Dieta keto: menutë dhe parimet për humbje efektive të peshës

Për ta rregulluar figurën pa bërë ndonjë përpjekje të veçantë, njerëzit shkojnë në masa ekstreme - ata përdorin dieta. Dieta keto për humbjen e peshës është një lloj ushqimi i kardiologut Atkins. Të gjithë do ta pëlqejnë, pasi rezultatet e tij janë të mahnitshme.

Dieta është e përshtatshme si për fillestarët ashtu edhe për ata që e kanë përdorur tashmë. Ne ju paraqesim një menu me receta për çdo ditë, e cila përshkruan parimet dhe veçoritë e llogaritjes së porcioneve gjatë gjithë ditës. Ushqimet llogariten kryesisht për 14 ditë ose një muaj.

Thelbi dhe parimet e dietës

Të gjithë e dinë që trupi, duke përpunuar karbohidratet, i shndërron ato në glukozë, nga e cila merr energji. Nëse nuk ka energji të mjaftueshme, atëherë yndyrnat do të fillojnë të prishen, gjë që është ajo për të cilën ne në të vërtetë kemi nevojë. Prandaj, dieta shpesh përdoret nga atletët ose ata që janë të angazhuar në palestër.

Studimet tregojnë se përfundimi është se dieta shtyp prodhimin e hormonit ghrelin, i cili ju bën të ndiheni të uritur. Kjo do të thotë, një person humbet yndyrën, por mban masën e muskujve.

Komponentët kryesorë të të ushqyerit janë proteinat 25%, yndyrnat 70%dhe karbohidratet vetëm 5%. Për rezultatin, duhet të braktisni plotësisht sheqerin dhe produktet e pjekura. Isshtë e lehtë të llogaritet sasia e BJU - vetëm 1 g proteinë për 1 kg peshë, duhet të ketë 3. 7% më pak yndyrë dhe katër herë më pak karbohidrate.

Bazuar në këto të dhëna, dieta është e përshtatshme për vegjetarianët (me përjashtimin e mishit, vezëve), shpesh përdoret për autistët, sepse me një dietë të tillë është e lehtë të kontrollosh kërcimet në sheqerin në gjak që provokojnë humbjen e përqendrimit në një personDieta rekomandohet gjithashtu për diabetin e tipit 2, si dhe për atletët fillestarë ose profesionistë.

Fokusi është në këto produkte:

 • gjalpë;
 • arra;
 • vezë;
 • Mish;
 • perime;
 • kërpudha;
 • produktet e qumështit.

Produkte të ndaluara të miellit, produkte gjysëm të gatshme të mishit, perime dhe fruta me niseshte, alkool, sheqer në çdo formë.

Për ata që janë angazhuar intensivisht në aktivitet fizik, është zhvilluar një sistem i dietës ciklike ketogjene. Parimi i tij është paksa i ndryshëm nga ai standard.

Parimet themelore të keto:

 1. nuk mund t'i përmbaheni ushqimit të veçantë;
 2. nuk mund të heqësh dorë nga kripa dhe erëzat;
 3. ju nuk mund t'i përmbaheni kësaj diete për një kohë të gjatë ose ta bëni atë një parim të jetës, siç bëjnë veganët;
 4. nuk mund të fitoni më shumë se 5000 kalori në ditë, në mënyrë optimale - rreth 1300-1500 kcal, në mënyrë që rezultati të jetë i dukshëm.

Ju gjithashtu duhet të pini rreth tetë gota ujë në ditë, por nuk ka kufi kohor. Ushqimi lejohet edhe pas orës gjashtë të mbrëmjes. Në fillim, mund të ketë erë acetoni nga goja, por së shpejti do të zhduket.

Dieta Keto: menu për javën

Disa njerëz e quajnë dietën keto një vezë të shpejtë, por vezët nuk do të zgjasin shumë. Për më tepër, lista e ushqimeve të ndaluara është e vogël, gjë që ju lejon të përdorni shumë receta dhe të hani gjithmonë në mënyrë të shijshme.

Menuja e përafërt për një javë në gram për çdo ditë:

