Çfarë është dieta: përkufizimi, shembuj të dietave

Deri më sot, janë zhvilluar një numër i madh i programeve të ndryshme të humbjes së peshës. Disa prej tyre punojnë në mënyrë të përsosur, ndërsa të tjerët duhet të hidhen poshtë. Dieta, çfarë është, për çfarë është dhe si të përgatiteni dhe të dilni nga ajo, ne do t'ju tregojmë më tej.

një pjatë e një prej dietave

Le të fillojmë me atë që thotë Wikipedia. Dieta është një koleksion rregullash për konsumimin e ushqimit nga njerëzit, falë të cilave ndodh humbja e peshës. Në fazën fillestare të humbjes së peshës, është e rëndësishme të përcaktoni saktë dietën në mënyrë që të mos humbni para dhe të mos merrni probleme shëndetësore më vonë. Si të jesh në këtë rast për dikë që dëshiron të humbasë peshë?

Dieta dhe marifetet e saj

Shumë sisteme të ndryshme ushqyese në dietat dhe ndalimet e propozuara e ndërlikojnë ndjeshëm procesin e humbjes së peshës. Në të njëjtën kohë, ekzistojnë disa baza të përbashkëta për shkak të të cilave të gjitha këto programe funksionojnë praktikisht pa dështime, pa marrë parasysh sa janë të çmendur.

Nëse marrim parasysh vlerësimin e programeve dietë, atëherë ato ndahen në të shpejta dhe të ngadalta. Për më tepër, ato të ngadalta rezultojnë të jenë shumë më të buta dhe efektive, në kontrast me sistemet e energjisë më të rrepta, por të shpejta.

Truku më i madh i çdo diete është të hani shumë ushqime me pak yndyrë, të shmangni kripën dhe patatet. Dhe përpiquni të ulni pa probleme kaloritë në dietën tuaj. Kjo jo vetëm që do t'ju ndihmojë të arrini rezultatin e dëshiruar, por gjithashtu mund të përshpejtojë humbjen e peshës. Sidoqoftë, në radhë të parë, pothuajse të gjitha sistemet e energjisë marrin përgatitjen e duhur dhe përfundimin jo më pak të rëndësishëm.

Karakteristikat e përgatitjes për një dietë

Le të hedhim një vështrim në atë që është e rëndësishme për një ushtrim të tillë si përgatitja e duhur e dietës. Shumë shpesh ky proces është pastrues, si një dietë shkallësh. Së pari, kjo është ose një ditë agjërimi e rreptë ose një ndryshim i butë në menunë e zakonshme.

Nutricionistët rekomandojnë të filloni duke zvogëluar gradualisht pjesët tuaja. Për më tepër, duke rritur sasinë e marrjes së ushqimit, duke u rritur deri në 5-6 herë.

Menuja e mostrës për 1 ditë:

  • përdorni gjizë të freskët me yndyrë të ulët për mëngjes. Mund të zëvendësohet me sukses me bollgur të avulluar ose të zier në ujë. Në disa raste, mund të përdorni qumësht me pak yndyrë me shtimin e mjaltit natyral;
  • për drekë, me peshk të dobët me avull ose pulë. Shërbejeni qull orizi ose mish të ligët me një pjesë të orizit;
  • darka duhet të jetë 3-4 orë para gjumit. Në këtë rast, gjizë me pak yndyrë hahet, ose zëvendësojeni atë me një sallatë me perime të freskëta;
  • me një ndjenjë akute të urisë, lejohet 1-2 orë para gjumit, mund të pini ose një gotë kefir me pak yndyrë.

Çfarë mund të presësh nga një organizëm i papërgatitur?

Ndodh kështu që organizmi që nuk i është nënshtruar trajnimit të mbetet ende i skajshëm dhe për këtë arsye do të fillojë të kërkojë të kthehet në dietën e tij të zakonshme.

Përveç kësaj, mund të jetë shumë e ngadaltë për të hedhur paund. Ndodh ndonjëherë që vështirësitë që lidhen me mbarimin e kursit fillojnë të lindin, kur pesha kthehet dhe nuk është e mundur të konsolidohet rezultati i marrë.

Karakteristikat e daljes korrekte nga dieta

Për të shmangur stresin në trup, keni nevojë për dietën e duhur që të përfundojë në mënyrë korrekte. Para së gjithash, mund të zgjasë për sa kohë vetë kursi i humbjes së peshës, apo edhe më shumë. Për më tepër, kthimi në menunë normale dhe të njohur do të jetë shumë i ngadaltë.

Nutricionistët zakonisht rekomandojnë që tranzicioni të bëhet në faza. Në të njëjtën kohë, duke rritur numrin e enëve, madhësinë e tyre dhe përmbajtjen e kalorive. Ne gjithashtu duhet të prezantojmë ngadalë produkte të reja.

Ju nuk duhet të përfshini papritmas ushqim të yndyrshëm dhe aq më tepër të skuqur - ai duhet të braktiset plotësisht ose të futet në dietë si një mundësi e fundit. Mos harroni të pini ujë.

Pothuajse çdo dietë funksionon në parimin e kufizimit të dietës. Dhe për këtë arsye, duke ditur këto hile, lehtë mund të përgatiteni paraprakisht dhe më lehtë të kaloni një kurs humbje peshe, duke marrë rezultate të shkëlqyera.

Kjo është e gjitha për ne. Tani e dini se çfarë është dieta dhe si t'i qaseni atyre në mënyrë korrekte. Kujdesu për veten dhe ji i shëndetshëm!