe disiplinon.

Rrobat e vajzës u bënë të shkëlqyera pas një dobësimi të shpejtë të peshës

Për humbje peshe, përmbaheni rregullave të mëposhtme:

 • fle si duhet për 7-8 orë: për shkak të mungesës së gjumit, trupi "kërkon" të rrisë nivelin e glukozës në gjak, rritet oreksi dhe është e vështirë të mbahet nga ëmbëlsirat dhe ushqimet me kalori të mëdha, dhe hormonet e prodhuara gjatë gjumit ndihmojnë për të humbur peshë në mënyrë më efektive;
 • rrisni nivelin e aktivitetit fizik: shtoni sporte në rutinën tuaj të përditshme, ecni më shumë në ajër të pastër - kjo do të djegë kalori shtesë dhe do të shpërqendrojë mendimin për ushqimin;
 • rishikoni zakonet tuaja: për të humbur peshë, hiqni dorë nga ajo që është me të vërtetë e dëmshme - ndaloni pirjen e alkoolit "për kompaninë", lë pirjen e duhanit, gradualisht hiqni qafe ushqimet e padëshiruara në frigorifer;
 • kaloni në ushqimin e duhur (i pasur me mikro dhe makroelementë, vitamina, me një raport optimal të proteinave, yndyrnave dhe karbohidrateve) - shkalla e humbjes së peshës, dhe humori, dhe shëndeti varet nga kjo.

Gjëja kryesore në humbjen e peshës në shtëpi është një rishikim i dietës, sepse në shumicën e rasteve është ai që përcakton nëse po humbasim peshë në shtëpi apo anasjelltas.

Ushqimi i shëndetshëm dhe aktiviteti fizik - rregullat themelore për humbjen e peshës

Ne bëjmë dietën e duhur

Rregulli kryesor dhe, në fakt, i vetmi i humbjes së peshës është të harxhoni më shumë kalori sesa merrni. Nuk do të jetë e mundur të anashkalohet, por ju mund të "fitoni" sasinë e kërkuar të energjisë në mënyra të ndryshme - për të ngrënë mirë ose "të uleni në hikërror". Ushqimi nuk është një proces mekanik. Ju nuk mund ta ktheni ushqimin në një grup kalorish pa shije - prishjet do të jenë të pashmangshme, madje edhe kilet e humbura nuk do të sjellin një ndjenjë lumturie. Dieta e saktë është baza për humbje peshe efektive, të shëndetshme, e cila do ta çojë jetën në një nivel cilësisht të ri.

Llogaritës të shumtë në internet ju ndihmojnë të llogaritni numrin e kalorive që ju duhen për të humbur peshë. Kufizimi klasik i dietës ditore për humbje peshe është nga 1200 kcal në 1500 kcal. Numri i saktë i kalorive varet nga niveli i stërvitjes, mënyra e jetesës, mosha dhe faktorë të tjerë. Duhet të jetë mbi 1000 kcal në ditë, në mënyrë që të mos ketë dëm për shëndetin dhe akumulimin e yndyrës në trup "në rezervë".

Vajza humbi peshë në dietën e duhur

Ushqimi duhet të merret në mënyrë që të mos përjetoni një ndjenjë akute të urisë gjatë ditës. Për ta bërë këtë, dieta ndahet në pjesë deri në 4-6 në ditë me dy deri në tre orë pushime. Orari standard është si më poshtë:

 • mëngjes - është i pranishëm në çdo dietë efektive, energjizon ditën dhe duhet të përfshijë karbohidrate dhe proteina;
 • rostiçeri i parë - një grusht arra, fruta, manaferra, kos dhe ushqime të tjera për 100-200 kalori do t'ju ndihmojë të "duroni" deri në kohën e drekës dhe të mos hani tepër;
 • drekë - një vakt i plotë me një BJU të ekuilibruar dhe një sasi të mjaftueshme të karbohidrateve (gjysma e parë e ditës duhet të përbëjë pjesën më të madhe të sasisë së tyre totale);
 • meze të lehtë pasdite - një vakt i ngjashëm me një meze të lehtë gjatë ditës;
 • darka - ushqyese, por jo e rëndë, me një mbizotërim të proteinave.

