Dietë japoneze

Dieta japoneze mega-efektive, shumë kanë dëgjuar për të. Por imagjinata tërheq një pjatë me oriz të ligët, dhe diku në distancë një geisha e hollë e bukurisë buzëqesh. Unë mund të gëzohem, ju nuk keni pse të përtypni një oriz, lejohen edhe ushqime të tjera pa dietë. Ju mund të humbni peshë të shijshme dhe të kënaqshme në "gruan japoneze".

Ushqimi i zakonshëm i banorëve të lindjes së diellit

Para se të flasim për dietën japoneze, le të hedhim një vështrim më të afërt në vend dhe njerëzit e tij.

Fakte kurioze për japonezët:

 • Menyja javore japoneze përbëhet nga mbi 100 produkte.
 • Për mëngjes, ata hanë supë me peshk, oriz ose perime, soje, alga deti.
 • Shkopinjtë japonezë ndihmojnë në ngadalësimin e procesit të marrjes së ushqimit. Përtypja është e plotë. Ngopja vjen shpejt.
 • Japonezët gatuajnë shumë nga alga deti: sallata, supa, pjata anësore. Më të përdorurat prej tyre janë nori, leshterikë, akame, kombu.
 • Menyja e drekës përbëhet nga: oriz kerri, fier, vezë të skuqur, bambu, ushqim deti, perime në brumë, çaj jeshil.
 • Në Japoni, produktet sezonale preferohen. Ata janë më të shëndetshëm, më ushqyes, më të freskët.
 • Për darkë, ata shërbejnë supë miso, alga deti, sallatë, oriz me përzierje të tharë, peshk të kuq, perime të ziera, çaj jeshil.
 • Sipas statistikave, japonezët hanë më shumë peshk, oriz dhe soje.

Interesante, apo jo? Por mos supozoni se dieta japoneze do të bazohet në një dietë të tillë. Ajo është shumë më e thellë dhe miraton parimet e të ushqyerit, por jo vetë produktet. Le të hedhim një vështrim më të afërt.

Ushqim dietë japonez për të humbur peshë

Cila është dieta japoneze

Sistemi ushqyes për dietën japoneze bazohet në konsumin e ushqimeve proteinike me kalori të ulët, me një përmbajtje minimale të kripës:

 • Kur ha ushqim me kalori të ulët, trupi detyrohet të aktivizojë rezervat e veta.
 • Shumë energji shpenzohet për tretjen e produkteve të proteinave, e cila shërben për të djegur dhjamin.
 • Kur proteina sintetizohet në trup, gjenerimi i nxehtësisë rritet. Kjo e fundit përshpejton metabolizmin dhe, si rezultat, humbjen e peshës.
 • Kufizimi i kripës ndihmon për të mos mbajtur lëngun në trup, për të eleminuar edemën dhe për të normalizuar presionin e gjakut.

Një ushqim i tillë është i mundur për njerëzit e çdo kategorie peshe. Kohëzgjatja e dietës varet nga qëllimet dhe lloji i saj.

Kohëzgjatja e dietës

Pesha e tepërt Kohëzgjatja
4-5 kg 7 dite
10-15 kg 14 ditë

Me shëndet të mirë dhe mungesë të kundërindikacioneve, mund ta zgjasni dietën deri në 1 muaj. Kjo sugjeron që yndyrnat dhe karbohidratet janë ende të pranishme në sasi të vogla në dietën japoneze.

Produkte të lejuara dhe të ndaluara

Tabela më poshtë do t'ju ndihmojë të krijoni menunë e duhur, racionale.

Kategoria e produkteve Lejohet E ndaluar
Mish Mish lope, pulë Mish derri, qengji
Nje peshk Pollock, shalqi, bardh i kaltër, merluc, purtek, hajvan, trofta, hake, fyell Salmoni, skumbri, harengë, halibut, buburrec, ngjala, lampri
Drithërat Oriz Te gjitha te tjerat
Perimet Lakër, panxhar, rrepkë, tranguj, domate, speca, kungull i njomë, karrota Patate, misër
Produkte buke Bukë krunde me kokërr të plotë Bukë, ëmbëlsira, ëmbëlsira
Gjalpë Çdo perime -
Frutat Portokall, dardha, mollë, grejpfrut, kivi, ananas, shegë, limon Rrush, mango, hurmë, banane (përjashtim nga dieta me banane mono)
Pije Kafe natyrale pa qumësht dhe sheqer, çaj jeshil pa sheqer, por me qumësht, lëng domate pa kripë, qumësht pa yndyrë dhe kefir Alkooli dhe pijet e gazuara

Lista në tabelë mund të rregullohet. E gjitha varet nga lloji i dietës që zgjidhni. Për shembull, Classic nuk parashikon përdorimin e orizit dhe bananeve. Por ato janë të pranishme në dietat mono.

