Dieta e pirjes: përfitimet, menutë, koha, rezultatet

ujë me limon dhe mjedër për një dietë të pijshëm

Duhet vullnet i jashtëzakonshëm për të humbur peshë në çdo dietë. Mund të jetë shumë e vështirë të mbash edhe pesë ditë në menunë e frutave dhe perimeve - uria mundon ditën e dytë dhe duket e pamundur të ndjekësh orarin dietik.

Nëse jeni të vendosur për të ndryshuar - për të humbur peshë dhe për të zvogëluar vëllimet, duhet të vendosni se çfarë diete do të vazhdoni. Por duhet të kihet parasysh se një dietë e lehtë është një koncept mitik. Për të humbur peshë kërkon një dietë të rreptë pastrimi për 1-2 javë. Skema më efektive e humbjes së peshës, në të cilën kilogram për kilogram largohet, është një dietë e fortë e pirjes. Në dietat e pirjes mund të arrini humbje të madhe në peshë dhe të merrni një trup të ri në një muaj.

Si të përgatiteni për një dietë të fortë të pirjes dhe të pastroni siç duhet trupin me ndihmën e tij në mënyrë që të zvogëloni vëllimet më shpejt, ne do të shqyrtojmë në këtë artikull.

Thelbi i një diete të pijshëm

Pirja e një diete konsiderohet një nga mënyrat më efektive për të humbur peshë. Gjithashtu ka emrin "dietë për dembelët", sepse i mungon aktiviteti fizik, si dhe "dieta e top modeleve". Edhe nëse ka një dëshirë për t'u marrë me sport, nuk ka gjasa që të ketë forcë të mjaftueshme për të.

Karakteristikat e dietës së pirjes

 • Redukton ngarkesën në sistemin tretës,
 • Për shkak të faktit se trupi është pastruar, gjendja e tij përmirësohet dhe puna e organeve të brendshme përmirësohet,
 • Humbja e peshës ndodh shpejt.

Sipas ekspertëve, një dietë e lëngshme është një mënyrë mjaft e vështirë për të humbur peshë, pasi nëse e ndiqni atë, do të duhet të vendosni një tabu në ngrënien e ushqimit të ngurtë.

Të mirat e një diete të pirë

 • Humbja e peshës është shumë efektive - në këtë dietë, ju humbni deri në 20 kg për shkak të një metabolizmi të përshpejtuar.
 • Vëllimi i stomakut zvogëlohet, për shkak të të cilit oreksi zvogëlohet.
 • Një dietë e tillë është e dobishme sepse ndihmon në pastrimin e trupit.

Disavantazhet e dietës së pirjes

 • Shfaqja e rreziqeve të dëmtimit të shëndetit, provokimi i sëmundjeve të tilla si gastriti dhe anemia, shfaqja e problemeve të lëkurës, ulja e imunitetit, ka ndërprerje në formimin e gjakut. Mund të zhvillohet dështimi i veshkave, mund të ndodhë një ulje e niveleve të hemoglobinës dhe sëmundjeve të zemrës dhe stomakut.
 • Possibleshtë e mundur që edema të shfaqet.
 • Të ulesh në një dietë për të pirë do të thotë të kesh uri, gjë që është mjaft e vështirë të durosh.
 • Mënyra e gabuar nga dieta mund të çojë në shfaqjen e anoreksisë.

Kush nuk duhet të jetë në dietë të pijshëm

Meqenëse një diete të lëngshme i mungon ushqimi i fortë dhe shumë vitamina dhe minerale të nevojshme për funksionimin normal të trupit, është kundërindikuar për gratë shtatzëna, nënat infermierore, si dhe njerëzit që vuajnë nga çdo sëmundje.

Koha e dietës së lëngshme

Sa kohë mund të ndiqni një dietë për të pirë? Ekziston një dietë për pije ditore dhe javore, dhe më të dëshpëruarit mund ta ndjekin atë për një muaj. Përveç kësaj, ka mundësi të ndërmjetme: tre ditë dhe dy javë.