Raporti standard i BJU është 30-45% proteina, 40-50% karbohidrate dhe 10-20% yndyrna. Bëni kujdes me këtë të fundit: këto janë ushqimet më kalorike të mundshme, por nuk mund ta zvogëloni sasinë e vajit të ullirit, arrave, avokados dhe ushqimeve të tjera të shëndetshme në më pak se 10-15%. Kjo do të çojë në përçarje hormonale, rënie të flokëve, thonj të brishtë, dispepsi dhe funksionim normal të trurit. Për shkak të ngadalësimit të metabolizmit, lëkura do të bëhet më pak elastike, do të duket më e vjetër se sa është në të vërtetë. Nutricionistët kanë rishikuar qëndrimet negative ndaj yndyrnave dhe kanë njohur përfitimet dhe domosdoshmërinë e tyre.

Muesli për një meze të lehtë

Cfare mund te hani

"Rregulli i artë" i PP është të hani në mënyrë që të humbni peshë. Gjendja e lëkurës, flokëve, thonjve është gjithashtu e rëndësishme për vajzat - cilësia e ushqimit, numri i lëndëve ushqyese ndikojnë drejtpërdrejt në to. Dieta e duhur për humbje peshe efektive duhet të jetë ushqimi me shumë proteina - shpezë të dobëta, peshk, vezë, bishtajore dhe tofu (sidomos këto të fundit kërkohen nga vegjetarianët). Karbohidratet duhet të jenë komplekse - këto janë makarona të bëra nga gruri i fortë, drithëra (oriz, bulgur, hikërror, bollgur, dhe kështu me radhë), bukë me drithëra. E njëjta kategori përfshin perime dhe fruta të detyrueshme - çdo, ju vetëm duhet të kufizoni konsumin e rrushit, banane dhe ushqime të tjera me shumë kalori.

Sallatë perimesh në dietën e një vajze me peshë të humbur

Ju nuk mund të refuzoni erëza, erëza dhe kripë - ato pasurojnë shijen e ushqimeve dhe stimulojnë metabolizmin, në veçanti kanellën, xhenxhefilin, specin, etj. Një dietë e pranueshme për një vajzë të plotë, por duke humbur peshë përbëhet nga:

 • mëngjes të shëndetshëm - drithëra, omëleta nga të bardhat e vezëve, gjizë, sanduiçe në bukën e drithërave;
 • mish i zier me perime, peshk dhe shpendë - i pjekur, i zier ose i gatuar në avull;
 • sallata perimesh me salcë kos natyral me pak yndyrë, një sasi e vogël vaj ulliri;
 • supave në lëngje të lehta - mish pule, perime;
 • fruta, manaferra, arra, fruta të thata, ëmbëlsira të lehta (për shembull, pa vaj, miell).
Essertmbëlsirë frutash në menunë ushqyese

Të zënë me punët e shtëpisë, punë, përkujdesje për fëmijë të vegjël, vajzat shpesh nuk mund t'i kushtojnë vëmendje të mjaftueshme hartimit të një diete dhe gatimit të një shumëllojshmërie pjatash për çdo ditë. Ju mund të bëni përgatitje për një javë - ngrirja e supave, prerja e perimeve për sallata për disa ditë. Nëse kjo është e papërshtatshme ose e vështirë, duhet t'i kushtoni vëmendje grupeve të gatshme të vakteve për humbje peshe. Ata marrin parasysh bilancin e BJU paraprakisht, llogarisin numrin e kalorive, mjaftueshëm vitamina dhe mikroelemente. Racionet javore të gatshme bëhen nga një larmi produktesh, kështu që PP nuk "mërzitet".