Në mënyrë që të mos keni nevojë të shkoni në dyqan disa herë, këtu është një listë e ushqimeve për Dietën Klasike 7-ditore, të cilat mund t'i përgatitni paraprakisht.

Lista e ushqimeve për dietën klasike japoneze 7 ditore

Produkt Pesha
Viçi 1 kg
Pula 1 kg
Fileto peshku 2 Kg
Kungull i njomë 1 kg
Karrota 2 Kg
Lakër e bardhë 1. 5 KG
Perime (panxhar, rrepkë, tranguj, domate, speca zile) 1 kg
Kafe natyrale Pako prej 250 gr.
Çaj jeshil natyral Pako prej 250 gr.
Lëng domate 1 l
Kefir 2 l
Djathë i fortë 150 g
Frutat (portokall, dardha, mollë, kivi, ananas, shegë, grejpfrut) 5 Kg
Limon (për salcë sallate) 2 copë
Vaj perimesh 1 l
Bukë 4 gjera

Llojet e dietës japoneze

Dieta japoneze është e ndryshme. Ai nënkupton disa opsione që mund të ndryshojnë ndjeshëm nga njëri -tjetri.Ju mund të zgjidhni atë që i përshtatet preferencave tuaja të shijes.

Lloji i dietës Përshkrim
Klasike Ne e përshkruam këtë dietë më lart. Kohëzgjatja e tij është 2 javë. Karakterizohet nga një përmbajtje e lartë e proteinave, përmbajtje e ulët kalori dhe një minimum kripe.

Menuja përfshin: viçi, pulë, peshk, perime, fruta. Versionshtë në versionin Classic që asgjë nuk mund të ndryshohet dhe ju duhet të ndiqni në mënyrë rigoroze menunë. Pastaj mund të merrni rezultatin - minus 5-11 kg.

Pa kripë Ushqimi për 2 javë pa kripë. Rekomandohet të hani supë për drekë. Zëvendësoni kafen me çaj jeshil. Ulni konsumin e viçit, rrisni konsumin e perimeve dhe frutave. Duhet të pini të paktën 2 litra në ditë. ujë
Banane Shumë do ta pëlqejnë. Nuk është shumë e vështirë, por jep rezultatet e veta. Ajo u propozua për herë të parë nga japonezi Hiroshi Watanabe.

Thelbi i saj është të hani 1-2 banane në mëngjes dhe të pini një gotë ujë në temperaturën e dhomës. Dhe në mënyrë që të mos ketë një thërrime në gojën tuaj deri në darkë! Vazhdoni dietën derisa të arrini rezultatin e dëshiruar.

Ujë Menyja korrespondon me sistemin Klasik. Dallimi i vetëm është se në këtë version ekziston respektimi i rreptë i marrjes së ujit: gjysmë ore para drekës, mëngjesit dhe darkës, dhe pastaj 200 ml çdo orë. Në total, merren rreth 2 litra në ditë.
Oriz Ka dy opsione:
 • Së pari- shumë strikte, për 3-5 ditë. Quhet "Figura e Geishës". Me këtë opsion, ju humbni 1 kg çdo ditë. Menyja për çdo ditë nuk ndryshon: për mëngjes - çaj jeshil me qumësht 500 ml, për drekë - qull orizi 250 g, çaj jeshil me qumësht 250 ml, për darkë - njësoj si për drekë.
 • E dytatë ngjashme me atë klasike. Tre vakte në ditë, proteina maksimale, kripë minimale. Kohëzgjatja - një javë. Një menu më e detajuar për opsionin e dytë do të diskutohet më tej.

Nëse dëshironi të jeni të hollë si populli i Japonisë, zgjidhni cilindo opsion që është më afër jush. Nëse i përmbaheni rregullave, të gjitha do të japin rezultate.