 • të hënën për mëngjes - dy vezë të ziera, 30 gramë djathë, pak proteina dhe kafe. Rostiçeri - një mollë dhe disa bajame, drekë - 150 g gjoks pule të zier dhe të njëjtën sasi sallate. Darka - 150 g salmon, dy tranguj dhe darka e dytë - 100 g gjizë;
 • të martën për mëngjes - një omëletë me 2 vezë, kafe dhe sallatë, për një meze të lehtë - smoothie me arra, qumësht dhe gjizë. Për drekë - 150 g viçi të zier dhe të njëjtën sasi kungull i njomë, darkë - 100 g ton 50 g asparag të zier, rostiçeri - kazeinë 35 g;
 • Mëngjesin e së mërkurës - një vezë të zier, gjysmë avokado dhe 100 g salmon të pjekur. Dreka - topa djathi me kos, drekë - 150 g gjeldeti me djathë dhe barishte, në mbrëmje - sallatë me ushqim deti, gjatë natës - 100 g gjizë;
 • të enjten në mëngjes - një omëletë me proshutë dhe kafe, një meze të lehtë - 40 g bajame, drekë - 200 g viçi të zier dhe të njëjtën sasi brokoli, darkë - biftek salmon, perime dhe djathë, gjatë natës - 100 g gjizë ;
 • të Premten pas zgjimit - një omëletë me proshutë dhe djathë, kafe, një meze të lehtë - një milkshake dhe një mollë, drekë - sallatë dhe 150 g mish të pjekur ose të zier, në mbrëmje - 150 g karkaleca të pjekura në skarë, sallatë me lakër. Natën - 100 g djathë ose kos;
 • të shtunën pas zgjimit - vezë të fërguara dhe sallatë, kafe, mëngjes i dytë - 30 g fëstëkë. Pasdite - biftek derri dhe perime të ziera, darkë - tiganisje me djathë, darka e dytë - një gotë kefir ose kos;
 • Mëngjesin e së dielës - salmon i tymosur dhe vezë të ziera, rostiçeri - gojëmjaltë me arra dhe kos, drekë - derri i skuqur me perime, darkë - sallatë e nxehtë me vezë dhe mish, rostiçeri - 30 g arra.

Bettershtë më mirë të hartoni një menu të detajuar për javën paraprakisht - sipas rishikimeve të ekspertëve - në mënyrë që të llogarisni përmbajtjen kalorike të pjatave dhe të diversifikoni dietën. Recetat më të mira në këtë rast janë tavë me brokoli, omëletë djathi, skumbri ose salmon të pjekur, sallatë me arra dhe djathë, supë me krem lakër.

ushqime për dietën keto

Dieta keto: një menu për gratë

Çdo grua duhet të konsumojë të paktën 2200 kcal në ditë, pjesa kryesore e së cilës janë yndyrna dhe proteina, karbohidrate - një minimum. Menyja nuk ndryshon nga versioni klasik, mund të shtoni ose ndryshoni pjatat nëse llogaritni vlerën e energjisë paraprakisht dhe nuk tejkaloni kufijtë e lejuar.

Ju mund të mbani një dietë për një maksimum prej një muaji, por mund ta përsërisni përsëri pas dy deri në tre muaj. Gratë mbi 40 vjeç duhet të jenë të kujdesshme në zgjedhjen e produkteve, një rritje e proteinave është e lejueshme. Këtu janë opsionet kryesore të vakteve për javën:

 • kafe;
 • vezë të ziera ose vezë të fërguara me proshutë, perime dhe djathë;
 • pulë të zier, viçi ose viçi (të zier);
 • salmon ose skumbri;
 • avokado, grejpfrut dhe mollë;
 • spinaq të zier ose brokoli;
 • supë me krem djathi;
 • arra;
 • selino;
 • sallata me perime, arra, djathë;
 • gjizë, kos ose proteina.

Mos harroni të hani vaktin tuaj të fundit tre orë para gjumit. Pasi trupi të mësohet me një dietë të tillë, mund të përfshini manaferrat në dietë.

Menuja e dietës për burrat

Dieta e burrave nuk është veçanërisht e ndryshme nga versioni klasik, por përmbajtja totale kalorike e produkteve në ditë është rreth 2500 kcal. Opsionet kryesore për ushqim për javën:

 • gjoks i skuqur;
 • salmon i tymosur i papërpunuar;
 • tronditje proteine;
 • biftek i skuqur;
 • peshk me domate;
 • pres viçi;
 • vezë të fërguara me proshutë dhe djathë;
 • biftek pule;
 • Peshk i avulluar;
 • kërpudha julienne;
 • kërpudha me viç;
 • gjizë dhe kefir;
 • sallatë me brokoli dhe lulelakër.

Gjëja kryesore është se menuja është e larmishme dhe ushqyese. Atëherë trupi do të funksionojë si zakonisht, por në të njëjtën kohë ju do të humbni peshë dhe do të digjni dhjamin. Gjatë daljes nga keto, rekomandohet që gradualisht të përfshini drithërat në dietë, të pini më shumë ujë dhe lëng domate.

duke shmangur ushqimet jo të shëndetshme në një dietë jo-keto

Ju nuk duhet të ktheheni tek ëmbëlsirat, mund të keni vetëm disa copa çokollatë të zezë me kalimin e kohës. Përndryshe, pesha e humbur do të kthehet brenda disa javësh dhe do të jetë dy herë më e vështirë të heqësh qafe atë.