Peshku i pjekur me perime është një mundësi e shkëlqyeshme e drekës për humbjen e peshës

Çfarë nuk mund të hani

Ushqim junk - ushqime që duhet të hiqen plotësisht nga dieta ose të kufizohen dhe kontrollohen rreptësisht. Kategoria e parë përfshin salcice industriale, ushqim të shpejtë me një bollëk yndyrnash të rafinuara dhe sheqer "të zbrazët". Ato janë të larta në kalori dhe të pashëndetshme - madje ka edhe kancerogjenë midis këtyre ushqimeve.

Shtë e nevojshme të kontrollohet konsumi i ushqimeve me një indeks të lartë glicemik. Ata kanë shumë kalori më vete, dhe gjithashtu pengojnë procesin e humbjes së peshës. Kjo është:

 • djathë dhe produkte qumështi me një përmbajtje të lartë yndyre - konsumi i tyre duhet të jetë i kufizuar në mënyrë që të mos "hanë anët";
 • ëmbëlsirat me një sasi të shtuar sheqeri - ëmbëlsira industriale, ëmbëlsira, biskota etj.
 • yndyrnat - gjalpi, farat, arrat, avokadot duhet të jenë të pranishme në dietë, por në sasi të vogla;
 • turshi që mbajnë lëng në trup, mish të kuq të yndyrshëm, etj.
Gjoks pule me perime në menunë e ushqimit të shëndetshëm

Teknika të shpejta të humbjes së peshës pa bërë dietë

Përveç ushqimit të duhur, teknikat kozmetike përdoren për të zvogëluar vëllimin e trupit dhe për të humbur peshë për shkak të ndikimeve të jashtme dhe të brendshme në trup. Midis tyre ka metoda efektive, por shumë janë të padobishme dhe, në disa raste, të rrezikshme.

Trajtimet SPA: lëvore dhe mbështjellëse

Trajtimet SPA për humbjen e peshës kanë për qëllim largimin e lëngjeve nga indet, rritjen e elasticitetit dhe tonit të lëkurës. Si rezultat, figura duket e tonifikuar, konturet e saj janë përcaktuar më qartë, lëkura bëhet më e butë. Për humbje peshe, lëvozhgat / pastrimet dhe mbështjellësit bazuar në përbërës aktivë janë të dobishëm.

Trajtimet SPA holluese

Pastrimi me kripë ndihmon në largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, dhe kafeja aktivizon proceset metabolike. Lëvozhgat me pëlhura larëse të ngurta loofah ose furçat me fijet e kaktusit gjithashtu sigurojnë kullimin, stimulojnë qarkullimin e gjakut në muskuj, gjë që zvogëlon shfaqjen e celulitit.

Kur mbështjellni, një përbërje me përbërës aktivë aplikohet në lëkurë, trupi mbështillet me një çarçaf ose peshqir dhe mbahet për një kohë të caktuar që substancat të hyjnë në fuqi. Përbërja e përzierjes varet nga qëllimet e ndjekura:

 • vajrat ushqejnë, lagështojnë dhe tonifikojnë lëkurën e trupit dhe fytyrës;
 • alga deti dhe kripa zvogëlojnë vëllimin e trupit, ju ndihmojnë të humbni peshë;
 • kafe, mjaltë, pluhur kakao, argjila e thatë pastrojnë lëkurën, tonifikojnë dhe forcojnë atë;
 • vajrat thelbësorë rrisin efektin e formulimeve dhe japin një efekt aromaterapie.
Procedura SPA

Procedurat kozmetike

Trajtimet spa plotësohen me masazhe dhe trajtime kozmetike. Efekti më i madh do të jepet nga ndërhyrja profesionale (kullimi limfatik, endermologjia LPG, terapia me ozon, etj. ), Por ekziston një mundësi për të marrë një rezultat "të prekshëm" në shtëpi. Masazhi i zonave problematike me mjaltë të lëngshëm nxit humbjen e peshës - zvogëlon dukshmërinë e strijave, parandalon zhvillimin e celulitit, rrit qarkullimin e gjakut në qelizat e epidermës. Kremrat dhe vajrat ushqyes janë të dobishëm për kujdes, gjë që do të parandalojë rënien e lëkurës gjatë humbjes së peshës.

