Dieta popullore e Dukanit: një menu për çdo ditë

Dieta Ducan konsiderohet si një mënyrë e shkëlqyeshme për të humbur peshë pa kufizime serioze dietike, një dietë e tillë nuk i shkakton shumë dëm shëndetit, siç është rasti me dietat e tjera. Karakteristika e tij dalluese konsiderohet gjithashtu të jetë ruajtja e rezultatit për një kohë të gjatë, një grua nuk fiton kilogramë të humbur brenda natës pasi të kthehet në menunë e zakonshme.

Dieta përbëhet nga disa faza, theksi kryesor është në konsumin e ushqimeve që përmbajnë proteina, pa të cilat, sipas krijuesit të saj, trupi nuk mund të funksionojë normalisht.

Pierre Ducan autor i dietës me proteina për humbje peshe

Parimet e dietës

Dieta u emërua pas Pierre Ducan, i cili ishte një student profesionist i dietës dhe shijes. Puna ka filluar në vitin 1977, sot konsiderohet si një nga më të famshmet dhe më efektive. Metodologjia bazohet në përvojën e shumë nutricionistëve, qasja strukturore ju lejon të humbni peshë pa kufizime dhe përçarje serioze, thelbi i saj qëndron në alternimin e llojeve të caktuara të produkteve.

Menuja bazohet në njëqind produkte, 72 prej të cilave janë proteina dhe 28 janë komplementare. Si pjesë e dietës, në një fazë të caktuar, sigurohet një alternim i produkteve të proteinave dhe karbohidrateve, si rezultat i të cilave humbja e peshës ndodh sa më e sigurt për trupin, strijat dhe celuliti mungojnë.

Rregullat themelore:

 • pirja nga 2 litra lëng çdo ditë;
 • shmangia e majonezës dhe yndyrës gjatë gatimit;
 • lejohet trajtimi i nxehtësisë;
 • kufizimi i marrjes së kripës;
 • përdorimi i salcave dhe aromave të përgatitura në bazë të produkteve të lejuara;
 • ngrënia e krundeve;
 • ecje e përditshme, stërvitje.

Pavarësisht nga gjendja e shëndetit, rekomandohet të konsultoheni me një mjek paraprakisht, mund të filloni një dietë vetëm pas ekzaminimit dhe marrjes së një kursi të vitaminave.

Për të konsoliduar efektin, ushqimi i proteinave duhet të zgjatet edhe për disa muaj pas përfundimit të dietës.

Thelbi

Parimet e dietës janë të thjeshta, regjimi dietik nuk kërkon përfshirjen e ushqimeve ekzotike në dietë. Një dietë me proteina synon të zvogëlojë sasinë e karbohidrateve të konsumuara, gjë që çon në uljen e yndyrës në trup.

ushqime proteinike për dietën dukane

Produktet e lejuara përfshijnë:

 • varietete të dobëta të mishit të kafshëve dhe shpendëve (me përjashtim të mishit të rosës dhe patë);
 • peshk i freskët dhe i konservuar;
 • ushqim deti;
 • produkte qumështi plotësisht pa yndyrë;
 • proteina në sasi të pakufizuar, jo më shumë se 2 të verdhë në ditë;
 • çdo çaj, kafe;
 • zero sodat e sheqerit;
 • natriumi ciklamat si një zëvendësues sheqeri;
 • limon, karnikon, erëza dhe erëza.

Në fazat e dyta, të treta dhe të katërta, ju mund të përfshini perime dhe produkte të tjera në meny, disa prej të cilave lejohen të konsumohen vetëm në sasi të kufizuara.

Krundet e tërshërës konsiderohen si një nga elementët përbërës të dietës, prania e tyre në dietë kontribuon në pastrimin natyror të trupit nga toksinat dhe normalizimin e traktit tretës. Krundet e tërshërës përmbajnë të gjitha vitaminat dhe lëndët ushqyese të nevojshme, produkti ndihmon në uljen e urisë dhe parandalon thithjen e yndyrës.

Fazat

 1. Sulm- shoqëruar nga një "sulm" i veçantë proteine në trup, qelizat janë të ngopura me proteina, energjia drejtohet në shkatërrimin e yndyrnave. Për shkak të metabolizmit intensiv në 3-10 ditët e para, ka një rënie të mprehtë në peshë. Numri i kilogramëve të rënë varet nga kohëzgjatja e fazës.
 2. Alternimi- në këtë fazë, ofrohet alternimi i proteinave dhe ditëve të proteinave (2-4 ditë secila), si rezultat, mund të humbni deri në një kilogram në javë.
 3. Konsolidimi- në këtë fazë, rezultati konsolidohet, një ditë në javë mbetet proteinë.
 4. Stabilizimi- konsolidimi i rezultatit, 3 tbsp përfshihen në dietën ditore. l krunde, marrja e lëngjeve duhet të vazhdojë. Ekziston një kalim gradual në ushqim të mirë, ushqimet me një përmbajtje të lartë të proteinave mund të merren vetëm një herë në 7 ditë.