Duke marrë parasysh këshillat e nutricionistëve, opsioni më i mirë është një javë në një dietë të lëngshme. Nëse i përmbaheni një diete të pijshëm për një muaj të tërë, atëherë shëndeti juaj mund të dëmtohet.

Ju mund të ndiqni një dietë të pijshëm vetëm një herë në vit me një hyrje dhe dalje të qetë nga ajo.

Sa kohë do të duhet për të parë rezultatin?

Pasi të zvogëlohet sasia e kalorive në dietë, do të fillojë humbja e peshës. Tashmë në ditën e parë të dietës së pirjes, duke iu nënshtruar përgatitjes së duhur për të, do të jetë e mundur të humbni deri në 2-3 kilogramë. Për një periudhë shtatë-ditore, pesha juaj mund të hidhet deri në 7 kg. Nëse arrini të përballoni dy javë në një dietë të pijshëm, atëherë mund të humbni peshë me 10-13 kg. Nëse ndiqni një dietë të lëngshme për një muaj, mund të arrini rezultate rekord dhe madje të zvogëloni peshën me 20 kg.

Si të futeni në një dietë të pirjes

Kjo metodë e humbjes së peshës është më e përshtatshme për ata që nuk mund ta imagjinojnë jetën e tyre pa ushqime, ushqime të shpejta dhe ushqime në lëvizje. Parimet kryesore të një diete të pijshme janë respektimi i një programi të qartë ushqimor dhe konsumi i vetëm ushqimit të lëngshëm.

Dita më e vështirë e dietës së pirjes është e para. Alwaysshtë gjithmonë e vështirë të fillosh një dietë - trupi nuk mund të përshtatet menjëherë me një dietë të re, veçanërisht nëse ushqimi i zakonshëm i ngurtë mungon në dietë. Unë dua të ha dhe të përtyp, por ti vetëm pi.

Edhe nëse tryeza e menysë është e mbushur me opsione të ndryshme për pjata të lëngshme, mund të keni ndjenjën se po humbim peshë vetëm me ujë. Në fillim të dietës, mund të shfaqen sulme akute të urisë dhe me të vërtetë do të dëshironi të harroni përmbajtjen e kalorive dhe të hani ushqimin tuaj të zakonshëm.

Efikasiteti mund të bjerë në zero për shkak të një prishjeje, gjendja shpirtërore do të përkeqësohet. Por është e rëndësishme të mbani mend se në fillim të dietës ka një pastrim aktiv të trupit. Për këtë arsye, mund të ketë siklet, siklet - për shembull, fryma e keqe, shfaqja e pllakës në gjuhë.

Kalimi në një dietë të pirjes ndihmon për t'u përgatitur për të hyrë në një dietë të re. Të paktën një javë para fillimit të dietës, duhet të filloni të hani siç duhet, duke përjashtuar ushqimet e rënda nga menyja juaj: miell, yndyrna, ushqime të ëmbla, të shpejta, çdo pjatë me sheqer. Përveç kësaj, duhet të përgjysmoni ose trefishoni porcionet tuaja të zakonshme dhe të pini shumë ujë.

Cilat ushqime lejohen kur pini një dietë

Nëse në të gjitha dietat e tjera vetëm uji është pija kryesore, duke respektuar një dietë të duhur, atëherë në një dietë të lëngshme theksi është gjithashtu në qumështin e skremuar. Për më tepër, dieta përfshin lëngje të freskëta të shtrydhura të përbërjeve të ndryshme - perime, fruta dhe përzierjet e tyre, lloje të ndryshme çaji - ndërsa është e rëndësishme të mbani mend se nuk duhet të jetë e ëmbël.

Gjithashtu, përveç qumështit, mund të përfshini pije qumështi në menu - për shembull, kos. Nga pjatat e nxehta, lejohet përdorimi i lëngut të mishit ose peshkut dhe pelte me bollgur. Si ëmbëlsirë, ju mund të përballoni të bëni një smoothie me manaferrat dhe frutat. Dhe mos harroni të pini shumë ujë të pastruar pa gaz.

Çfarë jo me një dietë të pijshëm

Rregullat e dietës së lëngshme nuk lejojnë sode me kalori të lartë, pije të qumështit yndyror dhe kakao. Alkooli është i ndaluar, kafeja është e padëshirueshme.

Orari i dietës së pirjes i detajuar çdo ditë

Më optimale është një dietë e pijshme javore. Para fillimit të tij, duhet të përgatiteni sa më mirë që të jetë e mundur duke iu përmbajtur menysë dietike. Dieta shtatë-ditore do të përbëhet ekskluzivisht nga pije, përveç kësaj, do të jetë e nevojshme të pini të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë pa gaz. Parimi themelor i efektivitetit të një diete të pijshëm është se kur lind dëshira për të ngrënë, ju duhet të konsumoni pije me një minimum kalorish. Gjatë dietës, vëllimi i stomakut do të ulet, gjë që do të çojë në një rënie të oreksit dhe humbje peshe nga minus shtatë kilogramë.

Rregulli kryesor i një diete të pijshëm: kaloritë totale në ditë nuk duhet të kalojnë 1500 kcal.

Menuja e ushqimit për 7 ditë (mëngjes, drekë dhe darkë)

 • Dita 1: Produktet e qumështit me përmbajtje të ulët ose zero yndyre: kos, qumësht dhe pije qumështi, kefir me qumësht të pjekur të fermentuar.
 • Dita 2: supë - mish, perime ose peshk për të zgjedhur.
 • Dita 3: Lëngjet e shtrydhura fllad nga frutat, perimet, ose kombinimet e tyre. Ne e hollojmë lëngun me ujë të pastër pa gaz në një raport një me një.
 • Dita 4: çaji i zi ose jeshil pa sheqer. Veryshtë shumë mirë të përdorni çajra bimorë për konsum.
 • Dita 5: pelte frutash e lëngshme pa sheqer të shtuar.
 • Dita 6: uzvar pa sheqer të shtuar, komposto me fruta ose kokrra të kuqe.
 • Dita 7: lëng i freskët për të zgjedhur.

Menuja e ushqimit për 14 ditë

Në një dietë dy javore pa ushqim të ngurtë, ju duhet të hyni dhe dilni gradualisht në të, në mënyrë që të mos humbni rezultatin e marrë. Ju mund të mbani një dietë të pijshëm për 14 ditë nëse përshtateni paraprakisht me një dietë që përfshin 1500 kalori në ditë. Në të njëjtën kohë, edhe për mëngjes nuk do të keni gjendjen e të qenit "të plotë", dhe fotografitë me imazhet e pjatave tuaja të preferuara jo të shëndetshme do të dridhen para syve tuaj. Por pasi të keni shtuar peshë, është koha të ndaloni së ngrëni dhe të filloni të pini. Nuk kishte vështirësi të tilla, gjithçka mund të kapërcehet nëse ekziston një përpjekje për qëllimin.

 • Dita 1-2: Produktet e qumështit me përmbajtje të ulët ose zero yndyre: kos, qumësht dhe pije qumështi, kefir me qumësht të pjekur të fermentuar.
 • Dita 3-4: supë - mish, perime ose peshk për të zgjedhur. Kripë dhe erëza nuk duhet të shtohen.
 • Dita 5-6: Lëngjet e shtrydhura fllad nga frutat, perimet, ose kombinimet e tyre. Ne e hollojmë lëngun me ujë të pastër pa gaz në një raport një me një.
 • Dita 7-8: çaji i zi ose jeshil pa sheqer. Veryshtë shumë mirë të përdorni çajra bimorë për konsum.
 • Dita 9-10: pelte drithërash e lëngshme pa sheqer dhe kripë të shtuar.
 • Dita 11-12: Uzvar pa sheqer të shtuar.
 • Dita 13-14: lëngje të freskëta sipas dëshirës tuaj.

Menuja e ushqimit mujor

Pasi të keni marrë vendimin për të ndjekur një dietë të pijshëm për 30 ditë, së pari duhet të konsultoheni me një terapist se cilat vitamina dhe makro dhe mikroelemente të tjera të nevojshme për të marrë në mënyrë që trupi të marrë të gjitha substancat e nevojshme.

Java e parë në një dietë të pirjes është krijuar për të pastruar plotësisht trupin nga toksinat. Pas tre javësh, mëlçia dhe veshkat do të pastrohen, dhe në ditët e fundit të dietës, pastrimi ndodh në nivelin qelizor.

Dieta për një muaj të dietës së pirjes është e njëjtë çdo ditë: për mëngjes ne përdorim një gotë kos me yndyrë të ulët, pas dy orësh - për një mëngjes të dytë - një gotë lëng portokalli të shtrydhur fllad, për drekë - një kremoze supë perimesh dhe një gotë çaj jeshil të pangopur, për një meze të lehtë pasdite - pelte frutash ose manaferrat, kemi darkë me një gotë kefir me pak yndyrë.

Dieta e pirjes: receta

Pije me mollë Kefir

Përbërësit: 500 ml kefir (me yndyrë të ulët ose një përqind), gjysmë litër lëng të shtrydhur fllad nga mollët jeshile, kanellë në majë të një lugë.

Përgatitja: rrihni në një blender dhe shërbejeni me një gjethe nenexhiku.

Agrume të freskëta

Përbërësit: ananas (gjysmë) dhe një portokall

Përgatitja: bëni lëng ananasi dhe portokalli të shtrydhur fllad, përzieni.

Pije me mollë xhenxhefil

Përbërësit: 500 ml ujë, 20 gram rrënjë xhenxhefil, gjysmë mollë jeshile.

Përgatitja: derdhni xhenxhefilin dhe mollën me ujë, dhe lërini për 2 ditë. Ne kullojmë tretësirën që rezulton.

Qitro të freskëta

Përbërësit: 1 litër ujë, lëng i një limoni, mandarinë, portokall dhe grejpfrut. Përgatitja: Përzieni të gjithë lëngjet, shtoni ujë pa gaz.

Si të dilni nga dieta e pirjes

Për të mos fituar peshën e humbur me një vështirësi të tillë si rezultat i një diete të pijshëm, duhet të dilni prej saj gradualisht dhe pa probleme. Ju duhet të ktheheni në dietën tuaj të zakonshme për një periudhë që është dyfishi i kohëzgjatjes së dietës. Pas një diete dy javore, ushqimet e njohura duhet të shtohen në menu për një muaj. Nëse dieta zgjati tridhjetë ditë, atëherë ushqimi i fortë me kalori të lartë duhet të rifillojë pa probleme brenda dy muajve.

Përkundër përfundimit të dietës, duhet të filloni të hani miell dhe ëmbëlsira përsëri sa më vonë që të jetë e mundur, dhe në ditët e para, hani ushqim të fortë vetëm gjatë mëngjesit. Drekat dhe darkat duhet të përbëhen nga pije me një kalim gradual në ushqime të ngurta.

Dietë e butë e pirjes

Për ata që janë të vështirë mendërisht dhe fizikisht të jenë në dietë për të pirë për disa ditë rresht, ekziston një mënyrë më e lehtë për të humbur peshë dhe pastruar trupin. Nutricionistët sugjerojnë rregullimin e ditëve të agjërimit me një pije dy herë në javë, por jo rresht. Kështu, për 4 javë (jo më shumë), ne bëjmë një grevë urie dy herë në shtatë ditë, duke konsumuar vetëm ujë të pastër (një e gjysmë deri në dy litra) dhe lëngje të shtrydhura fllad nga perimet dhe frutat në ditë. Por edhe ditët e agjërimit rekomandohet të kryhen vetëm pasi të konsultoheni me një mjek.