Përgatitjet e farmacisë

Barnat e shitura në barnatore ndahen në dy lloje - për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm. E dyta janë copëza dobësimi, kremëra kundër celulitit, përbërje termike dhe mjete të tjera të "efektivitetit të paprovuar". Droga për përdorim të brendshëm shpesh është e rrezikshme - ato shkaktojnë çekuilibër hormonal, depresionin e sistemit nervor qendror dhe çojnë në një çrregullim të ngrënies. Shtesat dietike merren vetëm pas konsultës me një dietolog. Kjo përfshin bllokues të kalorive, anorektikë, shtypës të oreksit, laksativë dhe diuretikë.

Droga dobësuese

Kafe, çaj dhe kokteje

Regjimi i pirjes është shumë i rëndësishëm për humbjen e peshës. Përveç 1. 5-2 litra ujë të detyrueshëm të pastër, duhet të pini pije të tjera. Djegia e dhjamit nxitet nga çajrat oolong, pu-erh, hibiscus, jeshile dhe çajrat. Ato forcojnë sistemin imunitar, përshpejtojnë metabolizmin dhe nxisin djegien e dhjamit. Infuzionet bimore nuk duhet të abuzohen: ato përmbajnë substanca natyrore që ndikojnë në trup dhe duhet të kontrollohet.

Kafeja përshpejton metabolizmin, shurdhon oreksin. Për shkak të efektit të tij diuretik, lëngu i tepërt excretohet nga trupi. Kafeja jeshile, e cila është e pasur me acid klorogjenik, gjithashtu mund të ju ndihmojë të humbni peshë dhe të rrisni efektet e stërvitjes. Koktejet me lëng të bazuar në ananas, limon, shalqi me shtimin e xhenxhefilit, rozmarinës ose shafran i Indisë janë të dobishme për humbjen e peshës.

Kokteje për humbje peshe

Mjetet juridike popullore

Ndër mjetet juridike popullore që ndihmojnë në humbjen e peshës në mënyrë të sigurt, ekzistojnë:

 • lëngu i thuprës, i cili zvogëlon barkun për shkak të një efekti të butë laksativ;
 • pelte bollgur - përmirëson peristaltikën, është e pasur me vitamina;
 • lëng lakre - nëse keni probleme me stomakun, ai përzihet me të tjerët (panxhari, karota);
 • infuzion i kantarionit, blirit, gjetheve të qershisë etj.
Vajzë më e hollë pas lindjes

Ushtrime të Ushtrimeve në Shtëpi

Me nivelin e duhur të vetë-disiplinës dhe në shtëpi, është e lehtë të organizosh stërvitje të rregullta. Për humbjen e peshës, mjafton të kushtoni 20-30 minuta aktivitet fizik në ditë. Nëse keni nevojë për motivim, praktikoni me udhëzime video nga yjet e fitnesit ose CrossFit - ata, nga rruga, tregojnë në detaje se si t'i bëni ushtrimet në mënyrë korrekte.

Për shtëpinë, dërrasat klasike dhe anësore janë më të përshtatshme me një rritje graduale të kohës së qëndrimit. Ngarkesa statike djeg paund shtesë jo më keq sesa dinamika. Squats dhe dreka, push-ups, kthesa, ashensorë bagazhi, dhe ushtrime të tjera ab janë gjithashtu të dobishme. Me kalimin e kohës, numri i qasjeve dhe ngarkesa rriten për shkak të peshës. Nuk është e nevojshme të blini shtangë dore për këtë, është e lejueshme të marrësh disa shishe me ujë.

