Humbni peshë shpejt dhe në mënyrë efektive: menuja e dietës tuaj të preferuar për 7 ditë

Pothuajse çdo vajzë ëndërron të humbasë peshë shpejt, veçanërisht para një ngjarje të rëndësishme. Në këtë rast, dieta juaj e preferuar do të ndihmojë shumë. Sidoqoftë, ajo ka veti negative. Ne do t'ju tregojmë se si të humbni peshë në një kohë të shkurtër dhe si ta mbani rezultatin e marrë.

Vajza bën një plan diete për humbjen e peshës sipas parimeve të dietës së saj të preferuar

Dieta "e preferuar" është shumë e popullarizuar tek vajzat që duan të humbin peshë në një kohë të shkurtër. Për shtatë ditë hani sipas një sistemi të veçantë: ditët e pirjes alternojnë me ditët e perimeve dhe frutave. Parimi i funksionimit të një diete të tillë është që çdo ditë është duke u shkarkuar, por në të njëjtën kohë nuk keni nevojë të hani ushqim monoton, të cilin pas disa ditësh as nuk doni ta shihni.

Çdo ditë, ato ushqime që kemi ngrënë për një kohë të gjatë hiqen nga trupi. Si rregull, është e vështirë të tretet ushqimi. Për shkak të alternimit të vakteve të lehta, depozitat e yndyrës digjen më shpejt. Mos harroni për stërvitjen, e cila do të ndihmojë në përshpejtimin e procesit të humbjes së peshës.

Dieta juaj e preferuar lejohet të përsëritet jo më shumë se tre herë në vit, por nutricionistët këmbëngulin në një gjë. Kështu që ju nuk do të dëmtoni trupin tuaj dhe do të mbani shëndetin tuaj.

Rregullat e dietës (gjatë ditës)

Një grup produktesh të dobishme të përfshira në dietën e dietës E preferuar
 1. E para është pirja. Lejohen vetëm lëngjet. Mos u shqetësoni, nuk do të duhet të uleni vetëm në ujë: mund të përdorni kos, kefir, qumësht të pjekur të fermentuar, supë të lehtë dhe në çdo sasi.
 2. E dyta është perime. Ju mund të përballoni të hani çfarëdo perime që ju pëlqen - gjithashtu të pakufizuar.
 3. E treta është pirja. Në këtë ditë, përsëritni gjithçka njësoj si në të parën. Por ju mund ta diversifikoni disi dietën: për shembull, gatuani një supë të lehtë me perime dhe ndani atë në disa pritje.
 4. E katërta është me shije frute. Por tani mund ta përkëdhelni pak veten, sepse shumë fruta mund të zëvendësojnë ëmbëlsirat e adhuruara. Sidoqoftë, nuk duhet të abuzoni dhe ushqimet me kalori të lartë duhet të hidhen. Eliminoni bananet dhe rrushin dhe zgjidhni ananas ose grejpfrut, të cilat mund të ndihmojnë në djegien e yndyrës.
 5. E pesta është proteina. Për dashamirët e pjatave të mishit dhe peshkut, kjo ditë do të jetë një festë për barkun.
 6. E gjashta është duke pirë. Siç mund ta keni vënë re, dieta "E preferuar" përfshin më shumë ditë për të pirë, të cilat janë shumë të mira për të ndihmuar në pastrimin e trupit. Mos harroni për ujin e thjeshtë që duhet të pini çdo ditë, edhe nëse nuk jeni duke humbur peshë.
 7. E shtata është një dietë e ekuilibruar. Faza përfundimtare në humbjen e peshës e bën të lehtë plotësimin e dietës. Në këtë ditë, ju mund të hani fruta, perime dhe supë të lehta me perime ose gjoks pule të zier ose peshk.

Një menu e detajuar e dietës tuaj të preferuar për 7 ditë

Menyja e preferuar e dietës për ditën

Ju mund të zgjidhni produkte sipas shijes tuaj dhe shijeve gastronomike. Gjëja kryesore është t'i përmbahen rregullave themelore.

Dita e parë:

 • Mëngjesi: një gotë kefir, çaj pa sheqer.
 • Dreka: supë pule, një gotë lëng portokalli.
 • Darka: një gotë qumësht të pjekur të fermentuar (mundësisht pa yndyrë).

Dita e dyte:

 • Mëngjesi: dy domate, çaj.
 • Dreka: supë me perime.
 • Darka: lakër e zier.

Dita e trete:

 • Mëngjesi: qumësht i pjekur i fermentuar, çaj pa sheqer.
 • Dreka: supë pule.
 • Darka: një gotë kefir.

Dita e katërt:

 • Mëngjesi: mollë, çaj pa sheqer.
 • Dreka: mandarinë, pak kumbulla.
 • Darka: ananas, manaferrat (mjedrat, boronicat), çaj pa sheqer.