2 opsione menuje

Pavarësisht nga speciet, dieta japoneze është e rreptë. Për të arritur rezultatin e dëshiruar, duhet të ndiqni në mënyrë rigoroze sistemin ushqyes. Ne do të hartojmë një menu për tre lloje të dietave: oriz, pa kripë dhe klasike.

Menu e dietës japoneze të orizit për 7 ditë

Dita 1

 • Mëngjesi: Një filxhan kafe e fortë (sheqeri dhe kremi nuk lejohen).
 • Dreka: vezë e zier fort - 2 copë. Sallatë me lakër të kalitur me vaj perimesh. Lëng domate pa kripë dhe sheqer - 1 lugë gjelle.
 • Darka: Peshk me pak yndyrë, i pjekur në skarë ose i zier.

Dita 2

 • Mëngjesi: Një filxhan kafe, croutons.
 • Dreka: Peshk i zier me lakër të zier për një pjatë anësore.
 • Darka: Një copë viçi i zier. Kefir pa yndyrë - 1 lugë gjelle.

Dita 3

 • Mëngjesi: filxhan kafe.
 • Dreka: Kungull i njomë i skuqur ose patëllxhan.
 • Darka: Sallatë me lakër me vezë, të kalitur me vaj perimesh. Viçi i zier ose i zier.

Dita 4

 • Mëngjesi: Një filxhan kafe. Krisur.
 • Dreka: Sallatë me karrota me vaj perimesh dhe lëng limoni. Veze e zier. Një fetë djathë me pak yndyrë.
 • Darka: Mollë jeshile - 1 e madhe ose 2 e vogla.

Dita 5

 • Mëngjesi: Sallatë me karrota, e kalitur me vaj vegjetal dhe lëng limoni.
 • Dreka: Peshk i pjekur ose i skuqur. Lëng domate pa kripë dhe sheqer - 1 lugë gjelle.
 • Darka: Mollë jeshile - 1 e madhe ose 2 e mesme.

Dita 6

 • Mëngjesi: filxhan kafe.
 • Dreka: Gjoks pule i zier - 0. 2-0. 3 kg. Sallatë me lakër.
 • Darka: vezë e zier butë - 2 copë. Sallatë me lakër me vaj perimesh.

Dita 7

 • Mëngjesi: Çaj jeshil - 1 lugë gjelle.
 • Dreka: Viçi i zier ose i zier. Molla është e gjelbër.
 • Darka: Darka në çdo ditë përveç ditës së 3 -të.

Menuja e dietës klasike japoneze për 13-14 ditë

Dita 1

 • Mëngjesi: Kafe e sapo gatuar (është e ndaluar të shtoni sheqer, krem, qumësht).
 • Dreka: 1-2 vezë të ziera fort, lakër të zier, të kalitur me pak vaj ulliri, një gotë lëng domate.
 • Darka: 150-200 gr. peshk i zier ose i avulluar.

Dita 2

 • Mëngjesi: filxhan kafe, dolli thekre.
 • Dreka: Lakra e zier, një fetë peshku.
 • Darka: Një fetë viçi me pak yndyrë (mundësisht e zier), një gotë 1. 5% kefir.

Dita 3

 • Mëngjesi: biskota Galette, kafe.
 • Dreka: Zierja e perimeve me kungull i njomë, patëllxhan, domate në vaj ulliri.
 • Darka: 2 vezë, 150-200 gr. gjoks viçi ose pule, sallatë me lakër të freskët.

Dita 4

 • Mëngjesi: Lëng portokalli i shtrydhur fllad, karrota të papërpunuara.
 • Dreka: Peshk i zier i zier ose i skuqur, lëng domate.
 • Darka: Fruta (përveç bananeve dhe rrushit).

Dita 5

 • Mëngjesi: Një filxhan kafe pa sheqer.
 • Dreka: Supë me perime të ligët, peshk të ligët.
 • Darka: Vezë 2 copë. , Karrota të papërpunuara të grira.

Dita 6

 • Mëngjesi: Lëng portokalli dhe karrote të shtrydhur fllad.
 • Dreka: Gjoks pule i zier deri në 200 gr. , Sallatë me karota dhe lakër me vaj perimesh.
 • Darka: Fruta.

Dita 7

 • Mëngjesi: Çaj jeshil pa sheqer.
 • Dreka: 200 gr. gjoks pule të zier ose viçi.
 • Darka: 2 vezë, kefir.

Dita 8

 • Mëngjesi: Kafe.
 • Dreka: Supë me perime të ligët, peshk të ligët.
 • Darka: 2 vezë, karrota të freskëta të grira, të kalitur me vaj ulliri ose luledielli.

Dita 9

 • Mëngjesi: Karrota të papërpunuara, të kalitur me lëngun e gjysmë limoni.
 • Dreka: Lëng domate, peshk i ligët i avulluar.
 • Darka: 2 fruta sipas dëshirës tuaj (rreth 200 gr. ).

Dita 10

 • Mëngjesi: Çaj jeshil.
 • Dreka: Sallatë me karota të grira, një fetë djathë me pak yndyrë, 1 vezë të zier.
 • Darka: Fruta.

Dita 11

 • Mëngjesi: Kafe.
 • Dreka: Kungull i njomë i skuqur ose patëllxhan.
 • Darka: Viçi i zier pa yndyrë, lakra e papërpunuar pa vaj, 1 vezë.

Dita 12

 • Mëngjesi: dolli thekre, kafe.
 • Dreka: Peshk i zier / i pjekur në skarë, sallatë me karrota ose lakër.
 • Darka: 2 vezë, karota të freskëta të grira me vaj ulliri, kefir 1-1. 5% yndyrë.

Dita 13

 • Mëngjesi: Kafe e pjekur fllad.
 • Dreka: 2 vezë, sallatë me lakër dhe karrota, lëng domate.
 • Darka: Peshk i skuqur, i ligët.

Dita 14

 • Mëngjesi: Çaj jeshil.
 • Dreka: Lakra me vaj perimesh, peshk i ligët.
 • Darka: Gjoks pule ose viçi i zier, kefir.

Nëse nuk keni probleme shëndetësore, mund të zgjasni dietën, menuja në këtë rast do të përsëritet në raundin e dytë. Kjo do të thotë, për 2 javët e ardhshme, hani sipas një menuje të ngjashme.

Receta

Në mënyrë që të mos kërkoni receta dhe të filloni të humbni peshë më shpejt, merrni parasysh disa prej tyre.

Sallatë me lakër të zier

 • Ziej 200 gr. gjethe lakre 30 minuta;
 • prisni derisa të ftohet;
 • pres hollë;
 • përzieni me 30 gr. jeshilebizele, 30 ml. vaj vegjetal, majdanoz dhe kopër.

Sallatë gati.

Supë diete

 • Pritini 1 qepë dhe marinojeni në salcë soje për 30-40 minuta;
 • ziej 100 gr. oriz derisa të gatuhet gjysmë;
 • shtoni 300 gr. polok copëtuar dhe gatuaj derisa orizi të jetë gatuar;
 • hidhni në supë 150 gr. alga deti;
 • qepë e mëtejshme, pa marinadë;
 • shkundni dhe derdhni vezën në një rrjedhë të hollë;
 • hiqeni nga nxehtësia.

Mund të hahet menjëherë ose të ftohet.

Peshk i pjekur

 • 300 grmarinoj merluci në 50 ml. salcë soje, rreth 30-40 minuta;
 • pres kungull i njomë 100 gr. në qarqe, lërini të qëndrojnë dhe kullojnë lëngun;
 • në mëngën e pjekjes, vendosni merlucin në copa, pajtoni turi me kungull i njomë dhe derdhni marinadën;
 • lidheni, shponi mëngën nga lart në disa vende, dhe në furrë për gjysmë ore.

Darka shërbehet.

Në dietën japoneze, mund të skuqeni, por ne rekomandojmë avullimin! Kështu që ju do të humbni peshë më shpejt dhe është më e shëndetshme për shëndetin tuaj.

Geisha duke ndjekur një dietë të veçantë japoneze

Të mirat dhe të këqijat e dietës

Dieta japoneze, sipas njerëzve, është shumë efektive. Por mos harroni se ne të gjithë jemi individualë dhe mund të dëmtojmë seriozisht shëndetin tonë.

Për të qenë të sigurt nëse sistemi i energjisë është i duhuri për ju apo jo, studioni veçoritë dhe disavantazhet e tij.