Ushtroni Dërrasë anësore për humbjen e peshës

Ushtrime hollimi në palestër

Nëse motivimi për stërvitje në shtëpi nuk është i mjaftueshëm, ose nuk ju pëlqen të ushtroni vetëm, do të duhet të "shkoni në palestër". Humbja e peshës vetëm në një zonë "problemi" nuk do të funksionojë - ushtrimet duhet të zgjidhen në mënyrë që në çdo orë mësimi të punojë një pjesë të caktuar të trupit. Bëni një orar dhe qëndroni në të.

Vajza shkon për sport për të mbajtur trupin e saj në formë të mirë

Ushtrime për barkun

Për humbjen e peshës, përdredhja është efektive - në një imitues blloku me një peshë që instruktori do të marrë, dhe këmbët e kundërta, të varura, kthesat anësore me shtangë dore. Makinat e vozitjes dhe ableatuesit ngarkojnë muskujt e barkut dhe formojnë abs.

Stërvitje në bel

E gjithë përdredhja dhe ngritja e njëjtë e këmbëve në varje do të ndihmojë për ta bërë belin të hollë. Ato formojnë një kurbë të bukur anësore dhe forcojnë shumë muskuj në të njëjtën kohë. Shtoni atyre një pistë bust dhe një stol për shtypje dhe ngritje këmbësh.

Ushtroni për një bel të hollë

Ushtrime për këmbët dhe ijet

Një ushtrim themelor për ijet, glutet dhe këmbët është mbledhja e shiritave me peshë ose bosh. Mbajini këmbët në gjerësinë e shpatullave dhe mbani shpinën drejt. Helpfulshtë gjithashtu e dobishme të alternohen dhe të kombinohen:

 • plie dhe demi-plie - mbledhje "baleti" me gishta të përhapur;
 • sumo squats me një ngarkesë - ndryshe nga plie, mollaqe janë hedhur prapa;
 • goditje dhe dreka me shtangë dore;
 • Tërheqje "e vdekur" me pesha të ulëta;
 • kaçurrelat e këmbëve në trajnerët e hipit, hapat mbi një platformë hapi, etj.

Nëse nuk ju pëlqejnë pajisjet e stërvitjes, bëjeni sportin që ju përshtatet - joga, vallëzim, not, tai-bo, karate, vrapim, balet ose crossfit. Gjëja kryesore është ushtrimi i rregullt.

Vajzë fizikale atletike me trap

Mënyra më e shpejtë për të humbur peshë në shtëpi

Zgjedhja e metodave me shpejtësi të lartë të humbjes së peshës, nuk mund të mbështeteni vetëm në to, përndryshe nuk do të ketë asgjë tjetër përveç dëmtimit të shëndetit. Për të humbur një kile përpara një ngjarje të rëndësishme, mund të caktoni një "ditë agjërimi" duke kombinuar një dietë të reduktuar me masazh dhe ushtrime fizike. Ju nuk mund të vdisni nga uria për një kohë të gjatë, por një agjërim i përditshëm do t'ju shpëtojë nga ushqimi i tepërt në traktin gastrointestinal, vizualisht "heq" stomakun dhe jep një ndjenjë lehtësie. Mënyra më efektive dhe më e shpejtë për të humbur peshë në shtëpi është kalimi në një dietë të duhur dhe të ekuilibruar.

Humbja e peshës falë ditës së agjërimit

Sistemi i dobësimit 5 kg në javë

Për të humbur deri në 5 kg në javë, ju duhet një qasje e integruar. Duhet të bazohet në ushqimin e duhur dhe të përfshijë aktivitetin e duhur fizik, kujdes shtesë për lëkurën dhe shmangien e zakoneve të shëndetshme të të ngrënit.