Dita e pestë:

 • Mëngjesi: kos me pak yndyrë ose gjizë, kafe e zezë pa sheqer.
 • Dreka: gjoks pule i pjekur ose peshk (merluc, sondë).
 • Darka: një copë djathë, gjizë, çaj pa sheqer.

Dita e Gjashtë:

 • Mëngjesi: një gotë qumësht të pjekur të fermentuar, kafe pa sheqer.
 • Dreka: supë me perime ose pulë.
 • Darka: një gotë kefir.

Dita e Shtatë:

 • Mëngjesi: vezë të ziera, çaj pa sheqer.
 • Dreka: supë me perime ose pulë.
 • Darka: gjoks ose peshk i pjekur (kunj, mentai).

rezultatet

Një dietë me kalori të ulët në dietën E preferuar, e shoqëruar me stërvitje, do t'ju ndihmojë të humbni peshë në mënyrë efektive

Shumë vajza flasin pozitivisht për dietën, sepse në vetëm një javë mund të humbni 5-7 kilogramë. Shtë e rëndësishme të qëndroni jashtë për një ditë, sepse do të jetë e vështirë të braktisni menjëherë pjatat e zakonshme, veçanërisht pasi do t'ju duhet të uleni praktikisht në ujë për 24 orë. Ditët në vijim do të jenë më të lehta, por edhe këtu presin disa ndjesi të pakëndshme. Për shembull, në ditët e pirjes mund të ketë uri dhe nauze të rëndë, dhe në ditët e frutave, urth.

Vlen të kujtohet se çdo dietë e shpejtë dhe e përkohshme nuk është opsioni më i mirë për trupin. Një rënie e konsiderueshme e marrjes së kalorive dhe çekuilibër mund të përkeqësojë çdo sëmundje kronike që keni. Përveç kësaj, mjekët thonë se një humbje e tillë e peshës konsiderohet agjërim i vërtetë. Pas tij, proceset metabolike në trup ngadalësohen dhe masa e muskujve humbet.

Dieta "e preferuar" nuk është e përshtatshme për njerëzit me peshë të madhe të tepërt - sheqeri në gjak mund të bjerë ndjeshëm, gjë që nuk do të jetë aspak e dobishme. Ata gjithashtu mund të kenë mungesë energjie, nervozizëm, përgjumje, keqtrajtim, dhimbje koke dhe madje edhe të fikët.

Duhet mbajtur mend se kjo mënyrë e humbjes së peshës është vetëm e përkohshme: kilogramët e urryer do të largohen, por sapo të ktheheni në mënyrën tuaj të zakonshme të jetës, ata menjëherë do të kthehen, dhe nganjëherë edhe më shumë sesa ishte më parë. Ndërsa kaloritë tuaja zvogëlohen, ju gjithashtu do të vuani nga mungesa e vitaminave, të cilat mund të çojnë në probleme serioze shëndetësore. Para se të filloni të humbni peshë, mendoni për pasojat. Bettershtë më mirë të konsultoheni me një specialist i cili do të hartojë një dietë për ju në përputhje me ushqimin e duhur. Mos harroni për stërvitjen.

Dalja nga dieta dhe menyja për ushqimin e duhur

Ushqim për të dalë nga dieta juaj e preferuar

Humbja e peshës së tepërt është, natyrisht, e mirë, por ju duhet ta bëni atë me mençuri. Gjëja më e rëndësishme është të dilni nga humbja e peshës në mënyrë korrekte. Sapo të vijë java e re, mos mendoni se mund të hidheni në ushqime jo të shëndetshme, por të shijshme. Brenda shtatë ditëve, trupi po rindërtohej në një regjim të ri. Ai ishte tashmë nën stres, dhe nëse papritmas fillon të hajë ushqimin e tij të zakonshëm, do ta çonte plotësisht në një qoshe. Për të konsoliduar rezultatin e marrë dhe për ta përmirësuar atë, duhet të kufizoni pak përmbajtjen kalorike të dietës tuaj të zakonshme gjatë muajit tjetër.

Të hënën mund të përballoni ushqimet e mëposhtme

 • Mëngjesi: qull hikërror në ujë 6-9 lugë gjelle. lugë në formë të përfunduar (me një peshë trupore 60-65 kg-6. 5 lugë, 70-80 kg-7-8 lugë, 90-100 kg-9 lugë

 • 1. 5-2. 5 lugë gjalpë 82. 5% yndyrë; 1-3 vezë në çdo formë (të ziera, të ziera, të skuqura). Çdo frut tjetër përveç rrushit dhe pjeprit. Çaj ose kafe të zezë

 • Pushim 5 orë

 • Dreka: harengë pak e kripur (ose skumbri pak e kripur ose e gatuar në avull) - 110-130 g, në varësi të peshës së trupit tuaj. Supë - pure brokoli (pa miell, pa krem) - 130-200 g, në varësi të peshës trupore. Sallatë me alga 110-170 g në varësi të peshës trupore + 1-1. 5 lugë vaj fara liri. 30-50 g arra pishe, 1 mandarinë, çaj kamomili

 • Darka: fileto hake e avulluar (110-130 g). Zierja e perimeve (kungull i njomë, rrënjë selino, rrënjë majdanozi) - 130-170 g, në varësi të peshës së trupit + 1 lugë gjelle. një lugë vaj mustardë.