Përparësitë:

 • Zvogëlon peshën;
 • ënjtja zvogëlohet;
 • rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare zvogëlohet;
 • pas humbjes së peshës, rënia, shenjat e shtrirjes nuk shfaqen;
 • lejohen të gjitha metodat e gatimit, përfshirë skuqjen;
 • trupi është i ngopur me të gjitha vitaminat e nevojshme;
 • nëse dilni nga dieta si duhet, rezultatet e marra vazhdojnë për një kohë të gjatë;
 • produktet e nevojshme mund të blihen në çdo dyqan apo treg.

Disavantazhet:

 • Si rezultat i mbizotërimit të proteinave, dhe një sasi më të vogël të karbohidrateve dhe yndyrave në dietë, shumë prej tyre humbasin efikasitetin e tyre, shfaqen marramendje, përgjumje dhe letargji;
 • në vend të 5-6 vakteve, do t'ju duhet të hani 3 herë, dhe kjo nuk korrespondon më me humbjen e shëndetshme të peshës;
 • çdo mëngjes fillon me një filxhan kafe në stomak bosh - ky është një test serioz për zemrën;
 • përmbajtja kalorike e dietës ditore është vetëm 800 kcal - do të jetë e vështirë të përballosh aktivitetin fizik dhe mendor;
 • shumë kundërindikacione;
 • nëse është e gabuar të dilni nga dieta, mund të fitoni shpejt kilogramët e humbur;
 • mund të përdoret çdo gjashtë muaj;
 • dehidratimi mund të ndodhë.

Konsideroni këto karakteristika dhe nuk do të duhet të shqetësoheni për shëndetin tuaj.

Kundërindikimet

Sistemi japonez i humbjes së peshës ka shumë kundërindikacione:

 • Shtatzënia;
 • infeksionet virale;
 • mosha nën 18 vjeç dhe mbi 55 vjeç;
 • hepatiti;
 • sëmundjet veneriane;
 • inflamacion;
 • probleme me stomakun;
 • hipertension,
 • kolelithiasis;
 • stresi fizik, emocional, mendor;
 • dështimi i veshkave;
 • diabeti;
 • kolecistit;
 • SIDA;
 • nevralgji;
 • laktacion;
 • menopauza;
 • semundje kronike.

Nëse keni shenja të dehidratimit: takikardi, dhimbje stomaku, buzë të thata, lëkurë - duhet të ndaloni dietën dhe të konsultoheni me mjekun tuaj.

E rëndësishme!Bazuar në të gjitha kundërindikimet dhe disavantazhet, mund të konkludojmë se një ndryshim i tillë në dietën e zakonshme u tregohet vetëm njerëzve të shëndetshëm.

Rekomandimet e specialistëve

Enët në menunë e dietës japoneze për humbje peshe

Dieta tradicionale japoneze zgjat 21 ditë: 7 ditë përgatitje, 14 ditë dietë dhe një dalje prej 4 javësh.

Shqyrtimet e grave dhe burrave që kanë humbur peshë tregojnë se teknika kërkon përgatitje psikologjike dhe motivim të fortë. Sidoqoftë, rezultatet ia vlen përpjekja: në 14 ditë të versionit klasik, mund të ndërtoni nga 5 në 11 kg, në varësi të peshës fillestare. Për më tepër, një fazë e rëndësishme është dalja nga dieta, e cila kërkon jo më pak qëndrueshmëri. Nëse nuk i shkelni rregullat, problemi i peshës së tepërt do të mbetet në të kaluarën.

10 rregulla të domosdoshme:

 1. Hiqni sheqerin dhe kripën para se të filloni dietën tuaj.
 2. Lejoni të paktën 6 orë për të fjetur.
 3. Ushtroni në moderim. Ushtrimet e mëngjesit do të jenë të mjaftueshme.
 4. Ndiqni menunë me kujdes. Mos ndrysho asgjë. Mos i ngatërroni ditët.
 5. Para se të filloni një dietë, mos e hidhni veten si herën e fundit.
 6. Pini shumë ujë. Jo më pak se 1. 5 litra. në një ditë.
 7. Ushqimi i fundit - jo më vonë se 3 orë para gjumit.
 8. Bettershtë më mirë të heqësh dorë plotësisht nga kripa dhe erëzat.
 9. Merrni vitamina dhe minerale.
 10. Nëse nuk keni më forcë për të mbajtur një dietë - imagjinoni rezultatin: jeni të hollë, me një rroba banje të bukur, në këmbë . . . - dhe atëherë imagjinata juaj është tashmë atje.

Shumë njerëz zgjedhin dietën japoneze, sepse mishi lejohet, peshku dhe vaji, tiganisja lejohet. Por nëse keni një dhëmb të ëmbël ose si birrë me patate të skuqura, atëherë do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për ju! Ne besojme tek ju! Trajnoni fuqinë tuaj të vullnetit.

Pyetje dhe pergjigje

Le të hedhim një vështrim në disa nga pyetjet më të shpeshta në lidhje me dietën japoneze dhe t'u përgjigjemi atyre.

Pyetje Pergjigju
Nuk më pëlqejnë kungull i njomë, a mund t'i zëvendësoj me diçka? Po. Mund të zëvendësohet me lulelakër, kungull.
A mund të zëvendësoni viçin? Po, por vetëm pulë.
Dhe nëse keni uri mes 3 vakteve, a mund të hani një meze të lehtë? Rreptësisht jo.
A mund të ha ndonjë frut? JoUshqimet me kalori të lartë nuk lejohen.
A mund të pi alkool? JoVetëm ujë, çaj, kafe, lëng domate pa kripë, kos me pak yndyrë dhe kefir.
A mund të përfshihet salmoni në dietë? Po, herë pas here, nëse doni të hiqni deri në 10 kg. Nëse keni nevojë të humbni më shumë peshë, atëherë është më mirë të blini peshk të ligët.
Sa herë në vit mund t'i përmbaheni një sistemi të tillë ushqyes. Për pa kripë - një herë në vit, për speciet e tjera - një herë në gjashtë muaj.
Dhe si të dilni nga dieta në mënyrë që të mos fitoni të njëjtën peshë? Për 3-4 ditë, duhet të hani në pjesë të vogla prej 150-200 gram, të shtoni ushqime, ushqime, qumësht, qumësht të pjekur të fermentuar. Për 2-3 ditët e ardhshme, ju mund të zgjidhni varietete më të trasha të peshkut dhe mishit. Pastaj mund të ktheheni në dietën tuaj të zakonshme.

Dieta japoneze është provuar të jetë e dobishme më shumë se një herë. Në internet, mund të gjeni shumë përmbledhje të rezultateve të arritura. Përkundër faktit se dieta është shumë e kufizuar, në të njëjtën kohë ajo kujdeset për shëndetin tuaj. Ju hani vetëm ushqime të shëndetshme, mos lejoni që trupi të varfërohet.

Shqyrtimet dhe rezultatet

 1. "Provova dieta të ndryshme efektive, por shpejt shtova përsëri peshë. Fillova të mendoj se asgjë nuk do të më ndihmonte! Vetëm 14 ditë në një dietë nga Japonia më ndihmuan të humbas peshë. Ushqimi i rreptë, por një menu e tillë më përshtatet, tolerohet mirë, do të përpiqem t'i përmbahem më tej. Rezultati im është minus 8. 5 kg në disa javë! Unë kam qenë në këtë peshë për 3 muaj tashmë ".
 2. "Dy ditët e para ishin shumë të vështira, mendova se do të dorëzohesha. Por më pas ai u qetësua, ndjenja e urisë u zvogëlua. Më pëlqen që menuja e dietës liston saktësisht se çfarë dhe kur të hani. Nuk ka nevojë të shqetësoheni edhe një herë se keni ngrënë përsëri shumë. Në 15 ditë arrita të humbas 6 kilogramë. Kjo është me një peshë fillestare prej 96 kilogramësh. Rezultat i shkëlqyeshëm! "
 3. "Unë u binda nga përvoja ime se sallatat me perime, frutat, mishi i zier, peshku mund të zëvendësojnë ushqimin e shijshëm të shpejtë dhe ëmbëlsirat! Dieta japoneze ka një efekt të mrekullueshëm në figurë: bëhesh si një geisha. Në "gruan japoneze" humba peshë nga 74 në 62 kilogramë. Mundohem të vazhdoj të ha në të njëjtën mënyrë: mos hani asgjë të dëmshme. Rezultati është mbajtur për më shumë se një vit. "