Dy fazat e para kanë për qëllim humbjen e peshës, ato të fundit kanë për qëllim konsolidimin e rezultateve.

Pse është e mirë dieta Ducan?

Shkalla e humbjes së peshës varet nga pesha, metabolizmi dhe aktiviteti fizik, në fazën e parë, mund të humbni deri në 4 kg, në të dytën, shkalla e humbjes së peshës është optimale - deri në 1 kg në 7 ditë.

Disa faktorë mund të ndërhyjnë në proces: ditët kritike, gjatë të cilave një grua fiton 1-3 kg dhe marrje të pamjaftueshme të lëngjeve. Uji merr pjesë aktive në proceset metabolike, humbja e peshës pa të është pothuajse e pamundur. Për të shmangur amullinë e ujit në trup, rekomandohet të hiqni dorë nga kripa; ecja dhe stërvitja gjithashtu do të ndihmojnë në humbjen e peshës.

para dhe pas humbjes së peshës në dietën dukane

Përfitimet e dietës Ducan:

 • pa kufizime në sasinë e ushqimit të konsumuar;
 • humbje e shpejtë e peshës;
 • mundësia për të ngrënë ushqime të shijshme;
 • larmi produktesh;
 • mungesa e urisë;
 • raporti optimal i proteinave, yndyrnave dhe karbohidrateve, i cili kontribuon në rivendosjen e të gjitha sistemeve të trupit;
 • largimi i lëngjeve të tepërta nga trupi.

Kundërindikimet

Faza e parë është një dietë e pastër me proteina, një dietë e tillë është e rrezikshme për veshkat, pasi ato janë nën stres të shtuar nga produktet e mishit. Si rezultat i një rritje në nivelin e acidit urik, kripërat depozitohen në nyje, preken nyjet e gishtërinjve dhe shfaqet përdhes.

Dieta duhet të braktiset nëse keni të paktën një nga sëmundjet e mëposhtme:

 • sëmundjet e kyçeve;
 • mosfunksionimi i sistemit riprodhues;
 • presion arterial;
 • shkelje të mëlçisë, veshkave;
 • tendenca për sëmundjet e sistemit kardiovaskular.

Menyja për javën

Më poshtë është një menu e përafërt për Ducan për një javë në ditë.

E hënë

ushqim për dietën dukane
 • vezë të skuqura, mish, një filxhan kafe;
 • supë peshku, bukë krunde;
 • tavë djathi;
 • mish të pjekur, një gotë çaj.

E marte

 • petulla me gjizë të gatuar në krunde, një gotë çaj;
 • supë me mish, vezë të ziera;
 • kos;
 • nje peshk.

E merkure

 • omëletë, peshk i kripur lehtë, një gotë kafe;
 • kos, cutlets pule;
 • kefir, gjizë;
 • prodhimet e detit.

E enjte

ushqime të lejuara për diutin dukan
 • bukë e freskët krunde, djathë i përpunuar, një gotë kafe;
 • supë me qofte;
 • tavë gjizë, çaj;
 • merak, kefir.

E premte

 • kos, vezë të ziera;
 • cutlets peshku, kefir;
 • qumësht, gjizë;
 • gjel deti, çaj djathi i shkrirë.

E shtune

 • omëletë, një gotë kafe;
 • supë;
 • kefir me krunde;
 • ushqim deti, çaj.

E diel

 • tavë gjizë, çaj;
 • veshë, bukë krunde;
 • qumështor;
 • cutlets mishi, kefir.

Menuja konsiderohet e përafërt, në këtë rast pjatat mund të ndërrohen sipas gjykimit tuaj, numri i vakteve mund të rritet në 5.

Dieta Ducan konsiderohet si një nga më të efektshmet dhe më të sigurtat për trupin, përparësia e saj kryesore është se pacienti praktikisht nuk përjeton uri. Dieta përfshin ushqime të zakonshme, nuk keni nevojë të mposhtni veten dhe të hani ushqime të papëlqyeshme. Pasi kilet e humbura të mos kthehen më, siç është rasti me dietat e tjera, kur pesha kthehet pas një kohe.