E martë

 • Mëngjesi: qull mel në ujë (6-9 lugë) + 1-1. 5 lugë. gjalpë, 30 g djathë të fortë, 1 hurmë, kafe të zezë

 • Dreka: fileto pule, e gatuar në çdo mënyrë (e avulluar, e zier, e pjekur, e zier) 110-130 g. Supë lakre me supë perimesh 130-180 g. Sallatë nga kërcell selino, karrota, mollë 130-170 g. + 1 -1. 5 lugë gjellelugë vaji të farës së kungullit. 30-50 g arra. Zierje e trëndafilit

 • Darka: kotele të merlucit të avulluar 110-130 g. Sallatë me kastravec, piper dhe domate 140-170 g. + 1 lugë gjelle. lugë vaj misri.

E mërkurë

 • Mëngjesi: oriz kafe mbi ujë 6-9 lugë gjelle. lugë + 1-1, 5 lugë gjalpë. 110-130 g paste mëlçie. 1 grejpfrut. Çaj.

 • Dreka: 110-130 gr. Merak viçi. Kungull i njomë i pjekur në skarë (ose i zier)-140-170 g Sallatë lakër turshi-130-150 g. Ju mund të shtoni 1-1. 5 lugë sallatë. lvaj ulliri, 1 mollë. Lëng boronicë pa sheqer.

 • Darka: supë me thjerrëza - 120-150 g. Zierje piper, patëllxhan, kungull i njomë. + 1 dhjetor- 1 lugë gjellelvaj rapese

E enjte

 • Mëngjesi: qull misri në ujë 6-9 lugë gjelle. lgati + 1-1, 5 lugë. gjalpë. 1-3 vezë në çdo formë, 1 hurmë. Kafe e zezë

 • Dreka: 110-130 g. Kotele gjeldeti të avulluar. Supë me spinaq 130-170 g. Sallatë me barëra dhe perime (marule, majdanoz, kopër, cilantro, selino) + 1-1. 5 lugë gjelle. lvaj embrioni gruri, 30-50 g. fara kungulli, 1 kivi. Pije frutash lingonberry pa sheqer.

 • Darka: kallamar 110-130 g në formë të zier, të zier. Lakra e zier - 130-170 g + 1 dhjetor. - 1 lugë gjellelvaj susami.

E premte

 • Mëngjesi: bollgur me kokërr në ujë 6-9 lugë gjelle. lgati + 1-1, 5 lugë. gjalpë. 110-130 g Kotele gjeldeti me avull, 1 shegë. Çaj nenexhiku

 • Dreka: 110-130 g salmon të avulluar (salmon i ngushtë, salmon rozë, salmon coho, salmon sockeye). Supë-pure e kampionëve pa krem dhe miell 110-160 g. Sallatë nga alga deti 130-170 g. + 1-1. 5 lugë gjelle. lvaj kërpi, 30-50 g. lajthi. Sally e lulëzuar

 • Darka: 110-130 g. Kotele pule të avulluara. 130-170 g. Pure kungulli + 1 dhjetor. - 1 lugë gjellelvaji i farës së kungullit.

E shtune

 • Mëngjesi: makarona gruri të fortë 6-9 lugë gjelle. lgati. 30 g djathë të fortë, 1-1, 5 lugë. gjalpë. Banane. Kafe pa sheqer

 • Dreka: 110-130 gram gjuhë. Borsch me supë perimesh 140-180 g Sallatë me lakër të freskët me tranguj dhe barishte-130-170 g. + 1-1. 5 lugë gjelle. lvaj luledielli, 30-50 g bajame, 1 mandarinë. Çaj me balsam limoni.

 • Darka: fasule të ziera - 110-130 g Sallatë Kohlrabi - 130-160 g + 1 dhjetor. - 1 lugë gjellelvaj liri.

Të dielën

 • Mëngjesi: një omëletë prej 2-3 vezësh me kungull dhe djathë 150-170 g Sallatë me avokado, kastravec dhe zarzavate + 1 lugë gjelle. lvaj arre, 1 portokall. Çaj

 • Dreka: biftek viçi 90-110 g. Kungull i njomë i pjekur në skarë 110-130 g. 120-130 g. Sallatë asparagus + 1-1. 5 lugë gjelle. lvaj luledielli, 30 g arra. Çaj.

 • Darka: 110-130 g purtekë të avulluar. Pancakes me kungull i njomë (100 g) + 50 g sallatë.

Kjo vazhdimësi e dietës do t'ju lejojë të përshtateni me ushqimin e duhur. Kjo dietë është e dobishme në atë që është e balancuar sipas BJU. Ju nuk do të ndiheni të uritur dhe trupi do të marrë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme.